Menu
A+ A A-

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY 2017

Jak każdego roku pod koniec sierpnia rusza ogólnopolska akcja policyjna „Bezpieczna droga do szkoły”. W tym czasie obserwujemy wzrost natężenia ruchu drogowego w rejonie szkół. W związku z szeregiem niebezpieczeństw mogących zagrozić najmłodszym, policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci, rozpoczynających naukę po dwumiesięcznej przerwie.

Policjanci sprawdzą oznakowanie w rejonach placówek szkolnych. Skontrolują transport przewożący młodzież do szkół. Zareagują, gdy kierujący lub piesi, nie bacząc na bezpieczeństwo najmłodszych, złamią przepisy ruchu drogowego. Szczególną uwagę zwrócą też na edukację uczniów, aby ci wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły i domu po zajęciach.

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY 2017

Prawidłowe nawyki to podstawa

Zachęcamy rodziców i opiekunów, aby opracowali z dziećmi najbezpieczniejszą trasę dojścia do szkoły, przeszli nią razem i pokazali wszystkie możliwe zagrożenia. Aby ich uniknąć, policjanci przypominają najmłodszym, że idąc chodnikiem należy trzymać się z dala od krawędzi jezdni. Jeśli parkują na nim samochody, należy uważać na każdy manewr kierowcy, by nie zostać potrąconym. Nie wolno też przeskakiwać przez barierki lub łańcuch zabezpieczający chodnik. W przypadku braku chodnika należy poruszać się lewą stroną drogi i bacznie obserwować nadjeżdżające samochody, aby w razie konieczności zejść z jezdni.

Warto przypomnieć dziecku, że najbezpieczniej przejdzie przez jezdnię na wyznaczonym przejściu, przez tzw. „pasy” z sygnalizacją świetlną. Jeśli przechodzi przez jezdnię na wyznaczonym przejściu bez takiej sygnalizacji, musi upewnić się, czy przepuszczą go samochody jadące każdym pasem. Przed wejściem na jezdnię zawsze, niezależnie od tego, gdzie przechodzi, powinno spojrzeć w lewo, potem w prawo i znów w lewo. Gdy nic nie jedzie – może przejść. Nieraz rozmowa z rówieśnikami albo korzystanie z telefonu komórkowego może również odwrócić uwagę i stworzyć zagrożenie. Nie należy także wchodzić nagle na jezdnię spoza zaparkowanego pojazdu czy stojącego na przystanku autobusu.

Rodzicu pamiętaj, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.

Rower to też pojazd

Jeśli dziecko dojeżdża rowerem do szkoły, warto zadbać o kask ochronny i właściwe, zgodne z przepisami wyposażenie jednośladu. Rower musi więc być wyposażony: z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej, o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY 2017

Jestem widoczny, jestem bezpieczny

Każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat – od 20 do 500 zł. Mimo, że nie ma obowiązku noszenia ich na obszarze zabudowanym, warto wyposażyć w nie dziecko. Chodzi o to, aby kierujący pojazdami mogli je jak najwcześniej dostrzec i odpowiednio zareagować.

Prosta sprawa - rozwaga

Dowożąc dziecko do szkoły należy przewozić je w dostosowanym do wieku foteliku samochodowym i przypięte pasami. Przy szkole należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności innym kierującym i pieszym. Nigdy nie pozwalajmy wysiadać dziecku z samochodu od strony jezdni. Złe nawyki w wielu przypadkach powodują wzrost zagrożenia i niestety kończą się tragicznie. Kształtowanie u dzieci prawidłowych zachowań na drodze uczy ich odpowiedzialności, rozwagi i pozwala im bezpiecznie dotrzeć do szkoły.

