Menu
A+ A A-

Bezpieczne ferie - kontrole autokarów w Piasecznie

Ferie w województwie mazowieckim zaczynają się 28 stycznia. Policjanci ruchu drogowego również się do nich przygotowują. Będą dbać o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących. Dlatego w Piasecznie zostało wyznaczone miejsce, gdzie będą odbywać się kontrole autokarów. Policjanci uważnie sprawdzą stan techniczny pojazdów, ich przygotowanie pod kątem przewożenia pasażerów i bagaży oraz przygotowanie kierowców do jazdy. Posterunek kontrolny został uruchomiony na parkingu przy Komendzie Powiatowej w Piasecznie ul. Kościelna 3.

Bezpieczne ferie - kontrole autokarów w Piasecznie
Foto KPP Staszów

"Dojedź(MY) bezpiecznie do celu" to akcja skierowana przede wszystkim do kierujących oraz pasażerów, którzy w ramach nadchodzących ferii będą uczestnikami zbiorowych i rodzinnych wyjazdów na wypoczynek zimowy. Policjanci ruchu drogowego w całym kraju będą sprawdzać stan techniczny pojazdów oraz kontrolować sposób przewożenia pasażerów - zwłaszcza tych najmłodszych. Wszystko to ma na celu zapewnienie bezpiecznego i spokojnego dotarcia na miejsce odpoczynku i powrotu do domu. Sprawdzane będą zarówno samochody osobowe jak i autokary.

Kontrole będą odbywać się w godz. 5.00-10.00 po uprzednim zgłoszeniu drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 22 604 52 04 (sekretariat WRD). Informacji udziela również Dyżurny pod nr tel. 22 604 59 00.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych

W związku z dniem Wszystkich Świętych, odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Jest to okres, w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców.

ZADBAJMY WSPÓLNIE O BEZPIECZEŃSTWO W OKRESIE WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W tym roku dzień Wszystkich Świętych przypada w środku tygodnia (w czwartek). Niewątpliwie pozwoli to na rozłożenie odwiedzin grobów bliskich na kilka dni. Nieco mniejszy tłok i ruch w okolicach cmentarzy nie powinien jednak uśpić naszej czujności, ponieważ w tym właśnie czasie częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej oraz włamań do domów i mieszkań.

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

ZADBAJMY WSPÓLNIE O BEZPIECZEŃSTWO W OKRESIE WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

kpppiaseczno.policja.waw.pl

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Bezpieczne wakacje - kontrole autokarów w Piasecznie

Okres wakacji jest czasem wzmożonych zorganizowanych wyjazdów dzieci i młodzieży na kolonie, obozy i zgrupowania. W trosce o najmłodszych i ich bezpieczeństwo w trakcie podróży, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie, kontrolują stan techniczny autokarów, którymi przewożone są dzieci. Każdorazowo sprawdzany jest także stan trzeźwości kierowców. Posterunek kontrolny został uruchomiony na parkingu przy Komendzie Powiatowej w Piasecznie ul. Kościelna 3. Kontrole autokarów potrwają do 30 sierpnia.

BEZPIECZNE WAKACJE - KONTROLE AUTOKARÓW W PIASECZNIE

Zasady prowadzonych kontroli w ramach akcji Bezpieczne Wakacje: zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem 22 60 45 204 w godzinach 07.30- 15.30. Zgłoszenia można również kierować całodobowo do oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie pod numerem tel. 22 60 45 900. Godziny kontroli: 05.00- 06.30 oraz 07.30- 10.00 Ważne! Informacje należy zgłaszać minimum 3 dni przed planowanymi kontrolami.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Na ulicy, chodniku i skrzyżowaniu - spotkania kampania społeczna do uczestników ruchu drogowego

Policjanci z Piaseczna zainicjowali nową kampanię społeczną skierowaną do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Do programu zaprosiliśmy również policyjnych ekspertów z zakresu ruchu drogowego z Komendy Stołecznej Policji. Patronat nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta i gminy Piaseczno Pan Zdzisław Lis. Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkania pod nazwą "Na ulicy, chodniku i skrzyżowaniu".

