Menu
A+ A A-

Konsultacje w sprawie rozbudowy drogi 721

Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna informuje mieszkańców, że firma Trasa Sp. z o.o. z Poznania przedłożyła do konsultacji społecznych dwie warianty projektu rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 721, na odcinku od ul. Julianowskiej w Piasecznie do ul. Skolimowskiej w Konstancinie-Jeziornie.

Konsultacje w sprawie rozbudowy drogi 721

Mieszkańcy Gminy mogą zapoznać się z przedłożonymi wariantami projektu opublikowanymi na stronie internetowej gminy www.konstancinjeziorna.pl w zakładce 721 – konsultacje.

Uwagi i wnioski dotyczące zaproponowanych rozwiązań należy zgłaszać do dnia 31.01.2017 r. na adres Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie, ul. Mazowiecka 14, 00-048 Warszawa pisemnie lub w formie elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem „Wnioski do projektu rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 721”.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Problemy komunikacji publicznej na terenie Konstancina-Jeziorny

Poniżej umieszczamy treść pisma mieszkanki Konstancina, w którym opisane zostały problemy i wieloletnie zaniedbania w kwestii komunikacji publicznej w Konstancinie-Jeziornej. Adresaci tego pisma to włodarze Konstancina-Jeziorny i ZTM Warszawa, którzy to wspólnie odpowiadają za fatalną jakość i długoletnią bierność w kwestii zoptymalizowania komunikacji publicznej z Konstancina do Warszawy. Niestety pismo zostało całkowicie zignorowane i do dnia dzisiejszego mieszkanka, nie otrzymała jakiejkolwiek odpowiedzi. Zachęcamy do zapoznania się z treścią:

PROBLEMY KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ NA TERENIE KONSTANCINA-JEZIORNY

Szanowni Państwo, pragnę zwrócić Państwa uwagę i zachęcić do konkretnych działań w kwestii, w której od lat z perspektywy mieszkańców Konstancina-Jeziorny nic się nie zmienia, a właściwie to z każdym rokiem zmienia się – na gorsze. Bieżąca wydajność komunikacji publicznej do Konstancina-Jeziorny być może sprostałaby swoim zadaniom (czyli szybkiej i komfortowej podróży do dogodnych punktów w Warszawie) gdybyśmy mieli rok 2000, natomiast obecnie komunikacja publiczna na trasie Konstancin-Jeziorna – Warszawa nie jest ani wydajna ani w żadnym nawet minimalnym stopniu komfortowa.

Jako jedno z pierwszych nasuwa się pytanie dlaczego od tylu lat nie została uruchomiona choć jedna linia, „z prawdziwego zdarzenia”, która jest dedykowana mieszkańcom Konstancina-Jeziorny i tu kończy swój bieg, a nie jest jedynie przejezdną z docelową pętla np. w Piasecznie. Istnieje co prawda linia 700, która aspiruje do takowej, jednak w obecnej formie kursuje ona rzadko, pomijając przy tym godziny szczytu (pierwszy kurs do Warszawy startuje około godziny 8:00, ostatni z Warszawy około godziny 17:00). Ponadto jej kurs trwa stanowczo zbyt długo na co ma wpływ znaczna liczba przystanków i trasa prowadząca przez wiele miejsc gdzie korki tworzą się regularnie. Kolejne to czemu Konstancin-Jeziorna nie został przez tyle lat w całości włączony do pierwszej strefy biletowej, co w sposób oczywisty zmusza mieszkańców płacących podatki w Konstancinie-Jeziornie do ponoszenie znaczących kosztów biletu do strefy podmiejskiej. Przykładem dla włodarzy Konstancina-Jeziorny powinna być inna podwarszawska gmina Marki, która od 1 listopada 2016 r. została w całości włączona do pierwszej strefy biletowej. Co więcej Marki nie są częścią M. St. Warszawy, a mimo to pierwsza strefa dla markowian stała się faktem. Kluczową kwestią jest też brak lokalnego chociażby nawet mini-busa, który pozwalałby dojechać do tak przecież bliskiej stacji metra Kabaty.