Opracowała nadkom. Anna Kędzierzawska - ekspert Wydziału Komunikacji Społecznej KSP

Rozpoczęcie roku szkolnego tuż tuż, dlatego już dzisiaj zapraszamy wszystkich do zapoznania się z edukacyjną kampanią @mediaplanet „BACK TO SCHOOL”! Każdego, komu wrzesień kojarzy się z powrotem do nauki zachęcamy do odwiedzenia portalu www.poradnikdlarodziny.pl oraz sięgnięcia po czwartkowe wydanie dziennika Nasze Miasto. Znajdziecie tam wiele ciekawych porad i wskazówek dotyczących zorganizowania wyprawki szkolnej, wychowania i edukacji najmłodszych czy zapewnienia bezpieczeństwa w otoczeniu dziecka.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Samochody kradli, podpalali i sprzedawali wraki jako złom

Policjanci z wydziału kryminalnego w Piasecznie zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy przy pomocy lawety kradli samochody z terenu całego powiatu piaseczyńskiego, po czym nad brzegiem Wisły podpalali je, by następnie sprzedawać wraki na skupach złomu. Dziś wiemy, że ich łupem padł mercedes vito, citroen jumper i ford fiesta. Policjanci nie wykluczają, że skradzionych pojazdów mogło być więcej.

SAMOCHODY KRADLI, PODPALALI I SPRZEDAWALI WRAKI JAKO ZŁOM

Sprawa zaczęła się trzy tygodnie temu, gdy z parkingu znajdującego się przy stacji PKP w Zalesiu Górnym skradziono forda fiestę należącego do jednego z pasażerów pociągu z Warszawy, który wyjeżdżając rano do pracy, pozostawił go przy dworcu. Podobna sytuacja miała miejsce 7 sierpnia w Wólce Kosowskiej, tu z parkingu skradziono citroena jumpera oraz 13 sierpnia, gdy w Piasecznie z ulicy skradziono mercedesa vito.

Podjęte w tych sprawach działania operacyjne doprowadziły do ustalenia, że w każdym z tych przypadków schemat działania sprawców był podobny. Podjeżdżali oni lawetą pod wytypowany samochód i w przeciągu kilku minut odjeżdżali już z załadowanym pojazdem.

W tej sprawie szczególnie cenne informacje zostały zebrane przez dzielnicowych z posterunku policji z Zalesia Górnego, którzy o swoich spostrzeżeniach poinformowali funkcjonariuszy z wydziału kryminalnego.

Podjęte dalej działania doprowadziły do zatrzymania dwóch mieszkańców Góry Kalwarii. Do policyjnej celi trafił 26-letni właściciel lawety oraz jego 24-letni pomocnik.

Policjanci ustalili, że mężczyźni zaraz po dokonaniu kradzieży wywozili pojazdy w ustronne miejsce nad Wisłą, gdzie je podpalali. Następnie już jako złom wywozili je na skupy złomu. Sprawa ma charakter rozwojowy. Funkcjonariusze nie wykluczają, że proceder ten mógł mieć jeszcze szerszy zasięg.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Podinspektor Robert Pach objął stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie

Powitaliśmy nowego Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie Pana podinspektora Roberta Pacha. W uroczystej odprawie udział wzięli przedstawiciele kadry kierowniczej pod przewodnictwem I Zastępcy Komendanta Powiatowego w Piasecznie Pana mł. insp. Roberta Chmielewskiego.

PODINSPEKTOR ROBERT PACH OBJĄŁ STANOWISKO ZASTĘPCY KOMENDANTA POWIATOWEGO POLICJI W PIASECZNIE

W dniu 1 sierpnia służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Piasecznie rozpoczął Pan podinsp. Robert Pach. Został mu powierzony obowiązek sprawowania funkcji Zastępcy Komendanta Powiatowego.

Uroczystemu wprowadzeniu towarzyszyła odprawa kadry kierowniczej naszej jednostki. W imieniu policjantów oraz pracowników cywilnych nowego Zastępcę Komendanta powitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie mł. insp. Robert Chmielewski.