NA ULICY, CHODNIKU I SKRZYŻOWANIU - SPOTKANIA KAMPANIA SPOŁECZNA DO UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO

Pierwsze z szeregu zaplanowanych spotkań z mieszkańcami gminy Piaseczno odbyło się w Żabieńcu. Program zatytułowany „Bezpieczny mieszkaniec: Na drodze, chodniku i skrzyżowaniu” to zainicjowana przez piaseczyńskich policjantów kampania służąca pogłębieniu wiedzy o ruchu drogowym i towarzyszącym temu zagrożeniom. Jest ona również naszą odpowiedzią na liczne wypadki i zdarzenia drogowe, jakie miały miejsce w ostatnim czasie na terenie naszego powiatu. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Pan Zdzisław Lis.

Do programu zaprosiliśmy również ekspertów z zakresu ruchu drogowego z Komendy Stołecznej Policji. Dlatego na wczorajszym spotkaniu w Żabieńcu gościliśmy asp.sztab. Roberta Niedbałko, który w profesjonalny sposób przedstawiał i omawiał przyczyny wypadków drogowych, ich skalę oraz koszty społeczne. Sposób prowadzenia zajęć wzbudził wśród mieszkańców oczekiwane zainteresowanie. Policjanci podkreślają, że naszym celem jest by, osoby które uczestniczą w tych spotkaniach swoją wiedzą dzieliły się z innymi, by bezpieczeństwo w ruchu drogowym stało się elementem wiodącym i rzeczywistym.

NA ULICY, CHODNIKU I SKRZYŻOWANIU - SPOTKANIA KAMPANIA SPOŁECZNA DO UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO

W spotkaniu uczestniczył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie Pan podinsp. Robert Pach, a także Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno Pani Hanna Kułakowska-Michalak oraz dzielnicowy Pan sierż.sztab. Michał Malinowski.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania z policjantami, które odbędą się:
15 maja g.14.00 w KS Julianów ul. Urbanistów 6
16 maja g. 18.00 w Szkole Podstawowej w Gołkowie
22 maja g. 17.30 w OSP Złotokłos
23 maja g. 11.00 w Bibliotece Miejskiej w Piasecznie ul Kościuszki 49
23 maja g. 18.30 KS Jastrzębie ul. Ptaków Leśnych 20
24 maja g. 14.00 KS Zalesie Górne ul. Białej Brzozy
29 maja g. 19.00 KS Józefosław ul. Urocza 14
06 czerwca g. 17.30 KS Wola Gołkowska ul. Jemioły 11

NA ULICY, CHODNIKU I SKRZYŻOWANIU - SPOTKANIA KAMPANIA SPOŁECZNA DO UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Bezpieczny majowy weekend 2018

Od 27 kwietnia do dziś w ramach działań „Bezpieczny weekend” piaseczyńscy policjanci ruchu drogowego stwierdzili 32 kolizje. Ujawniono również kierowców, którzy zdecydowali się prowadzić pojazdy będąc pod wpływem alkoholu. Policjanci wyjaśniają także okoliczności w jaki sposób pod kołami uruchomionego przez siebie ciągnika rolniczego znalazł się 62- letni traktorzysta. Mundurowi ponownie apelują o rozsądek, aby majowe wolne dni były dla wszystkich bezpieczne.

BEZPIECZNY MAJOWY WEEKEND 2018

Mimo wielu prowadzonych akcji i policyjnych apeli, na drogach wciąż zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący. W czasie każdej służby funkcjonariusze zwracają uwagę na podejrzane zachowanie uczestników ruchu, świadczące o możliwym stanie nietrzeźwości. W ciągu ostatnich dni podczas działań „Bezpieczny majowy weekend” piaseczyńscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali 6 osób, które wsiadły za kierownicę swoich pojazdów w stanie nietrzeźwości.

W ramach rozpoczętych w piątek działań „Bezpieczny majowy weekend” policjanci piaseczyńskiej drogówki kontrolowali wielu użytkowników dróg na terenie całego powiatu. Łącznie skontrolowano 506 pojazdów, a badaniu na trzeźwość poddano aż 1213 kierowców. Niestety od 27 kwietnia odnotowano, aż 32 kolizje drogowe. W 5 przypadkach kierującym odebrano prawa jazdy za przekroczenie prędkości na drogach, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło wczoraj w małej miejscowości pod Prażmowem, tu 62 letni mężczyzna na terenie własnego gospodarstwa w trakcie uruchomienia ciągnika rolniczego wpadł pod jego koło. Mężczyzna został przetransportowany przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do szpitala. Okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają obecnie policjanci z wydziału- dochodzeniowo- śledczego z Piaseczna.

