Menu
A+ A A-

Uroczystość upamiętniająca zrzut Cichociemnych Spadochroniarzy AK

10 października 2017 roku o godz. 11.00 w Baniosze-Wsi rozpocznie się uroczystość upamiętniająca zrzut Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej na placówkę „Kanapa”. Na skraju lasu stanie kamień z tablicą poświęconą pamięci załogi samolotu Halifax JP – 181Cz eskadry 1586 polskich Sił Powietrznych oraz ekipie 4 skoczków. W uroczystości będzie uczestniczył Aleksander Tarnawski – ostatni Cichociemny Spadochroniarz Armii Krajowej, jeden ze skoczków, którzy nocą 16/17 kwietnia 1944 roku wykonali skok na stanowisko „Kanapa” w rejonie wsi Baniocha.

UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIAJĄCA ZRZUT CICHOCIEMNYCH SPADOCHRONIARZY AK

Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą, po której nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy. O godzinie 13.00 nad Baniochą pojawi się samolot wojskowy, który – jak przed laty – dokona zrzutu skoczków, którymi będą żołnierze z jednostki specjalnej GROM i AGAT. Następnie samolot zatoczy koło i zrzuci zasobniki.

Cichociemni Spadochroniarze Armii Krajowej – elitarna jednostka stworzona na zachodzie, składała się z najlepiej wyćwiczonych i przeszkolonych żołnierzy – prawdziwych komandosów. Przygotowywano ich do działań na terenie okupowanej Polski, do której byli przerzucani z kilku baz m.in. w Brindisi. Z 703 żołnierzy, którzy ukończyli kurs, do Polski zrzuconych zostało 316 skoczków.

73 lata temu w nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 roku w okolicy Baniochy miał miejsce zrzut Cichociemnych wraz z materiałami wojennymi w ramach operacji „Weller 12”, placówka odbiorcza nosiła kryptonim „Kanapa”. Zrzut wykonano z wysokości ok. 500 metrów z dużym rozproszeniem. Wraz ze skoczkami przywieziono 439 000 $, dwie paczki zaginęły, 4 zasobniki rozbiły się.

Organizatorami uroczystości są: Gmina Góra Kalwaria we współpracy z Nadleśnictwem Chojnów, Starostwem Powiatowym i Fundacją Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Honorowym patronatem objął to wydarzenie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michał Dworczyk.