Pan podinsp. Robert Pach ma 47- lat i swoją dotychczasową już 27- letnią służbę pełnił na terenie województwa lubuskiego. Z bogatego doświadczenia zawodowego Pana Komendanta na uwagę zasługuje między innymi pełnienie służby na stanowisku zastępcy naczelnika sztabu Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, Zastępcy Komendanta Komisariatu I Policji w Zielonej Górze oraz ostatnio na stanowisku Z-cy dowódcy Samodzielnych Pododdziałów Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

W swoim powitaniu podinsp. Robert Pach podkreślił ogromny zaszczy jakim jest dla niego możliwość pełnienia dalszej służby na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu piaseczyńskiego.

Zastępca Komendanta Powiatowego w Piasecznie podinsp. Robert Pach w naszej jednostce odpowiedzialny będzie za nadzór nad służbą prewencyjną.

Panu Komendantowi objęcia nowego stanowiska serdecznie gratulujemy!

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Stołeczne Obchody Święta Policji odbyły się w Piasecznie 2017

26 lipca 2017 roku w Oddziale Prewencji Policji odbył się uroczysty apel z okazji 98. rocznicy powołania Policji. Podczas uroczystości, w której wzięli udział m.in.: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, szefowie służb współpracujących ze stołeczną Policją, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, świata nauki, ambasad i urzędów konsularnych, kierownictwo Komendy Stołecznej Policji, stołeczni policjanci otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe, odznaki policyjne oraz nominacje na wyższy stopień służbowy.

STOŁECZNE OBCHODY ŚWIĘTA POLICJI ODBYŁY SIĘ W PIASECZNIE 2017

Stołeczne obchody Święta Policji rozpoczęła Msza św. w intencji policjantek, policjantów i pracowników Policji zatrudnionych w KSP, która odbyła się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W mszy koncelebrowanej przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. Józefa Guzdka, Kapelana KSP ks. Józefa Jachimczaka i kapelana KGP ks. Jana Kota uczestniczyli: Komendant Stołeczny Policji insp. dr Rafał Kubicki wraz z zastępcami oraz kierownicy jednostek i komórek organizacyjnych stołecznego garnizonu. Uroczysty apel rozpoczął się punktualnie o 12.00 od złożenia meldunku Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji przez dowódcę uroczystości, nadkom. Romana Maciejewskiego. Po podniesieniu flagi na maszt, odegrano Hymn RP.

Następnie po powitaniu zaproszonych gości przybyłych na uroczystość głos zabrał Komendant Stołeczny Policji. - Święto Policji to doskonała okazja, by podziękować stołecznym policjantom za ich codzienną, trudną służbę. To m.in. dzięki Waszej ciężkiej pracy, w Polsce żyje się bezpiecznie. Skala przestępczości z roku na rok spada, poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do Policji systematycznie rośnie. Biorąc pod uwagę Wasze zaangażowanie i profesjonalizm cieszę się, że jestem częścią społeczności garnizonu stołecznego. Życzę Wam samych sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym oraz satysfakcji z pełnionej służby. (…) Specjalne podziękowanie kieruję także do pracowników Policji. To również dzięki Waszej pracy jesteśmy oceniani jako formacja działająca w sposób profesjonalny i skuteczny.

Święto Policji to okazja do uhonorowania policjantów i pracowników Policji. W tym roku w całym garnizonie stołecznym 1 policjant został odznaczony Krzyżem Zasługi, 106 – medalem „Za Długoletnią Służbę”, 90 zostało wyróżnionych odznaką „Zasłużony Policjant”. Tradycyjnie Święto Policji to także czas awansów. Ponad 3 tys. policjantek i policjantów garnizonu stołecznego otrzymało akty mianowania na wyższe stopnie, w tym 205 w korpusie oficerów.

STOŁECZNE OBCHODY ŚWIĘTA POLICJI ODBYŁY SIĘ W PIASECZNIE 2017

Ponadto podczas uroczystości na placu 15 funkcjonariuszy otrzymało nagrody przyznane przez Komendanta Stołecznego Policji. Okolicznościowymi grawertonami wyróżniono natomiast 17. Wśród wyróżnionych znaleźli się: finaliści V Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, finaliści XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji, finalistów Turnieju Par Patrolowych „Patrol Roku 2017”. Po raz pierwszy podczas stołecznych obchodów Święta Policji wyróżniono policyjnych sportowców. Specjalną Policyjną Odznakę Sprawności Fizycznej przyznaną przez Komendanta Stołecznego Policji otrzymało 13 policjantów.