W ciągu najbliższego tygodnia użytkownicy naszych dróg mogą spodziewać się jeszcze wielu podobnych policyjnych kontroli. Apelujemy o ostrożność zarówno na drogach, jak i w każdym innym miejscu, gdzie użytkowane są pojazdy mechaniczne.

Funkcjonariusze apelują do wszystkich podróżujących o zapobieganie zagrożeniom przez niedopuszczanie do ruchu nietrzeźwych kierujących i zgłaszanie policjantom takich podejrzeń.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Wspólne działania profilaktyczne policjantów z Piaseczna i Wydziału Ruchu Drogowego KSP

Policjanci Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji zostali zaproszeni przez funkcjonariuszy z Piaseczna do wspólnego przedsięwzięcia służącego edukacji wszystkich grup społecznych w zakresie ruchu drogowego. Jednym z powodów jest niestety bardzo duża ilość zdarzeń i wypadków drogowych w których śmierć ponoszą zarówno piesi, rowerzyści, jaki sami kierowcy.

WSPÓLNE DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE POLICJANTÓW Z PIASECZNA I WYDZIAŁU RUCHU DROGOWEGO KSP

Pierwsze wspólne spotkanie odbyło się w Zespole Szkół numer 1 w Piasecznie przy ulicy Szpitalnej. Grupa ponad 180 uczniów miała okazję obejrzeć i wysłuchać zarówno danych dotyczących zdarzeń drogowych jak i okoliczności ich powstania. Jednak głównym przesłaniem było uświadomienie młodzieży, że wielu tym zdarzeniom można było zapobiec.

Przygotowany przez policjantów program spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczniów, wielka w tym zasługa asp. sztab. Roberta Niedbałko, który nie tylko potrafi znakomicie nawiązać kontakt z słuchaczami, ale w profesjonalny sposób poparty wieloletnią służbą przekazać innym swoją wiedzę.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

St sierż. Dorota Radwańska zdobyła 4 medale podczas zawodów pływackich o Puchar Komendanta Stołecznego Policji

Policjantka z posterunku w Zalesiu Górnym zdobyła aż cztery medale podczas zawodów pływackich o Puchar Komendanta Stołecznego Policji. St sierż. Dorocie Radwańskiej serdecznie gratulujemy. Pani Dorota jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, a swoją codzienną służbę pełni w zespole patrolowo-interwencyjnym.

DOROTA RADWAŃSKA ZDOBYŁA 4 MEDALE PODCZAS ZAWODÓW PŁYWACKICH O PUCHAR KOMENDANTA STOŁECZNEGO POLICJI

Podczas zawodów pływackich Komendy Stołecznej Policji, st.sierż. Dorota Radwańska zdobyła łącznie aż cztery medale:
-II miejsce na dystansie 50 metrów w stylu klasycznym,
-III miejsce na dystansie 50 metrów w stylu dowolnym,
-III miejsce na dystansie 50 metrów w stylu grzbietowym,
-III miejsce na dystansie 25 metrów w stylu dowolnym.

DOROTA RADWAŃSKA ZDOBYŁA 4 MEDALE PODCZAS ZAWODÓW PŁYWACKICH O PUCHAR KOMENDANTA STOŁECZNEGO POLICJI

St.sierżant Dorota Radwańska na co dzień służbę pełni na posterunku policji w Zalesiu Górnym. Pani Dorota ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach. Przed wstąpieniem w szeregi policji w 2012 roku pracowała jako nauczycielka WF-u.

Swoją pasję do pływania dzieli z siatkówką - w tej dziedzinie sportu zdobyła również uprawnienia trenerskie. Starsza sierżant Dorota Radwańska jest nie tylko znakomitym sportowcem, jako funkcjonariusz policji w swojej służbie wyróżnia się zaangażowaniem i policyjnym wyczuciem.

DOROTA RADWAŃSKA ZDOBYŁA 4 MEDALE PODCZAS ZAWODÓW PŁYWACKICH O PUCHAR KOMENDANTA STOŁECZNEGO POLICJI

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

BEZPIECZNA WIELKANOC NA DROGACH

Wielkanoc dla większości z nas to okres szczególnie radosny. Dla funkcjonariuszy pełniących służbę to czas intensywnej pracy. Z uwagi na wzmożony ruch pojazdów i pieszych na ulicach pojawi się więcej patroli policyjnych. Funkcjonariusze, jak co roku będą czuwali nad bezpieczeństwem Polaków wyruszających w podróż. Szczególną uwagę będą zwracali na stan trzeźwości kierowców, przekraczanie dozwolonej prędkości oraz stan techniczny pojazdów. Sprawdzą też czy kierowcy i pasażerowie przemieszczają się w zapiętych pasach, a dzieci w fotelikach.

