Menu
A+ A A-

Majówka z Pocztem Rycerskim Herbu Fastolf na Zamku w Czersku

Niebawem długi weekend, w związku z tym w imieniu organizatorów zapraszamy na Majówkę z Pocztem Rycerskim Herbu Fastolf. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 29 kwietnia do 3 maja 2017 roku. Miejsce: Ruiny Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku.

MAJÓWKA Z POCZTEM RYCERSKIM HERBU FASTOLF W CZERSKU

Program realizowany codziennie:
- Pokaz mody średniowiecznej 12.00
- Pokazy treningów szermierczych lub manewry piechoty o 14.00
- Pokazy walki o 17.00
- Lektura średniowiecznych romansów rycerskich o 18.00

Stanowiska czynne w godzinach: 11.00-19.00
- Wystawa stała Komnata Kasztelana z dodatkowym wyposażeniem
- Pokazowy namiot rycerski
- Średniowieczne gry planszowe i inne
- Tkactwo, hafty i plecenie sznurków
- Dyby zamkowe z obsługą kata
- Zbrojownia zamkowa
- Zabawy plebejskie
- Tor łuczniczy
- Rzut włócznią
- Walka bezpieczną bronią treningową
- Heraldyka dla dzieci
- Degustacja historyczna
- Stoiska z wyrobami regionalnym
Atrakcje dla całej rodziny i turystów w każdym wieku!

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Przywiązali drutem do drzewa bezbronną sunię skazali ją na powolną śmierć - Góra Kalwaria

Kto chciał zabić sunie „Szkółkę” zarejestrowaną w bazie safe animal na firmę Prima Vet Dariusza Różyckiego trudniącą się m.in. w odławianiu bezpańskich psów na zlecenie gmin. Średniej wielkości wielorasową sunię, wypatrzył w lesie człowiek, który codziennie szuka i usuwa pułapki zakładane przez kłusowników w miejscowości Brześce gmina Góra Kalwaria.Przydrutowana do drzewa tak by się udusiła i tak by nie łatwo było ją odnaleźć czekała na nieuchronną śmierć. Gdyby ktoś chciał, żeby ją odnaleziono, to przywiązałby ją na dłuższym sznurze, tak by się nie udusiła i tak żeby ją ktoś mógł odnaleźć np. przy drodze. W tym przypadku intencje człowieka były jasne. Osoby, które to widziały nie miały żadnych wątpliwości, że została przywiązana na śmierć. Sunia jednak miała swojego anioła stróża, człowieka który zagłębił się tam gdzie normalnie ludzie nie chodzą i wypatrzył czarną plamkę przy samym drzewie. Nie mogąc dodzwonić się do straży miejskiej zadzwonił do nas. Nasz patrol wyruszył bez zwłoki, aby sunie uratować.

Widok był przerażający a sunia wylękniona i zrezygnowana siedziała ostatkiem sił. Sunia bowiem nie mogła się położyć, gdyby się położyła to by się udusiła. Siedziała więc tak ostatkiem sił czekając na śmierć. Sunię natychmiast uwolniono i zawieziono do kliniki. Rozpoczęła się walka z usuwaniem masy kleszczy, sprawdzono chip. Numer telefonu podany w chipie był numerem telefonem do Gabinetu Weterynaryjnego Prima Vet Dariusza Różyckiego (znanego nam lokalnego hycla, który wybudował komercyjne schronisko w Czaplinku).

I się zaczęła kołomyja i lawina niezrozumiałych dla nas zdarzeń:
– Dariusz Różycki: odmówił nam informacji o właścicielu, któremu wyadoptował psa. Stwierdził:, iż pies jest zarejestrowany na niego, więc on odpowiada za to co się z psem dzieje. Został poinformowany, że psa próbowano zabić i został przydrutowany do drzewa. Odpowiedź była taka” nie wiem czy był przywiązany, nie widziałem” – został więc poinformowany, że sprawa zostanie zgłoszona na policję.
– zaraz po tej rozmowie pokazuje się na Facebooku ogłoszenie o tym, iż Pani J. W. szuka swojej suni, opisem pasującej do naszej przydrutowanej do drzewa suni. Pani napisała (na fb: Znalezione psy woj. Mazowieckiego) , że zaginęła 14/04, że pisała maile do lokalnych schronisk czyli do Andy i Sobikowa czyli schroniska komercyjnego w Czaplinku należącego do hycla Różyckiego. Pani napisała, że jej inny pies wyprowadził sunię i ją zgubił gdzieś. Pani napisała, że pies zaginął gdzieś pomiędzy Konstancinem Jeziorna a Górą Kalwarią. Czemu tak? Skoro zaginęła 10 km od Konstancina Jeziorna? Czy dlatego, że Pan Dariusz Różycki nie usłyszał od nas gdzie pies został znaleziony? Pani zobaczyła nasze ogłoszenie ale nie mogła się zgłosić do nas bo podobno nie posiada telefonu? Co okazało się nieprawdą.

