Menu
A+ A A-

Spektakl Calineczka w Górze Kalwarii

19 czerwca 2018 roku o godz. 16.30 zapraszamy na spektakl Teatroteki pt."Calineczka". Reżyseria Ilona Wietocha. Miejsce: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, ul. Jana Białka 9. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

SPEKTAKL CALINECZKA W GÓRZE KALWARII

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Szwedzi na Zamku piknik historyczny na zamku w Czersku 2018

23-24 czerwca 2018 roku zapraszamy na piknik historyczny SZWEDZI NA ZAMKU, który odbędzie się na zamku w Czersku. Scenariusz festynu nawiązuje do jednego z mroczniejszych momentów historii czerskiej warowni. W 1656 r. część szwedzkiej dywizji, rozbitej przez Czarneckiego w bitwie pod Warką, znalazła schronienie na czerskim zamku. Najeźdźcy spalili miasto, a uciekając, wysadzili mury warowni.

SZWEDZI NA ZAMKU PIKNIK HISTORYCZNY NA ZAMKU W CZERSKU 2018

Wydarzenie rozpocznie scena inscenizacji napadu Szwedów na zamek. Główne starcie, będące najważniejszym punktem weekendowej imprezy, odbędzie się w sobotę wieczorem. Widowisku przez dwa dni towarzyszyć będzie mnóstwo atrakcji: pokazy musztry muszkieterów, pokazy konne w wykonaniu szwedzkiej rajtarii, popisy szablowe, a dla gawiedzi turniej łuczniczy, nauka tańców dawnych i szermierki. Będzie można przyjrzeć się, jak żyli wówczas ludzie, w co byli ubrani, porozmawiać z rekonstruktorami i posilić się specjałami kuchni szlacheckiej.

Szwedzi na Zamku - program:
Sobota, 23 czerwca

12.00 - Powitanie uczestników, scenka napadu na zamek
13.00 - Pokaz konny w wykonaniu szwedzkiej rajtarii
14.00 - Trening szablowy piechoty
15.00 - Szkółka szermierki dla dzieci
16.00 - Trening piknierski
17.00 - Pokaz artyleryjski
17.30 - Nauka tańca tradycyjnego
18.00 - Koncert zespołu muzyki tradycyjnej
19.00 - Pokazy konne w wykonaniu jazdy autoramentu narodowego
20.00 - Starcie wieczorne - próba odbicia zamku
20.30 - Zakończenie pierwszego dnia

SZWEDZI NA ZAMKU PIKNIK HISTORYCZNY NA ZAMKU W CZERSKU 2018

Niedziela, 24 czerwca
12.00 - Powitanie gości, wystrzały armatnie na Anioł Pański
12.30 - Musztra zachodnich regimentów
13.00 - Potyczka o zamek
14.00 - Szermierka dla dzieci
15.00 - Pokazy konne - jazda autoramentu cudzoziemskiego
16.00 - Turniej łuczniczy dla gości
17.00 - Pokazy konne - jazda autoramentu narodowego
18.00 - Zakończenie imprezy

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Kultura na kołach-baśnie historie legendy w Górze Kalwarii

15 czerwca 2018 roku w godz. 14.00-18.00 zachęcamy do uczestnictwa w nowym projekcie Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii pn. "Kultura na kołach - baśnie historie legendy". Dzięki temu projektowi, uczniowie czterech szkół z terenu naszej gminy mają szansę wziąć udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, na co dzień niedostępnych w swoich miejscowościach.

KULTURA NA KOŁACH-BAŚNIE HISTORIE LEGENDY W GÓRZE KALWARII

Realizację projektu zaczynamy od warsztatów literackich „Rusz wyobraźnią – baśnie historie legendy”, nad którymi będzie czuwał Michał Malinowski - opowiadacz, pisarz, podróżnik, autor nowatorskich metod opowiadania i poszukiwacz inspiracji. Warsztaty mają dać uczestnikom okazję do pracy z wyobraźnią i słowem pisanym, odwołując się do lokalnych baśni, historii, legend. Uczestnicząca w projekcie młodzież będzie miała za zadanie sięgnąć do opowieści, które znają ich rodzice, dziadkowie, znajomi. Zainspirowani mają szansę stworzyć własne opowiadanie, historię, baśń odwołującą do związanego z regionem dziedzictwa kulturowego. W oparciu o stworzone opowiadania grupy uczniów wezmą udział w przygotowaniu ilustracji i rysunku (pod okiem artysty plastyka, ilustratora i kostiumografa Marka Łukasika), inne – wykonają prace ceramiczne zainspirowane motywami (pod okiem malarki, absolwentki ASP w W-wie Anny Skajnowskiej-Olszewskiej), jeszcze inne będą zaangażowane w projektowanie i tworzenie muralu (pod okiem artystów Justyny Szeligi i Matta Ługowskiego).

Prócz warsztatów dla uczniów czterech szkół podstawowych z terenu gminy Góra Kalwaria (Baniocha, Brześce, Czersk, Cendrowice) planowane są wydarzenia otwarte, podczas których mieszkańcy sami będą mogli zmierzyć się z tematem i stworzyć ilustrację do wybranego fragmentu opowiadania czy baśni. Przygotowane podczas warsztatów najlepsze prace będą dołączone do bezpłatnej publikacji "Nasze baśnie historie legendy" podsumowującej zrealizowane warsztaty.

Otwarte spotkania dla mieszkańców:
15 czerwca, Baniocha
21 września, Cendrowice
28 września, Czersk
12 października, Brześce
20 października - Gala Finałowa, Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii.
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii otrzymał na realizację tego zadania 24 tys. złotych w ramach programu „Kultura Dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Plebiscyt Focus na Mazowieckie - wspólnie wybierzmy 20 najciekawszych miejsc na Mazowszu

Trwa plebiscyt na TOP20 Mazowsza! Wspólnie wybierzmy najciekawsze miejsca na Mazowszu. Zachęcamy do głosowania na propozycje z powiatu piaseczyńskiego. W plebiscycie głosować można m.in. na Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku (kategoria historia) i Zielone Świątki na Urzeczu (kategoria przyroda). Głosować można raz dziennie. Wejdź na stronę internetową: focusnamazowieckie.focus.pl i zagłosuj na swojego faworyta Wybieramy w czterech kategoriach: nauka i technika, kultura i sztuka, historia, przyroda.

PLEBISCYT FOCUS NA MAZOWIECKIE - WSPÓLNIE WYBIERZMY 20 NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC NA MAZOWSZU

W plebiscycie głosować można m.in. na Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku (kategoria historia)...

PLEBISCYT FOCUS NA MAZOWIECKIE - WSPÓLNIE WYBIERZMY 20 NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC NA MAZOWSZU

i Zielone Świątki na Urzeczu (kategoria przyroda):

PLEBISCYT FOCUS NA MAZOWIECKIE - WSPÓLNIE WYBIERZMY 20 NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC NA MAZOWSZU

Napisz komentarz (0 Komentarzy)