Menu

Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że z dniem 01.07.2019 serwis i usługi dostępne pod adresem powiat-piaseczynski.info mają nowego właściciela i operatora - firmę Aktivo Media Marcin Piotrowicz, ul. Ossendowskiego 7, 93-228 Łódź, NIP: 9710663921.


A+ A A-

Obrzęd Nocy Świętojańskiej Piaseczno

24 czerwca 2016 roku Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza do uczestniczenia w magicznym spotkaniu przy Świętojańskich Ogniach. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20.00 na miejskim rynku koncertem zespołu Czeremszyna, po czym przeniesiemy się do Parku Miejskiego, gdzie zainscenizowany zostanie obrzęd Nocy Świętojańskiej. Zapraszamy na wydarzenie!

OBRZĘD NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ PIASECZNO

To odchodzące w zapomnienie święto od zawsze łączyło społeczności. Był to jeden z tych momentów, podczas których spełniały się marzenia i ludzie stawali się sobie bliscy. Dziś zamknięci w swych domach, zagonieni w codzienności potrzebujemy tych chwil bardziej niż kiedyś. Zapraszamy do wspólnego „ŚWIĘTOJANKOWANIA”. Podzielimy się z Państwem tym co mamy najlepsze – śpiewem, tańcem, jadłem i pozytywną energią. Piaseczno jest niemal jedynym miejscem na mapie Polski, gdzie obrzęd odprawiany jest jak „drzewiej bywało”, bez fajerwerków i disco polo, przy ogniu, wiankach i zaklęciach.

Czeremszyna – polski zespół folkowy, inspirujący się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstał w listopadzie 1993 roku z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk, w Czeremsze, na Podlasiu. Od początku istnienia zespołu na jego repertuar składają się przede wszystkim pieśni ludowe pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego wykonywane w gwarze z Podlasia zaaranżowane na głos i różne instrumenty m.in. akordeon, bałałajkę basową, cymbały, fujarę słowacką, mandolinę, skrzypce, sopiłki i instrumenty perkusyjne. Płyta zespołu z 2003 roku pt. "Hulaj póki czas" została laureatem konkursu "Wirtualne Gęśle" 2003. Środowisko skupione wokół Czeremszyny współorganizuje coroczne Spotkania Folkowe "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze. Zespół koncertował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. Szwecja, Belgia, Niemcy). W listopadzie 2003 roku nawiązał współpracę z białoruską grupą folkową Todarem. Rok później powstał pełny program koncertowy i został zaprezentowany w Białowieży na koncercie "Dla Puszczy i ludzi" (dedykowany Puszczy Białowieskiej) oraz na trasie Studia Lata Radia Białystok.