BEZPIECZNA WIELKANOC NA DROGACH

Już od 30 marca na drogach Warszawy i ościennych powiatów będzie więcej patroli ruchu drogowego. Policjanci będą widoczni na trasach wylotowych i wlotowych do stolicy, trasach szybkiego ruchu, miejscach newralgicznych i tych, w których może dochodzić do łamania przepisów. Funkcjonariusze będą kontrolowali prędkość, a także stan techniczny samochodów, dlatego też lepiej sprawdzić, czy auto jest przygotowane do jazdy jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Odpowiedzialny kierowca powinien sprawdzić między innymi, czy wszystkie światła są sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi wiele czasu w drodze. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam bezpiecznie dojechać na święta. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to zupełny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Nie zapominajmy też, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą.

Apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę i ostrożność za kierownicą. Święta Wielkiej Nocy to szczególny moment spędzany w gronie rodziny, dlatego zróbmy wszystko, aby minęły one w spokojnej atmosferze, nie tylko przy stole, ale także na drodze. Pamiętajmy wiele zależy od nas samych.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ - debata społeczna w Zalesiu Górnym

Policjanci wspólnie z władzami miasta i gminy Piaseczno uczestniczyli w debacie społecznej skierowanej szczególnie do seniorów. Tematem przewodnim spotkania w Zalesiu Górnym były niebezpieczeństwa związane oszustwami na tzw. fałszywego policjanta lub wnuczka, a także bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE - MOŻESZ MIEĆ NA NIE WPŁYW - DEBATA SPOŁECZNA W ZALESIU GÓRNYM

Na terenie Gminy Piaseczno policjanci wspólnie z władzami samorządowymi po raz trzeci w tym roku przeprowadzili debatę społeczną w ramach projektu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”. Tym razem spotkanie zostało przeprowadzone w Zalesiu Górnym. Tematami wiodącymi był wzrost aktywności osób próbujących dokonać wyłudzeń i oszustw od seniorów popularną metodą “na wnuczka” i “na policjanta”, a także bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Przypominamy, że gmina Piaseczno wraz z Komendą Powiatową Policji w Piasecznie od kilku tygodni prowadzi wspólną akcję edukacyjną mającą na celu uświadomienie osobom starszym oraz ich otoczeniu niebezpieczeństwa, jakie im grozi ze strony oszustów podających się np. za „policjantów”.

W ramach tej kampanii informacyjnej odbywają się spotkania z organizacjami senioralnymi oraz mieszkańcami, a także akcja informacyjna w mediach. W Zalesiu Górnym podczas spotkania z mieszkańcami nie zabrakło i tego tematu. Komendę Powiatową Policji z Piaseczna reprezentował Zastępca Komendanta Pan podinsp. Robert Pach. Ze strony władz samorządowych w spotkaniu uczestniczyli Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno Pani Hanna Kułakowska Michalak oraz Pan Krzysztof Kasprzycki. Uczestnicy debaty mieli również okazję spotkać się z kierownikiem posterunku w Zalesiu Górnym Panem asp.szt. Robertem Walosem oraz tutejszymi dzielnicowymi Panami asp. Robertem Berbesiem oraz st.sierż. Robertem Sybickim.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Seniorze Strzeż Się - Przyjdź, Posłuchaj, Przekaż Dalej

Telefony od osób podających się za policjantów czy krewnych do ludzi starszych, z żądaniem lub prośbą o pieniądze, to już klasyczna metoda wyłudzeń stosowana przez oszustów. Także wszelkie wizyty osób udających administratorów, hydraulików, gazowników i pracowników socjalnych były tematem kolejnych już spotkań z seniorami. Tym razem policjanci wraz z Panią Burmistrz spotkali się z seniorami w Józefosławiu i w Piasecznie. Przyjdź, Posłuchaj, Przekaż Dalej!

