Menu
A+ A A-

Seniorze Strzeż Się - debata społeczna w Piasecznie poświęcona bezpieczeństwu osób starszych

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W Centrum Kultury w Piasecznie odbyła się debata społeczna w głównej mierze poświęcona bezpieczeństwu seniorów. Ponad 80 uczestników przywitał Zastępca Komendanta Powiatowego w Piasecznie podinsp. Robert Pach oraz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno Pani Hanna Kułakowska- Michalak.

SENIORZE STRZEŻ SIĘ - DEBATA SPOŁECZNA W PIASECZNIE POŚWIĘCONA BEZPIECZEŃSTWU OSÓB STARSZYCH

Wczorajsze spotkanie odbyło się w Centrum Kultury w Piasecznie. Debata poświęcona była problematyce bezpieczeństwa osób starszych, a w szczególności oszustw na "wnuczka”, czy też „funkcjonariusza Policji, CBŚP”. Odbyło się ono w ramach porozumienia pomiędzy Komendantem Powiatowym Policji w Piasecznie mł. insp. Robertem Chmielewskim, a Zastępcą Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno Panią Hanną Kułakowską Michalak. Przedsięwzięcie to realizowane jest pod nazwą „Seniorze Strzeż Się”.

W swoim wystąpieniu Pani Burmistrz podkreśliła ogromną rolę policji w profilaktyce, która może ustrzec wielu mieszkańców przed tego typu oszustwami, a działania jakie obecnie prowadzi samorząd we współpracy z piaseczyńskimi policjantami, nie jest jednostkowe. Przewidziano kolejne spotkania oraz szereg innych akcji służących wspólnej sprawie jaką jest bezpieczeństwo publiczne.

W trakcie spotkania policjanci omówili sposób działania sprawców i wskazali zagrożenia. Uczulili, na co osoby starsze mają zwracać uwagę, aby nie stać się ofiarą oszustów. Funkcjonariusze wskazali sposób postępowania w przypadku próby takiego procederu. Omówione zostały przypadki takich oszustw, a w szczegółach omówione zostały mechanizmy psychologiczne, które towarzyszą tego typu przestępstwom.

Policjanci na podstawie przykładów z ostatnich dni ukazywali, jak łatwo można ulec manipulacji. Poruszono również temat związany z innymi rodzajami przestępstw, w tym kradzieży dokonywanych przez osoby które na przykład pod pozorem sprzedaży „atrakcyjnych” towarów wpuszczane są do domów.

Ponad 80 słuchaczy bardzo aktywnie włączyło się do rozmów, wykazywali zainteresowanie i zaangażowanie.

Na podsumowaniu Zastępca Komendanta Powiatowego w Piasecznie podinsp. Robert Pach ponownie powtórzył, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom nieznanym, podszywającym się pod członków rodziny czy funkcjonariuszy policji.

Pan Komendant prosił zgromadzonych, by słowa „Policjant nigdy nie żąda, byś wypłacił lub przekazał pieniądze” na trwałe pozostało nam wszystkim w pamięci. Oraz byśmy tą wiedzą podzielili się z innymi.

Spotkanie było zorganizowane wspólnie przez Policję i Urząd Miasta i Gminy Piaseczno w ramach programu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie możesz mieć na nie wpływ”. Uczestnikami byli również wszyscy piaseczyńscy dzielnicowi z którymi na miejscu można było porozmawiać o sprawach dotyczących bezpieczeństwa mieszkańców miasta i gminy Piaseczno.

Za pomoc w zorganizowaniu tej debaty dziękujemy dyrekcji i pracownikom Centrum Kultury w Piasecznie.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie