Menu
A+ A A-

Spływ Kajakowy Królewski Las - Gassy

W imieniu Piaseczyńskiego WOPR serdecznie zapraszam na spływ kajakowy Wisłą z Królewskiego Lasu do Gassów w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły w powiecie piaseczyńskim. Spływ odbędzie się w sobotę 27 maja 2017 r. Ma on na celu popularyzację sportów wodnych, integrację środowiska wodniackiego oraz promowanie budowy szlaku kajakowego z Królewskiego Lasu do Gassów w ramach realizowanego przez Piaseczyńskie WOPR projektu Łączy nas Wisła.

SPŁYW KAJAKOWY KRÓLEWSKI LAS - GASSY 2017

Trasa spływu obejmować będzie:
- Królewski Las (zbiórka w porcie w Królewskim Lesie, prezentacja Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej z Góry Kalwarii o atrakcjach turystycznych regionu oraz wydarzeniach w ramach Roku Rzeki Wisły w powiecie piaseczyńskim, odprawa bezpieczeństwa)
– Wyspa Rembezy (niezwykła historia wojenna największej wyspy wiślanej w powiecie piaseczyńskim opowiedziana przez Pawła Książka odkrywającego tajemnice tego niezwykłego miejsca)
– Góra Kalwaria (podczas postoju na plaży odbędzie się pokaz ratownictwa w wykonaniu ratowników Piaseczyńskiego WOPR)
- Łachy Brzeskie (kajakarze będą podziwiać piękno nadwiślańskiej przyrody)
– Gassy (tradycyjne ognisko we flisackiej bindudze).

Podczas spływu zostanie wykonane również zdjęcie do wystawy historyczno – fotograficznej Z biegiem Wisły z biegiem lat przygotowywanej przez Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami Oddział Czersk w związku z obchodami Roku Rzeki Wisły. Spływ będzie zabezpieczony przez ratowników Grupy Interwencyjnej Piaseczyńskiego WOPR przy wykorzystaniu łodzi motorowych. Zbiórka o godz. 12.30 w porcie w Królewskim Lesie, godz. 13.00 rozpoczęcie spływu Udział płatny - symboliczne 10 zł od osoby (ilość miejsc ograniczona). Transport we własnym zakresie Informacje i zapisy: Facebook Piaseczyńskie WOPR Grupa Interwencyjna Góra Kalwaria Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Kontakt telefoniczny (Cezary).: + 48 532 252 515

Spływ jest współfinansowany przez: Piaseczyńskie WOPR, Starostwo Powiatowe w Piasecznie, Gminę Góra Kalwaria. Organizator: Piaseczyńskie WOPR - Grupa Interwencyjna Góra Kalwaria. Współpraca: Kajaki Góra Kalwaria, Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Górze Kalwarii, Projekt Piaseczyńskiego WOPR Łączy nas Wisła, TONZ Czersk: Wystawa fotograficzna Z biegiem Wisły z biegiem lat.

Piotr Rytko Piaseczyńskie WOPR

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dzielnicowi z Konstancina-Jeziornej zorganizowali spotkania dla uczniów dotyczące zagrożeń w cyberprzestrzeni

Zagrożenia związane z niewłaściwym używaniem internetu oraz konsekwencje cyberprzemocy były tematem spotkania dzielnicowych z komisariatu w Konstancinie- Jeziornej w Zespole Szkół im. Władysława Reymonta. Podczas rozmów z młodzieżą funkcjonariusze omówili przykłady negatywnych zachowań w sieci, a szczególną uwagę zwracano na sposoby unikania zagrożeń, jakie niesie ze sobą przemoc psychiczna wobec rówieśników, a także nadmierne obdarzanie zaufaniem osób poznanych w wirtualnym świecie.

DZIELNICOWI Z KONSTANCINA-JEZIORNEJ ZORGANIZOWALI SPOTKANIA DLA UCZNIÓW DOTYCZĄCE ZAGROŻEŃ W CYBERPRZESTRZENI

W ramach działań profilaktycznych dzielnicowi już po raz kolejny w tym roku szkolnym wraz z oficerem prasowym przeprowadzili zajęcia związane z cyperprzestepczością i cyberprzemocą. W Zespole Szkół im. Władysława Reymonta w Konstancinie- Jeziornej, odbyło się spotkania policjanów z grupą 80 uczniów.