Listy gratulacyjne i nagrody za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych przez stołecznych policjantów przyznał także Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendant Główny Policji.

Po zakończeniu uroczystości wręczania odznaczeń, aktów mianowania na kolejne stopnie policyjne oraz odznak policyjnych i nagród, głos zabrał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. – Podziękowania należą się wszystkim funkcjonariuszom polskiej Policji za służbę, za to, że stoicie na straży prawa i porządku, że jesteście zawsze wtedy, kiedy inni potrzebują Waszej pomocy. Polska jest dziś krajem bezpiecznym. Mieszkańcy czują się bezpiecznie. To rezultat Waszej służby. Dziękuję za służbę w wyjątkowym garnizonie, w największym w Polsce mieście, w którym mieszczą się siedziby instytucji państwowych i toczy się najbardziej energiczne życie.

Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk także pogratulował wyróżnionym i podkreślił, że formacja policyjna to nie nazwa, tylko ludzie, którzy w niej służą, tacy ludzie jak Wy. Garnizon stołeczny jest sercem polskiej Policji. To tutaj ogniskują się największe zagrożenia i największe wydarzenia. To Wy codziennie stajecie przed największymi wyzwaniami, które pojawiają się w naszym kraju. Ostatni rok dla stołecznej Policji to bardzo dobry rok. Można by bez końca mnożyć wydarzenia, które w sposób perfekcyjny zabezpieczaliście i pokazywaliście światu profesjonalizm polskiej Policji, tak jak chociażby podczas wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w lipcu br. czy podczas ubiegłorocznego Szczytu NATO. (…) Jestem dumny, że przychodzi mi stać na czele formacji, w której służą tak fantastyczni ludzie, jak Wy.

Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera również podziękował policjantom za ich codzienną, efektywną służbę. – Działajcie tak, by obywatele czuli się bezpiecznie. Dbałość o porządek, bezpieczeństwo, przestrzeganie prawa jest podstawowym elementem, który musi być codziennie wypełniany. Wszystkim awansowanym i wyróżnionym gratuluję i zapewniam, że w ramach swoich możliwości i kompetencji będę z Państwem współpracował.

Uroczystości na placu w OPP zakończyła defilada Kompanii Reprezentacyjnej Policji z pocztem sztandarowym KSP i Orkiestrą Reprezentacyjnej Policji.

Po części oficjalnej Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczył upominki przedszkolakom, którzy z zaciekawieniem przyglądali się policyjnej uroczystości. Spotkanie zakończyło pamiątkowe zdjęcie najmłodszych z ministrem, Komendantem Głównym Policji i Komendantem Stołecznym Policji.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Wypadek motocyklisty, na przejeździe kolejowym i czterech nietrzeźwych kierowców to bilans minionej niedzieli

Niestety początek wakacji przyniósł na naszych drogach kolejne wypadki, do szpitali trafił zarówno 27- letni motocyklista, który zderzył się z oplem, jak i kierowca hundaya, który nie zachował ostrożności i wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg. Ponadto zatrzymano czterech nietrzeźwych kierowców, dwóch z nich obywatela Wietnamu i Ukrainy osadzono w policyjnej celi. Policjanci przypominają, że podczas wakacji kontroli drogowych będzie zdecydowanie więcej!

WYPADEK MOTOCYKLISTY, NA PRZEJEŹDZIE KOLEJOWYM I CZTERECH NIETRZEŹWYCH KIEROWCÓW TO BILANS MINIONEJ NIEDZIELI

Niestety początek wakacji na drogach powiatu piaseczyńskiego nie można uznać za udany, doszło do trzech wypadków, w których ranne zostały trzy osoby.