PRZYWIĄZALI DRUTEM DO DRZEWA BEZBRONNĄ SUNIĘ SKAZALI JĄ NA POWOLNĄ ŚMIERĆ - GÓRA KALWARIA

Dalej robi się jeszcze ciekawiej. Nagle dzwoni do nas mama Pani J. To co nam opowiada wprawia nas w osłupienie, podaje wykluczające się wzajemnie fakty. Już w trakcie rozmowy wiedzieliśmy, iż musimy sprawdzić Panią, podającą się za właścicielkę. Zrozumieliśmy tyle, że Pani jest niepełnosprawna i nie jest wstanie zadbać o siebie, co dopiero o psa. Otrzymaliśmy adres Pani i pojechaliśmy.

Co stwierdzono na miejscu: Dom nieogrodzony, pani twierdzi, że nie wychodzi z domu. Kto więc wyprowadza psa? Pani rzeczywiście nie jest wstanie zadbać o siebie. Ktoś kto ma choć trochę poczucia odpowiedzialności nigdy takiej osobie nie powierzyłby opieki nad psem. Wg zeznań Pani, młody pracowni hycla Dariusza Różyckiego przywoził jej psa za psem ale żaden jej się nie podobał, dopiero ta sunia jej się spodobała. Byliśmy w szoku. Nie mogliśmy stwierdzić czy Pani jest formalnie właścicielką psa bo nigdy nie otrzymała żadnej umowy adopcyjnej, nie posiadała książeczki zdrowia psa, nie zabezpieczyła jej przeciwko kleszczom……..więc wcześniej czy później i tak by pokonała ją choroba odkleszczowa. Spotykamy się z tym nie pierwszy raz. Czy firma hycla Dariusza Różyckiego nie podpisuje umów adopcyjnych z osobami, którym wydaje psy? Czemu? Czy nie wydaje książeczek zdrowia? Jaka metoda jest w tym szaleństwie? Czy hycla Dariusza Różyckiego kompletnie nie interesuje los psów oddawanych do adopcji? Czy tak jest łatwiej jak psa ktoś ubije lub wyrzuci? Czy gminy, które płacą za odławianie psów dostają fałszywe informacje co do umów adopcyjnych?

Przypomniała nam się od razu bulwersująca sprawa martwego psa w typie owczarka niemieckiego znalezionego w Piasecznie o imieniu Grom -40 km od miejsca, do którego rzekomo został wyadoptowany przez hycla Dariusza Różyckiego. Jego losy są równie tajemnicze jak losy przydrutowanej suni Szkółki. Grom również był znaleziony pod drzewem. Czy Szkółka miała podzielić los Groma? Czy mieliśmy odczytać chip z martwego psa i po sprawie? Czy to jest pomysł na udane adopcje? Sprawa jest rozwojowa a sprawa Groma nabrała teraz nowego światła i zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby te sprawy wyjaśnić. Będziemy przyglądać się teraz działalności tego hycla bardzo dokładnie.

PRZYWIĄZALI DRUTEM DO DRZEWA BEZBRONNĄ SUNIĘ SKAZALI JĄ NA POWOLNĄ ŚMIERĆ - GÓRA KALWARIA

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Koncert Doroty Miśkiewicz w Górze Kalwarii

23 kwietnia 2017 roku o godzinie 18.00 w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii, odbędzie się koncert Doroty Miśkiewicz wraz z towarzyszeniem czteroosobowego zespołu. Dorota Miśkiewicz to kompozytorka, wokalistka, autorka wielu tekstów, pomysłodawczyni projektu PIANO.PL. Ukończyła klasę skrzypiec w Akademi Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawe. Podczas koncertów Dorota Miśkiewicz wraz z towarzyszeniem zespołu, wykonuje głównie utwory ze wszystkich autorskich płyt, które łączą w sobie jazz, pop, akcenty południowe oraz subtelną elektronikę. Teksty jej utworów napisali specjalnie dla niej m.in. Grzegorz Turnau, Wojciech Młynarski, Michał Rusinek, Wojciech Waglewski czy Bogdan Loebl.