Policyjna prelekcja jak i poprzednio dotyczyła zagrożeń związanych z niewłaściwym używaniem internetu oraz konsekwencji cyberprzemocy. Z prezentowanego podczas spotkań materiału dydaktycznego, uczniowie dowiedzieli się jakie sytuacje i zachowania mogą prowadzić do przemocy psychicznej i krzywdzenia rówieśników. Dzielnicowi oraz oficer prasowy zachęcali uczestników do nawiązywania pozytywnych relacji w czasie realnych spotkań w szkole i poza nią, a nie uciekania w świat wirtualny, który często jest zniekształcony i wskazuje błędne rozwiązania.

Zwiększanie świadomości młodych ludzi na temat niebezpieczeństw wynikających z niewłaściwego korzystania z internetu jest ważnym elementem policyjnej profilaktyki. Mamy nadzieję, że ostrzeżenia w tym zakresie spowodują refleksję uczniów podczas każdego działania w cyberprzestrzeni. Zajęcia poprowadzili konstancińscy dzielnicowi: st.asp. Daniel Stojek, st. sierż. Jacek Deptuła oraz kom. Jarosław Sawicki.

Także wczoraj w tej szkole w klasach II zajęcia poprowadził mł. asp Sebastian Majewski, który również dziś prelekcję dotycząca zagrożeń w cyberprzestrzeni poprowadzi w Zespole Szkół Integracyjnych nr 5 w Konstancinie Jeziornej.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

VI Flis Festiwal spotkane na Urzeczu

W weekend, 13 i 14 maja 2017 roku w Gassach nad Wisłą odbędzie się VI Flis Festiwal. Podczas tegorocznego spotkania kultur nadrzecznych na Urzeczu nie zabraknie licznych atrakcji, wśród których będą m.in. widowiskowe pokazy tradycyjnych łodzi, dawnych zawodów i obyczajów. Nie zabraknie również koncertów i pokazów zespołów folkowych oraz degustacji flisackich przysmaków. Gwiazdą festiwalu będzie znana Kapela ze Wsi Warszawa.

FLIS FESTIWAL SPOTKANE NA URZECZU

W podkonstancińskich Gassach, gdzie odbywa się Flis Festiwal, od niepamiętnych czasów znajdował się przewóz przez Wisłę, który spajał mieszkańców obydwu brzegów Urzecza, podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego, rozpościerającego się na zalewowych terenach pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Choć dziś trudno w to uwierzyć, rzeka zawsze bardziej łączyła niż dzieliła, stanowiąc w przeszłości najprostszy środek transportu i komunikacji. Urzecze – gwarowo zwane Łurzycem – tradycyjnie związane było z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII stulecia. Wszystkie te czynniki wpłynęły na odrębną tożsamość Łurzycoków, manifestującą się m.in. w unikatowych strojach wilanowskich, budownictwie czy specyficznej, nadrzecznej gospodarce.

Ideą Flis Festiwalu jest odbudowa orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy. Chcemy promować zachowane po dziś dzień elementy autentycznej kultury ludowej regionu, tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane, muzykę, tańce i stroje, dawne pieśni i przyśpiewki, czy też unikatowe urzeckie przysmaki, takie jak sytocha czy siuforek.

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie licznych atrakcji, wśród których będą m.in. widowiskowe pokazy tradycyjnych łodzi szkut, batów, galarów, które przypłyną do Gassów z całej Polski. Natomiast na scenie będzie można zobaczyć występy folkowych zespołów zarówno muzycznych, jak i tanecznych. Gwiazdą będzie: KAPELA ZE WSI WARSZAWA!

FLIS FESTIWAL SPOTKANE NA URZECZU

VI FLIS FESTIWAL PROGRAM:

13.05 SOBOTA Ostroga na Wiśle
14.30 Otwarcie w zatoce w Gassach z udziałem flisaków i zaproszonych gości Poświęcenie łodzi oraz prezentacja i Parada Tradycyjnych Żaglowców Wiślanych
15.00 Występy zespołów: Powsinianie, Łurzycanki, Urzeczeni i Kalwarki, Majtki Pana Kapitana, Sołtysi
17.00 Spektakl dla dzieci - Lekcja o Polsce czyli bajka o Wiśle, legenda o Smoku Wawelskim oraz o Warsie i Sawie
18.00 Koncert zespołu: HAMBAWENAH
19.00 Koncert zespołu KAPELA ZE WSI WARSZAWA
20.30 FLISLAJT i koncert muzyki ludowej nad rzeką
Sobotnie atrakcje towarzyszące:
• gość specjalny – okrętowy cieśla, stoisko programu społecznego
• binduga – rekonstrukcja siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami
• przejażdżki łodziami po Wiśle
• warsztaty ginących zawodów – cieśla, kowal, garncarz, tkaczka, prządka, powroźnik, młynarz, miodziarz, flisak, repuser
• warsztaty wycinanki i warsztaty plastyczne dla dzieci
• festiwalowa przeprawa promowa Gassy-Karczew
• dychtowanie łodzi wczoraj i dziś, wiosła pychowe
• potrawy regionalne z Urzecza: łurzycka sytocha i pierogi, barszcz chrzanowo-buraczany, zupy flisackie
• wspólne tańce i śpiewy
• stoiska twórców ludowych
Wiślana łacha w Karczewie od 14.00
• występ ludowego zespołu Sołtysi
• wystawa Towarzystwa Przyjaciół Karczewa
• stoisko promocyjne Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Karczewie
• prezentacja Stowarzyszenia Eko Patrol Karczew: oznakowane samochody oraz tablica informacyjna dokumentująca działalność stowarzyszenia
Gościnnie na Flis Festiwalu 2017
Pychówka ZUCHWAŁA, bat ZYGMUNT, bat SŁAWKA, galar św. Barbara i św Elżbieta, BOSONIANKA, RYTMAN, ŁODYGA z Ciechocinka, baty soleckie, drewniana barka Santa Vistula z Puław oraz baty, pychówki, galarki i galary z Warszawy.

FLIS FESTIWAL SPOTKANE NA URZECZU

14.05 Niedziela Ostroga na Wiśle
8.00 Flisacka polowa Msza święta
Ogłoszenie wyników konkursu Żelazna Klamra
12.00 Uroczyste wypłynięcie łodzi do Warszawy i Góry Kalwarii

KAPELA ZE WSI WARSZAWA Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco nowatorsko i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, barabany – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj’ami. Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, jest laureatem m.in. czterech „Fryderyków”, znalazła się także w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego – Grammy. W 2012 r. otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” przyznany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne zasługi oraz całokształt działalności. Kapela wydała dotychczas 7 albumów, które zebrały znakomite recenzje krytyki i wzbudziły entuzjazm słuchaczy. Ich kompilację będzie można usłyszeć na tegorocznym koncercie w ramach Flis Festiwalu.

FLIS FESTIWAL SPOTKANE NA URZECZU

HAMBAWENAH Jest jedyną w Polsce grupą muzyczna, która nie tylko podtrzymuje wspaniałą tradycję dawnych kultur wodniackich (m.in. flisaków) naszego kraju ale także bierze czynny udział w procesie nieustannego redefiniowania kanonów Muzyki Świata. Rok 2016 był szczególny w działalności zespołu z uwagi na fakt realizacji nowego – autorskiego repertuaru, utrzymanego nadal w duchu rzecznych podróży, choć odbieranego przez publiczność dużo bardziej uniwersalnie. Dzięki temu, zespół zyskuje dużo szerszą rzeszę odbiorców.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Remont ulicy Łukasza Drewny

Od godz. 15.00 w środę 3 maja, do niedzieli 7 maja 2017 roku do godz. 22.00, trwać będą prace remontowe ulicy Łukasza Drewny. W związku tym wyłączona z ruchu będzie jezdnia prowadząca w kierunku Konstancina-Jeziorny. Kierowców prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zwracanie uwagi na znaki informujące o zmianach w organizacji ruchu.

REMONT ULICY ŁUKASZA DREWNY

Po wykonaniu prac remontowych nową, równą nawierzchnię oraz oznakowanie poziome otrzyma zachodnia jezdnia ulicy Łukasza Drewny, na odcinku od ulicy S. Korbońskiego do granicy miasta. W związku z pracami remontowany odcinek ulicy Drewny zostanie wyłączony z ruchu. Wyłączona z ruchu będzie jezdnia prowadząca w kierunku Konstancina-Jeziorny. Ruch będzie odbywał się po jezdni wschodniej, na której będzie po jednym pasie w każdym kierunku. Kierowcy jadący w kierunku granicy miasta przejadą na drugą jezdnię przez przewiązkę na skrzyżowaniu z ul. S. Korbońskiego, a na właściwą jezdnię wrócą za skrzyżowaniem z ul. Ku Skarpie.Zamknięty będzie wyjazd na ul. Ł. Drewny z ul. Zapłocie (od strony zachodniej). Skrzyżowanie z ul. Przekorną będzie czynne, ale wprowadzony zostanie zakaz skrętu w lewo dla jadących od strony centrum. Objazd dla tej relacji zostanie poprowadzony ulicami: Przyczółkowa – Przekorna.

REMONT ULICY ŁUKASZA DREWNY

Szczegółowe informacje i plan tras objazdowych dostępny jest na stronie www.zdm.waw.pl

Napisz komentarz (0 Komentarzy)