Niechlubny rekord padł jednak w niedzielę, gdzie około godziny 10.40 w miejscowości Szczaki 27- letni kierowca motocykla najprawdopodobniej jadący z dużą prędkością nie zapanował nad pojazdem i uderzył w opla. Motocyklistę do jednego z warszawskich szpitali zabrało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Tuż po południu na przejeździe kolejowym w Piasecznie przy ulicy Gołkowskiej 63- letni kierowca Hyundai'a nie zachował należytej ostrożności i wjechał pod nadjeżdżający pociąg kolei wąskotorowej, poszkodowany również trafił do szpitala. Ponadto w czasie minionego weekendu policjanci na terenie powiatu piaseczyńskiego zatrzymali łącznie 4 kierowców, którzy zdecydowali się by prowadzić swój pojazd pod wpływem alkoholu.

Dla dwóch z nich zakończyło się to w policyjnym areszcie. O 19.30 spod jednej z restauracji w Józefosławiu wyszedł zataczającym się krokiem mężczyzna i próbował odjechać swoją toyotą, jednak inni klienci restauracji widząc to zachowanie uniemożliwili mu kontynuowanie jazdy ulicą i oddali 32- letniego obywatela Wietnamu w ręce policjantów z wydziału ruchu drogowego, mężczyzna miał 1,2 promila alkoholu. 10 minut później w Piasecznie przy ulicy Okulickiego także funkcjonariusze z drogówki zatrzymali 33- letniego obywatela Ukrainy, który prowadził volkswagena mając w organizmie ponad 2 promile. Obaj zatrzymani trafili do policyjnej celi.

WYPADEK MOTOCYKLISTY, NA PRZEJEŹDZIE KOLEJOWYM I CZTERECH NIETRZEŹWYCH KIEROWCÓW TO BILANS MINIONEJ NIEDZIELI

Policjanci przestrzegają, że podczas wakacji kontroli drogowych będzie zdecydowanie więcej i przypominają o obowiązującym w Polsce prawu które całkowicie wyklucza prowadzenie pojazdów nawet przy minimalnej dawce alkoholu.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Kręci mnie bezpieczeństwo - zadbajmy wspólnie o bezpieczne wakacje

Rozpoczynają się wakacje - szczególny czas dla całej rodziny. Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą, a jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO - ZADBAJMY WSPÓLNIE O BEZPIECZNE WAKACJE

Nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających na terenie całego kraju jak co roku czuwać będą policjanci. Podczas tegorocznych wakacji przyświecać nam będzie hasło „Kręci mnie bezpieczeństwo”. To tytuł zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogólnopolskiej Kampanii, objętej honorowym patronatem Ministra Mariusz Błaszczaka, w ramach której przez cały rok organizowane są akcje na rzecz bezpieczeństwa w różnych obszarach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Policją zachęcają również, aby na wakacyjny wyjazd „wziąć” ze sobą bezpłatną aplikację „Moja Komenda” - mobilną usługę, która ułatwia lokalizowanie komend i komisariatów Policji. Aplikacja zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów policyjnych obiektów. Dzięki temu będąc nawet w miejscu, którego dobrze nie znamy, z łatwością odnajdziemy najbliższą jednostkę policji i skontaktujemy się z nią jednym kliknięciem.

„Moja Komenda” dostępna jest na telefony z systemem iOS oraz Android. Można ją pobrać w App Store i Google Play.

Usługa została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te zagrażające życiu lub zdrowiu. W nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Drugim przydatnym narzędziem służącym poprawie bezpieczeństwa nie tylko w okresie wakacji jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. „Mapa” jest dostępna na stronie internetowej www.policja.pl a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo mógł z niej skorzystać każdy obywatel.

Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Wszystkie z nich są sprawdzane przez Policję, a potwierdzone – nanoszone na mapę, podobnie jak informacje o zagrożeniach pochodzące z policyjnych systemów informatycznych. Dzięki temu w każdej chwili mamy możliwość sprawdzenia, czy w okolicy jest bezpiecznie, jak również poinformowania o zaobserwowanych przez nas niepokojących sytuacjach.