KONCERT DOROTY MIŚKIEWICZ W GÓRZE KALWARII

Bilety w cenie 35 zł. normalny, 30 zł. ulgowy, do nabycia w kasie Ośrodka Kultury oraz na biletyna.pl

Serdecznie zapraszamy.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Łączy nas Wisła - ruszyły konsultacje społeczne

W piątek 24 marca w Górze Kalwarii odbyły się pierwsze konsultacje społeczne w ramach realizowanego przez Piaseczyńskie WOPR projektu Łączy nas Wisła. Projekt ma na celu dokonanie inwentaryzacji i opracowanie koncepcji zagospodarowania istniejącej infrastruktury nadrzecznej Wisły na terenie Powiatu Piaseczyńskiego w 2017 roku. Jest on realizowany w ramach konkursu ogłoszonego przez Zarząd Powiatu Piaseczyńskiego. Konsultacje społeczne spotkały się z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej, która zgromadziła się w piątkowy wieczór w Sali OSP w Górze Kalwarii. Prezes Piaseczyńskiego WOPR Piotr Rytko przedstawił zebranym opis projektu Łączy nas Wisła, który obejmować będzie szereg działań podejmowanych w celu finalnej inwentaryzacji i opracowania koncepcji zagospodarowania infrastruktury nadrzecznej Wisły.

ŁĄCZY NAS WISŁA - RUSZYŁY KONSULTACJE SPOŁECZNE

Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
1. rozpoznanie, analizę oraz dokonanie inwentaryzacji istniejącej infrastruktury nadrzecznej Wisły.
2. promocję projektu Łączy nas Wisła w mediach lokalnych i społecznościowych celem zaangażowania społeczności Powiatu Piaseczyńskiego w tworzenie koncepcji.
3. konsultacje społeczne organizowane na terenie Powiatu Piaseczyńskiego - planowane są trzy spotkania.
4. konsultacje z przedstawicielami Gmin: Góra Kalwaria oraz Konstancin - Jeziorna.
5. wizyty studyjne w przystaniach na terenie kraju.
6. opracowanie koncepcji zagospodarowania istniejącej infrastruktury nadrzecznej Wisły na terenie Powiatu Piaseczyńskiego.
7. prezentację multimedialną rezultatów realizacji zadania (inwentaryzacja oraz koncepcja zagospodarowania istniejącej infrastruktury nadrzecznej Wisły).

Po prezentacji, wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski, wskazując na cele, jakimi kierowało się Starostwo Powiatowe ogłaszając konkurs, rozpoczął dyskusję o Wiśle na terenie Powiatu Piaseczyńskiego. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele nadwiślańskich gmin: Przewodniczący Rady Miejskiej w Górze Kalwarii Zenon Nadstawny,Wiceburmistrz Góry Kalwarii Marek Rutowicz oraz radny gminy Konstancin Jeziorna Kazimierz Wojdak. W czasie dyskusji mieszkańcy powiatu jak i przedstawiciele władz, prezentowali różne pomysły, wskazywali na potencjalne bariery i kwestie do rozwiązania.

Piotr Rytko nakreślił cele projektu, z których najważniejsze to:
- rozpoznanie potrzeb, wskazanie problemów związanych z istniejącą obecnie infrastrukturą nadrzeczną Wisły na terenie Powiatu Piaseczyńskiego,
- przygotowanie podstawowej informacji planistycznej, która stanie się początkiem technicznych prac projektowych i posłuży do realizacji inwestycji w tym obszarze,
- zwiększenie świadomości władz gminnych, powiatowych oraz mieszkańców powiatu w zakresie potrzeb dotyczących tworzenia infrastruktury nadrzecznej Wisły na terenie naszego powiatu.

Podsumowując piątkowe konsultacje wicestarosta Strzyżewski podkreślił, że cieszy go duże zainteresowanie tematem. - Ludzie Wisły mieli okazję poznać się, wyrazić swoje oczekiwania, uwagi, marzenia, ale też i chęci do działania. Mam nadzieję, że będzie to przełomowy moment w patrzeniu na Wisłę. Jako rzeką o niesamowitym potencjale z jednej strony i jako miejsce aktywnego spędzania wolnego czasu z drugiej - powiedział Wicestarosta Piaseczyński. Zakończenie projektu planowane jest na wrzesień 2017r., wówczas odbędzie się prezentacja multimedialna osiągniętych rezultatów.

Napisz komentarz (1 Komentarz)