Wieloletnie zaniedbania w kwestiach komunikacji publicznej w Konstancinie-Jeziornie, które przedstawiłam wyżej są znaczne. Jestem jednak przekonana, że po rzetelnej analizie i podjęciu konkretnych działań obraz obecnej mizerii komunikacji publicznej w naszej „małej ojczyźnie” zmieni się na lepsze. Jako jedno z możliwych rozwiązań jest uruchomienie nowej linii ekspresowej, która zdywersyfikuje obciążenie linii 710, 700, 724, 742 i umożliwi sprawne dotarcie do celu mieszkańcom Konstancina-Jeziorny w szczególnie newralgicznych tzw. godzinach szczytu. Obecnie komfort podróżowania w.w. liniami w godzinach szczytu jest fatalny. Mam tu na myśli obciążenie tych linii pasażerami jak również mnogość przystanków teoretycznie na żądanie. W praktyce w godzinach szczytu gdy autobus na tej trasie porusza się w ślimaczym tempie spowalniany nie tylko korkami i mnogością innych samochodów, ale również sygnalizacją świetlną i właśnie zatrzymywaniem się na przystankach zbędnych z punktu widzenia pasażera, który płaci za bilet i liczy na w miarę możliwości szybki transport do np. dogodnej przesiadki na pętli Wilanów. Wysoki koszt biletu dla osób wsiadających w drugiej strefie, znikomy komfort i szybkość transportu sprawiają, że osoby mające wybór czy jechać komunikacją publiczną czy własnym autem nie widzą żadnych korzyści w tej pierwszej opcji i wybierają podróże autem co nie służy nikomu. Ulica Przyczółkowa w godzinach szczytu jest coraz bardziej zakorkowana, w korku stoją wszyscy zarówno auta prywatne jak i autobusy. Wszelkie akcje promocyjne (prowadzone np. przez ZTM) typu „Zostaw auto – podróżuj komunikacją miejską” dla mieszkańców Konstancina-Jeziorny nie mają żadnego sensu bo taka opcja nie jest realną alternatywą dla użycia własnego samochodu.

Warto w mojej opinii również poważnie rozważyć uruchomienie linii, która docierałaby do pętli Sadyba. Autobus po dotarciu do Wilanowa kierowałby się ulicą Wiertniczą zamiast al. Wilanowską. Takie połączenie stanowiłoby możliwość dogodnej przesiadki i ciekawej alternatywy do przesiadek możliwych na pętli Wilanowska.

Istotną kwestią lecz w mojej ocenie nie aż tak ważną jak te powyżej przedstawione, jest kwestia autobusu nocnego ponieważ obecną organizację linii N50 nie można uznać za zadowalającą – kursuje tylko w weekendy, a w pozostałe dni jeździ jedynie do przystanku Waflowa 03.

Proszę o wnikliwe przeanalizowanie problemu niewydolnej i powolnej komunikacji publicznej dla mieszkańców Konstancina-Jeziornej jak również niezwłoczne wdrożenie możliwych rozwiązań czyli:
- włączenie całego obszaru Konstancina-Jeziorny do pierwszej strefy biletowej,
- uruchomienie linii dedykowanej mieszkańcom Konstancina-Jeziorny, która w efekcie zapewni wydajne połączenie z Warszawą w godzinach szczytu (w mojej opinii najlepiej sprawdziłaby się linia ekspresowa E),
- uruchomienie linii lokalnej pomiędzy Konstancinem-Jeziorną, a stacją metra Kabaty,
- reorganizacja częstotliwości kursów i tras linii 700 i 724,
- doprowadzenie linii autobusowej do pętli Sadyba,
- reorganizacja linii N50 zapewniająca nocne połączenia do przystanku Skolimów 01 w każdy dzień tygodnia.

Katarzyna Chuchro

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Na ławeczce w Parku Zdrojowym przysiadł Stefan Żeromski

Kolejna stała atrakcja w Parku i hołd dla wielkiego pisarza. Od wczoraj w Parku Zdrojowym na skwerze swojego imienia, w pobliżu tężni, przysiadł Stefan Żeromski. Postać pisarza z brązu wykonał Paweł Pietrusiński, autor m.in. pomnika Jana Pawła II stojącego nieopodal w Parku.

NA ŁAWECZCE W PARKU ZDROJOWYM PRZYSIADŁ STEFAN ŻEROMSKI

Artysta przedstawił Żeromskiego siedzącego na ławce, zatroskanego czy też zamyślonego nad nowym literackim dziełem. A konkretnie nad słynnym „Przedwiośniem”, które powstało właśnie w Konstancinie-Jeziornie. Tuż obok pomnika pisarza, spacerowicze mogą przeczytać cytaty z jego dzieł , m.in. z „Ludzi bezdomnych”, „Przedwiośnia”, „Dziejów grzechu”, wykute na tablicach z brązu i usytuowane na siedmiu postumentach. Całkowity koszt pomnika wraz z tablicami zawierającymi cytaty oraz uporządkowaniem terenu wyniósł 118 000 zł.