Korzystając z Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa również pamiętajmy, że w nagłych wypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji powinniśmy dzwonić na numery 997 lub 112.

Zanim zaplanujemy wyjazd

Coraz częściej planując urlop korzystamy z ofert internetowych. Można wśród nich znaleźć atrakcyjne ośrodki, hotele i pensjonaty, ale zdarzają się również ogłoszenia, zamieszczone przez oszustów, którzy proponują nieistniejące miejsca noclegowe, wyłudzając pieniądze w ramach zaliczek. Zatem zanim przelejemy pieniądze za pobyt, warto zweryfikować, czy dany podmiot figuruje w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy lub miasta. Poszukajmy obiektu na mapie internetowej, sprawdźmy jego stronę www i opinie osób, które odwiedziły obiekt. Bezwzględnie powinniśmy sprawdzać organizatorów i obiekty oferujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Można to zrobić w internetowej bazie prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl. Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. Również w serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl wpisując numer rejestracyjny autokaru, który wiezie dzieci na wakacje, można otrzymać bezpłatną informację, czy pojazd ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Bezpieczeństwo w podróży

Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą.

W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji.

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków.

Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Zabezpieczenie mieszkania

Przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu.

Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

Wypoczynek za granicą

Planując wyjazd za granicę, postarajmy się jak najwięcej dowiedzieć o kraju, do którego się wybieramy, poznać obowiązujące w nim prawo i lokalne zwyczaje. Sprawdźmy, jakie dokumenty będą nam potrzebne przy przekraczaniu poszczególnych granic i gdzie znajdują się polskie placówki dyplomatyczno-konsularne. Przydatne informacje znajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą” www.polakzagranica.msz.gov.pl. Warto również skorzystać z bezpłatnej aplikacji iPolak, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Natomiast rejestracja wyjazdu za granicę za pośrednictwem bezpłatnego serwisu „Odyseusz”, www.odyseusz.msz.gov.pl w razie konieczności ułatwi służbom konsularnym udzielenie pomocy na terenie danego państwa.

Dodatkowym udogodnieniem w podróży może być ubezpieczenie turystyczne, gwarantujące pokrycie kosztów transportu medycznego oraz Europejska Karta Ubezpieczenia.

Jeżeli podczas pobytu za granicą, zostaniemy poszkodowani w wyniku przestępstwa, przede wszystkim powinniśmy powiadomić lokalną policję, a następnie skontaktować się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną lub konsularną. W przypadku zatrzymania lub aresztowania również mamy prawo żądać kontaktu z konsulem.

W górach i nad wodą

Spędzając czas w górach lub nad wodą korzystajmy jedynie z wyznaczonych szlaków oraz strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli, a rodzaj aktywności dostosujmy do swoich umiejętności i możliwości psychofizycznych.

Przed wyjściem w góry zapoznajmy się z aktualnie panującymi warunkami i prognozą pogody. Zadbajmy o odpowiednie ubranie, obuwie i wyposażenie (np. prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, podręczną apteczkę oraz telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi).

Wchodząc do wody, zwracajmy uwagę na znaki i tablice informacyjne. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Unikajmy kąpieli po spożyciu alkoholu, po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku, zachowajmy również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego. Zwracajmy szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci.

Przed planowanym wypoczynkiem nad wodą, warto zapoznać się z poradami na stronie akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda, objętej patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem.

Przydatną wiedzę o zagrożeniach dotyczących substancji psychoaktywnych można znaleźć na stronach internetowych: www.ore.edu.pl, www.kbpn.gov.pl; www.dopalaczeinfo.pl oraz www.narkomania.org.pl. Dostępny jest również Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania działający pod numerem 801 199 990, a także Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12.

Monitorujmy na bieżąco aktywność naszych dzieci w Internecie. Nauczmy dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a także uczulmy na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości on-line. Ostrzegajmy dzieci, by nie udostępniały w sieci swoich danych, zwłaszcza adresu i numeru telefonu.

