Informacje21 września 2018, 18:00,

Kabaret Koń Polski w Górze Kalwarii

21 września 2018 roku o godz. 20.00 zapraszamy na kabaret Koń Polski. Miejsce: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, ul. J. Białak 9. Bilety w cenie 50 zł. dostępne w kasie oraz na biletyna.pl

KABARET KOŃ POLSKI W GÓRZE KALWARII

Kabaret występuje już ponad ćwierć wieku, a karierę rozpoczął od zdobycia Grand Prix na Przeglądzie Kabaretów Paka w Krakowie. Potem były "Złota Szpilka" Lidzbarskich Biesiad Satyry i Humoru, I miejsce Festiwalu Osobliwości Kabaretowych FOKA w Warszawie, nagroda II Programu Telewizji Polskiej na Famie w Świnoujściu i wiele, wiele innych. Ma na koncie dwa seriale telewizyjne - Badziewiakowie i Skarb Sekretarza. Jest gospodarzem największej imprezy kabaretowej w kraju - Festiwalu Kabaretu w Koszalinie odbywającego się co roku w ostatnią sobotę lipca. Ma na koncie kilkanaście wyjazdów zagranicznych gdzie występował dla Polonii. Między innymi bawił publiczność w Nowym Yorku, Chicago, Los Angeles i na Florydzie, występował w Paryżu, Berlinie, Moskwie, i Brukseli. Wszystkim kojarzy się z najbardziej znaną kabaretową parą w kraju - Marianem i Helą. Kabaret tworzą Leszek Malinowski, Waldemar Sierański oraz wychowanka Teatru Muzycznego w Gdyni Maria Borzyszkowska.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

KABARET KOŃ POLSKI W GÓRZE KALWARII

Informacje20 września 2018, 15:00,

Obiekty zabytkowe w Piasecznie. O historii i przyszłości - konferencja w Piasecznie

20 września 2018 roku o godz. 17.00 zapraszamy mieszkańców gminy na spotkanie podsumowujące prace badawcze prowadzone w 2018 roku na terenie Parku im. Książąt Mazowieckich oraz w obiektach zabytkowych w Piasecznie. Spotkanie odbędzie się w Ratuszu (plac Piłsudskiego 1 w Piasecznie).

OBIEKTY ZABYTKOWE W PIASECZNIE. O HISTORII I PRZYSZŁOŚCI - KONFERENCJA W PIASECZNIE

Centrum Kultury w Piasecznie wraz z Gminą Piaseczno we współpracy z Powiatem Piaseczyńskim i Piaseczyńskim Klubem Poszukiwaczy Historii organizuje konferencję pt. „Obiekty zabytkowe w Piasecznie. O historii i przyszłości”. Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Pierwsza edycja konferencji dedykowana jest badaniom prowadzonym na terenie Parku im. Książąt Mazowieckich w Piasecznie. W 2018 r. na terenie Parku im. Książąt Mazowieckich przeprowadzone zostały bezinwazyjne badania archeologiczne oraz badania historyczno-architektoniczne zlecone przez Starostwo Powiatowe w Piasecznie oraz Gminę Piaseczno. Objęły one teren parku oraz zabytkowy dworek „Poniatówkę. Badania przyniosły interesujące, istotne dla historii miasta ustalenia.

Konferencja ma na celu zapoznanie mieszkańców z wynikami przeprowadzonych badań, przybliżenie historii obiektów zabytkowych, zapoznanie z działaniami prowadzonymi na rzecz zabytków oraz planami na wykorzystanie ich w przyszłości.

W programie przewidziano:
• referaty historyczne:

Andrzej Gałkowski, Sebastian Bryciński – „Pałac Myśliwski Augusta III Sasa w Piasecznie oraz pobyty Augusta III Sasa w Piasecznie na podstawie kwerendy w zbiorach drezdeńskich.”
Piotr Skowroński /Muzeum – Łazienki Królewskie, Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską/ – “Od 23 lat służący mi ten człowiek nigdy najmniejszego pozoru fałszu, złośliwości nie okazał” – Franciszek Ryx, kamerdyner Stanisława Augusta, starosta piaseczyński
mgr inż. Dorota Pape – „Przemiany kompozycyjno-przestrzenne terenu dzisiejszego Parku w Piasecznie od czasów saskich do II wojny Światowej”

• referaty podsumowujące wyniki badań.:
dr inż. arch. Marek Barański – Od “Poniatówki” do domu Starosty Piaseczyńskiego
dr inż. Marek Barański, mgr inż. arch. Paweł Kinsner – Adaptacja dworku piaseczyńskiego przez hr. Cecylię Plater Zyberk
mgr Krystyna Kraśniewska – Rzeźba Fortuny w dworku piaseczyńskim
Krzysztof Rzepiński, Michał Rzepiński /Revelare/ – „Wyniki bezinwazyjnych badań archeologicznych prowadzonych na terenie Parku im. Książąt Mazowieckich”, „Pałac i jego pozostałości we współczesnej infrastrukturze”,

• wystąpienia dotyczące ochrony zabytków i planów związanych z obiektami historycznymi:
przedstawiciel Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
przedstawiciel Powiatu Piaseczyńskiego: Wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski
przedstawiciele Gminy Piaseczno: I Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz oraz Piotr Kalbarczyk – Przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami/Wydział Urbanistyki i Architektury UMiG Piaseczno

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]