NA ŁAWECZCE W PARKU ZDROJOWYM PRZYSIADŁ STEFAN ŻEROMSKI

Zdjęcia Andrzej Piętka.

NA ŁAWECZCE W PARKU ZDROJOWYM PRZYSIADŁ STEFAN ŻEROMSKI

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Czterech ambasadorów i tango - relacja z koncertu Show Me Your Tango w Konstancinie-Jeziornie

Wyjątkowe spotkanie odbyło się w niedzielę, 25 września w Konstancińskim Domu Kultury. Na koncert „Show Me Your Tango” znanej mezzosopranistki Izabeli Kopeć i argentyńskiego bandoneonisty Gilberto Pereyry, do Hugonówki przybyło aż 4 ambasadorów. Wszyscy uczestnicy razem z artystami odśpiewali „Sto lat” pani ambasador Argentyny Patricii Beatriz Salas, obchodzącej tego dnia urodziny.

CZTERECH AMBASADORÓW I TANGO - RELACJA Z KONCERTU SHOW ME YOUR TANGO W KONSTANCINIE-JEZIORNIE

Podczas koncertu „Show Me Your Tango”, Izabela Kopeć wykonała zaaranżowane na mezzosopran i kwintet instrumentalny kompozycje Astora Piazzolli, twórcy tango nuevo i wirtuoza bandoneonu. Jego utwory jako przeznaczone do słuchania, zrewolucjonizowały tradycyjne tango, sprawiając, że stało się popularne na całym świecie. Pieśni w wykonaniu Izabeli Kopeć nabrały wyjątkowego brzmienia, wzbogacone wrażliwością i scenicznym temperamentem artystki. Mezzosopranistce akompaniowali: Tomasz Filipczak (fortepian), Christian Danowicz (skrzypce), Konrad Kubicki (kontrabas), Robert Horna (gitara), oraz gość specjalny - Gilberto Pereyra, jeden z najsłynniejszych na świecie współczesnych bandoneonistów. Ten koncertujący na całym świecie argentyński muzyk, doskonale czuje tango nuevo, zaś bandoneon w jego rękach brzmi niemal tak, jak przed laty u wirtuoza Piazzolli. Zachwycona publiczność, za wspaniały koncert nagrodziła wszystkich występujących owacją na stojąco. Zdawało się, że bisom nie było końca.

CZTERECH AMBASADORÓW I TANGO - RELACJA Z KONCERTU SHOW ME YOUR TANGO W KONSTANCINIE-JEZIORNIE

Koncert przyciągnął wielu sympatyków tanga, talentu Izabeli Kopeć oraz południowoamerykańskiej poezji. Na wypełnionej publicznością sali widowiskowej Hugonówki zasiadło wielu znamienitych gości, a wśród nich aż czterech ambasadorów. Koncertu „Show Me Your Tango” wysłuchali Ron van Dartel, Ambasador Holandii, Hanna Katariina Lehtinen, Ambasador Finlandii, Shigeo Matsutomi, Ambasador Japonii oraz Patricia Beatriz Salas, Ambasador Argentyny w Polsce, która objęła honorowym patronatem koncert. Pani Patricia Beatriz Salas była drugim argentyńskim bohaterem wieczoru, jako że tego dnia obchodziła urodziny. Z tej okazji otrzymała okazały bukiet róż z rąk Kazimierza Jańczuka, burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna, a wszyscy zgromadzeni życzyli jej śpiewnie „Sto lat”.

CZTERECH AMBASADORÓW I TANGO - RELACJA Z KONCERTU SHOW ME YOUR TANGO W KONSTANCINIE-JEZIORNIE

To był niezapomniany wieczór cudownej muzyki w najlepszym wykonaniu dla wspaniałej publiczności.

CZTERECH AMBASADORÓW I TANGO - RELACJA Z KONCERTU SHOW ME YOUR TANGO W KONSTANCINIE-JEZIORNIE

CZTERECH AMBASADORÓW I TANGO - RELACJA Z KONCERTU SHOW ME YOUR TANGO W KONSTANCINIE-JEZIORNIE

Napisz komentarz (0 Komentarzy)