Jeżeli napotkamy w Internecie nielegalne materiały, powinniśmy zgłosić ten fakt na Policję lub do punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u – www.dyzurnet.pl, który współpracuje z Policją, a także z operatorami telekomunikacyjnymi i serwisami internetowymi w celu doprowadzenia do usunięcia szkodliwych treści z sieci. Porady związane z aktywnością dzieci i młodzieży w Internecie i wynikającymi z niej problemami można uzyskać również pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 100 100.

Bezpieczeństwo podczas rolniczych prac polowych

Każdego lata podczas rolniczych prac polowych odnotowywane są wypadki, których ofiarami stają się dzieci i młodzież. Dlatego rodzice nie powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych.

Zadbajmy o to, by dzieci bawiły się w bezpiecznej odległości od niebezpiecznych sprzętów i narzędzi. Pamiętajmy, że nawet podczas obserwowania pracy rodziców lub przebywania w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarczych należy zachować szczególną ostrożność.

(Biuro Prewencji KGP/ mw)
Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Policja poszukuje zaginionej 13-letniej Oliwii Bieleckiej z Piaseczna

Policjanci z Piaseczna poszukują zaginionej 13-letniej Oliwii Bieleckiej. Dziewczyna po raz ostatni widziana była w Piasecznie w okolicach Skate Parku. Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu jej miejsca pobytu proszone są o pilny kontakt z Policją w Piasecznie pod numerem tel. 22 60 45 213 lub z najbliższą jednostką policji.

10465-policja-poszukuje-zaginionej-13-letniej-oliwii-bieleckiej-z-piaseczna

Oliwia Bielecka lat 13 w chwili zaginięcia ubrana była w czarny sweter, czarne spodnie, miała przy sobie dużą damską torbę koloru czarnego.

Policjanci z Piaseczna prowadzący poszukiwanie zaginionej dziewczyny apelują do wszystkich osób o pomoc w ustaleniu jej miejsca pobytu.

Wszelkie informacje dotyczące poszukiwanej Oliwii Bieleckiej prosimy kierować do Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie numer tel. 22 60 45 213 lub 112 na terenie całego kraju.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Ksiadz ujął, policjanci zatrzymali

Ksiądz jednej z piaseczyńskich parafii, ujął nocą złodzieja kradnącego z budynku kościoła miedziane rury. Wezwani na miejsce policjanci dokonali jego zatrzymania. Okazało się, że 33-latek w ciągu kilku ostatnich nocy już trzykrotnie ściągał i wynosił miedziane rynny dachowe świątyni.

KSIADZ UJĄŁ, POLICJANCI ZATRZYMALI

Przed północą, ksiądz jednej z piaseczyńskich parafii wezwał policjantów na teren kościoła, podejrzewając, że po raz kolejny w ciągu ostatnich kilku dni ktoś może próbować ponownie odkręcać i kraść miedziane rynny znajdujące się na budynku kościoła.

Jeszcze przed przyjazdem funkcjonariuszy, duchowny dogonił uciekającego z terenu przykościelnego mężczyznę i oddał go wprost w ręce przybyłych stróżów prawa.

Zatrzymany to 33-letni mężczyzna, który przyznał się, że to także on odpowiada za ostatnie trzy nocne wejścia na budynek kościoła i kradzież z niego miedzianych rynien.

Mężczyzna nie uniknie teraz odpowiedzialności karnej za kradzież, co jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Działania Prędkość-Wiosna 2017 na terenie powiatu piaseczyńskiego

W ostatnich dwóch dniach kwietnia między innymi na drogach powiatu piaseczyńskiego przeprowadzono działania pod kryptonimem Prędkość - Wiosna 2017. W wyniku akcji skontrolowano 25 pojazdów, ujawniono 23 wykroczenia, 13 kierujących przekroczyło dopuszczalną prędkość jazdy, 1 osobie zatrzymano dowód rejestracyjny. Niestety kolejny raz zatrzymano osoby, które kierowały pod wpływem alkoholu, dwie osoby straciły prawa jazdy.