SENIORZE STRZEŻ SIĘ - PRZYJDŹ, POSŁUCHAJ, PRZEKAŻ DALEJ

W ramach działań prewencyjnych niemal codziennie na terenie powiatu piaseczyńskiego odbywają się spotkania z seniorami i nie tylko, których tematem są metody i sposób działania oszustów. W gminie Piaseczno w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Komendantem Powiatowym Policji Panem mł. Insp. Robertem Chmielewskim, a Wiceburmistrzem Miasta i Gminy Piaseczno Panią Hanną Kułakowską- Michalak spotkania te odbywają się w ramach projektu „Seniorze Strzeż Się” Wczoraj takie mitingi odbyły się w Centrum Kultury w Piasecznie oraz w Domu Kultury w Józefosławiu. Dziękujemy za liczny Państwa udział i apelujemy o podzielenie się tą wiedzą z innymi. Po prostu „Podaj Dalej”!

Poniżej prezentujemy typowe prowadzenie rozmów, i metody oszustw:

„Babciu poznajesz mnie?" W tym miejscu nieświadoma babcia podaje imię myśląc, że rozmawia z wnukiem czy inną znajomą osobą z rodziny. Oszust będący po drugiej stronie słuchawki potwierdza i opowiada ckliwą historyjkę o tym, że pilnie potrzebuje pieniędzy, bo musi spłacić dług lub coś pilnie kupić. Kiedy oszustowi udaje się nakłonić seniora do udzielenia pożyczki informuje, że nie będzie mógł osobiście odebrać pieniędzy – odbierze ją jakaś inna osoba. Ta odbierając pieniądze przekazuje babci czy dziadkowi telefon komórkowy, umożliwiając w ten sposób ponowną rozmowę z rzekomym wnuczkiem. Ma to dodatkowo uwiarygodnić konieczność przekazania pieniędzy. Zdenerwowani chcąc pomóc, oddają oszczędności zgromadzone w domu lub wypłacają je z banku.

Inny przykład: zaczyna się podobnie, ponownie jest to telefon od krewnego z prośbą o szybką pomoc finansową z powodu np. nagłej choroby czy jakiegoś wypadku. Rozmówca informuje, że ważne jest szybkie działanie, a jeśli senior nie ma gotówki w domu, to może ją wypłacić z banku, a nawet zaciągnąć kredyt. Po zakończeniu rozmowy telefon dzwoni raz jeszcze. Tym razem dzwoniący podaje się za funkcjonariusza Policji lub Centralnego Biura Śledczego Policji. Informuje, że senior mógł stać się właśnie ofiarą wyłudzenia, ale na szczęście policja obserwuje oszusta i może zatrzymać go na gorącym uczynku. „Funkcjonariusz” przekonuje, że potrzebna będzie wzajemna współpraca. Chodzi o przekazanie pieniędzy, które zostaną wykorzystane do przygotowania fikcyjnej prowokacji. Dodatkowo zapewnia, że po całej akcji pieniądze zostaną zwrócone. Niestety część seniorów będąc przekonana, że pomaga Policji przekazuje pieniądze oszustom.

- Oszustwa metodą „na wnuczka” czy „na policjanta CBŚ” są nam znane. Ścigamy i zatrzymujemy osoby zajmujące się tym procederem. Ważna jest jednak profilaktyka i zapobieganie. Od kilku lat bardzo dużo mówimy o tym problemie, przygotowujemy spoty telewizyjne, zamieszczamy informacje w Internecie, spotykamy się z osobami starszymi w trakcie debat społecznych, w klubach seniorów, radach osiedli czy podczas codziennej służby (np. dzielnicowi w trakcie obchodu rejonu). Mówimy też o tym ludziom młodym, tym prawdziwym wnukom, aby rozmawiali z seniorami. Współpracujemy z wszelkimi możliwymi podmiotami: prasa, radio, telewizja, ośrodki pomocy społecznej, banki, spółdzielnie mieszkaniowe, a także z kościołem. Pojawiamy się wszędzie tam, gdzie możemy ostrzec przed tego rodzaju oszustwami - mówi Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Policji.

To tylko dwa przykłady wyłudzeń metodą „na wnuczka” lub „na policjanta CBŚ”. Ale przestępcy nie próżnują i szukają innych, coraz to nowszych sposobów na zdobycie pieniędzy. Jak nie paść ofiarą oszustwa i co powinno budzić niepokój?

Przede wszystkim należy przyjąć prostą zasadę: nigdy nie wolno przekazywać pieniędzy osobom obcym! Nie ma znaczenia za kogo się podają. Nawet jeśli pokażą policyjną legitymację! Policja nigdy nie prosi obywateli o pieniądze! Nawet podpisanie jakiegoś pokwitowania na niewiele się zda. Oszuści są na to przygotowani i posługują się fałszywymi danymi.

Druga zasada to należy weryfikować informacje. Po zakończeniu rozmowy należy samemu skontaktować się z wnukiem, z kuzynem i zapytać o co chodzi. O sprawie powiadomić policję, przy czym należy najpierw rozłączyć połączenie, a następnie samemu zadzwonić pod nr 997 lub 112. Oszuści stosują tutaj pewien trick. Proszą seniora żeby się nie rozłączał i wybrał na klawiaturze telefonu nr policji, a następnie oddają słuchawkę swojemu kompanowi. Senior jest przekonany, że zadzwonił na policję, gdy tymczasem połączenie nie zostało przerwane i druga odzywająca się w słuchawce osoba to wspólnik przestępcy.

Trzecia rzecz, która pozwoli uniknąć kłopotów, to niewpuszczanie do mieszkania osób obcych. Wszelkie niespodziewane wizyty administratorów, hydraulików, gazowników, pracowników socjalnych i innych da się samemu zweryfikować dzwoniąc do konkretnej instytucji. Dobrze jest przyjąć zasadę, by w trakcie wszelkich takich kontroli technicznych itp., mieć wsparcie kogoś młodszego: syna, córki, zięcia, wnuka. Poza sytuacjami nagłymi jak np. woda kapiąca z sufitu, wszelkie kontrole i przeglądy mogą poczekać. Można umówić się na inny termin, w którym senior nie będzie sam.

- Dzięki nagłaśnianiu przypadków wyłudzeń w mediach osoby starsze są coraz bardziej świadome ewentualnych zagrożeń. Dodatkowo współpraca banków z policją i szkolenia pracowników sprawiają, że udaje im się kilkanaście razy w roku udaremnić takie oszustwa. Warto jednak pamiętać, że w takich przypadkach zawsze potrzebna jest współpraca pomiędzy klientem a doradcą – nie bójmy się mówić o swoich wątpliwościach i bądźmy wyrozumiali, gdy pracownik dopytuje o cel pożyczki czy powód nagłej wypłaty dużej sumy pieniędzy. Wynika to najczęściej z chęci sprawdzenia, czy klient nie padł właśnie ofiarą przestępców – mówi Monika Poncyliusz, rzecznik klienta w PKO Banku Polskim.

Jak nie dać się oszukać ”fałszywemu” wnuczkowi czy policjantowi?
- po odebraniu telefonu nie należy wpadać w panikę, spróbować opanować emocje i nie działać pod presją czasu,
- zapiszmy dane telefonującej osoby (przynajmniej imię i nazwisko) i zapytajmy kim dzwoniący jest dla naszego krewnego,
- po zakończeniu rozmowy najlepiej zadzwonić do kogoś bliskiego i koniecznie opowiedzieć o całym zdarzeniu,
- w żadnym wypadku nie przekazujmy pieniędzy nieznajomemu ani nie róbmy przelewu na jego konto,
- nigdy nie bierzmy kredytu pod wpływem nacisku osób trzecich.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej powiadomić Policję telefonując pod numer 997 lub 112.

Pamiętajmy: - Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
- Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Policjanci apelują: nie wyrzucajcie swoich pieniędzy do kosza na śmieci, bo tak każe wam rzekomy policjant! Przestępcy wmawiają, że nasze oszczędności w banku są w niebezpieczeństwie i koniecznie musimy je wypłacić, aby przekazać do zabezpieczenia policjantowi. To kłamstwo nie dajmy się zwieść!

W ramach programu „Seniorze Strzeż Się”kolejne spotkania z policjantami i przedstawicielem miasta i gminy Piaseczno odbędą się w następujących terminach:
-20 lutego o godzinie 17.30 w Klubie Seniora – budynek OSP w Złotokłosie
-21 lutego o godzinie 17.00 w Klubie Seniora – świetlica wiejska w Woli Gołkowskiej
-21 lutego o godzinie 18.15 w Klubie Seniora – dom weselny Maria w Jastrzębiu
-22 lutego o godzinie 14.30 w Klub Seniora – Klub Kultury w Zalesiu Górnym
-28 lutego o godzinie 18.30 w Klubie Seniora- Szkoła Podstawowa w Gołkowie

Program skierowany jest dla seniorów, ale także dla wszystkich osób chcących pomóc w powstrzymaniu oszustw, poznaniu mechanizmu działania oszustów i przekazania innym wiedzy o możliwościach uchronienia swoich dóbr przed przestępcami. "Podaj Dalej"!

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)