DZIAŁANIA PRĘDKOŚĆ-WIOSNA 2017 NA TERENIE POWIATU PIASECZYŃSKIEGO

Celem działań prowadzonych w ostatnich dwóch dniach kwietnia na drodze krajowej numer 50 i 7 było ograniczenie liczby zdarzeń drogowych oraz eliminowanie z ruchu drogowego tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do prowadzonych działąń policjanci z piaseczyńskiej drogówki wykorzystali radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

W ramach tej akcji na terenie powiatu piaseczyńskieho skontrolowano łącznie 25 pojazdów, a policjanci ujawnili 23 wykroczenia, z czego 13 kierujących przekroczyło dopuszczalną prędkość na danym odcinku drogi. Policjanci zatrzymali również 1 dowód rejestracyjny oraz ujawnili 2 nietrzeźwych kierujących, którzy stracili prawa jazdy.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego przypominają, że od wielu lat jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na polskich drogach jest nieprzestrzeganie przez kierujących dozwolonej prędkości jazdy. Warto również podkreślić fakt, wynikający z policyjnych analiz, że nie zawsze konsekwencje łamania przepisów drogowych ponoszą ich sprawcy, ale w wielu przypadkach za ich błędy, koszty ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Oznakuj swój rower na wiosnę - umów spotkanie ze swoim dzielnicowym

Nie daj szansy złodziejowi - oznakuj swój rower!!! Po raz kolejny ruszyła akcja znakowania rowerów. Głównym celem projektu jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie cech identyfikacyjnych na rowery. W Piasecznie działania pod nazwą "Oznakuj swój rower" prowadzone są przez dzielnicowych.

OZNAKUJ SWÓJ ROWER NA WIOSNĘ - UMÓW SPOTKANIE ZE SWOIM DZIELNICOWYM

Procedura programu polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu "engrawer", oznaczenia numerycznego oraz rejestracji w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru. Mikroudarowa technologia "engrawera" pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Elementy podlegające oznakowaniu oraz miejsca wykonania oznaczeń:
- rama roweru pod kierownicą,
- ramię przekładni sprzężone z przekładnią,
- przedni widelec.

OZNAKUJ SWÓJ ROWER NA WIOSNĘ - UMÓW SPOTKANIE ZE SWOIM DZIELNICOWYM

W rowerach o znacznej wartości materialnej zaleca się rozważenie możliwości oznakowania na prośbę właściciela dodatkowych elementów, takich jak: sztyca siodełka, sztyca kierownicy, obręcze kół.

Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę w której został oznakowany. Elektroniczny formularz zgłoszeniowy oznakowania roweru należy wypełnić przed znakowaniem roweru w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu. Kształt cyfr musi być taki , aby każda ich przeróbka była wyraźnie widoczna a ich wysokość nie powinna przekraczać 7 mm. Nie dopuszcza się ponownego znakowania elementów oznakowanych oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów. Uzupełnienie brakującego oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią.

OZNAKUJ SWÓJ ROWER NA WIOSNĘ - UMÓW SPOTKANIE ZE SWOIM DZIELNICOWYM

Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywa się na podstawie:
- dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
- dowodu zakupu - paragon lub faktura, umowa kupna - sprzedaży, (wg. oświadczenia ustnego właściciela).

W Piasecznie znakowanie rowerów przeprowadzane jest przez dzielnicowych w 1 i 3 sobotę każdego miesiąca w godzinach 12.00- 14.00. Prosimy o wcześniejsze skontaktowanie się z policjantem.

OZNAKUJ SWÓJ ROWER NA WIOSNĘ - UMÓW SPOTKANIE ZE SWOIM DZIELNICOWYM

W komisariatach podległych Komendzie Powiatowej Policji w Piasecznie, termin i miejsce znakowania należy uzgodnić z dzielnicowym lub oficerem dyżurnym danej jednostki.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)