Menu
A+ A A-

Policyjne rady z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Jak co roku policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego XXVI edycja odbędzie się w najbliższą niedzielę. W tym dniu na ulicach wszystkich województw pojawi się większa liczba patroli. Jeśli będziemy świadkami sytuacji wymagającej interwencji policjantów, alarmujmy, dzwoniąc pod bezpłatne numery telefonów 997, 112. Oto kilka porad, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

POLICYJNE RADY Z OKAZJI WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:
- Każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
- Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
- Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
- Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
- Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją (numer telefonu alarmowego 997 lub 112) lub strażą miejską/gminną (numer telefonu alarmowego 986).

Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Porady dla wolontariuszy WOŚP:

Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:
- centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
- głównych ciągach komunikacyjnych;
- miejscach dobrze oświetlonych;
- miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
- miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.

Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne. Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.

Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.

Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do Policji (numer telefonu alarmowego 997 lub 112) lub straży miejskich/gminnych (numer telefonu alarmowego 986). Możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat Waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów/strażników o to, jak przebiega Wasza kwesta. Nie obawiajcie się ich, oni są Waszymi sprzymierzeńcami.

Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP!

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Bezpieczne ferie zimowe - policja kontroluje autokary i spotyka się z dziećmi oraz młodzieżą

W województwie mazowieckim ferie zimowe zaczynają się 15 stycznia. Będzie to czas odpoczynku dzieci i młodzieży od obowiązków szkolnych związany między innymi z wyjazdami indywidualnymi i zorganizowanymi. Policjanci z "drogówki" będą dbać, aby wszystkie podróże zarówno te piesze, jak i zmotoryzowane były bezpieczne. Będą sprawdzać stan techniczny autokarów i samochodów, trzeźwość kierowców, sposób przewożenia dzieci. Zwiększony będzie nadzór nad ruchem na trasach wyjazdowych.

BEZPIECZNE FERIE - KONTROLE AUTOKARÓW, SPOTKANIA Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ

Już 12 stycznia rozpoczynają się kontrole autobusów zorganizowanych grup wycieczkowych. Kontrole autobusów odbywać się będą na parkingu samochodowym przed Komendą Powiatową Policji w Piasecznie ul. Kościelna 3

Będą one dokonywane na podstawie zgłoszenia do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji: Fax (22) 60 45 205 lub mailowo: karolina Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Również za pośrednictwem strony www.bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzać czy autokar, którym planowana jest podróż, posiada aktualne badania techniczne i ważne ubezpieczenie OC.

Rodzice dzieci spędzających ferie w domu powinni przypomnieć zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Będą to również robić policjanci Sekcji Profilaktyki Społecznej warszawskiej "drogówki" w trakcie zajęć w miejscach zorganizowanego wypoczynku. W trakcie "Zimy w mieście" funkcjonariusze organizują spotkania w placówkach oświatowych. W formie zabaw i prelekcji przypomną o najważniejszych zasadach drogowych, które powinny ustrzec najmłodszych uczestników ruchu drogowego przed wypadkami drogowymi. Policjanci będą kłaść duży nacisk na używanie elementów odblaskowych.

Więcej informacji na temat spotkań z policjantami na stronie: Ferie z policjantami warszawskiej "drogówki".

Policjanci ruchu drogowego będą prowadzić działania profilaktyczne i prewencyjne. Będą uświadamiać zagrożenia uczestnikom ruchu drogowego i kontrolować przestrzeganie przepisów. W okresie ferii zimowych zwrócą szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów (zarówno autokarów i samochodów). Sprawdzą trzeźwość kierowców i czy nie przekraczają oni dopuszczalnych prędkości. Skontrolują zapinanie pasów bezpieczeństwa i sposób przewożenia dzieci w pojazdach. W okolicach miejsc wypoczynku najmłodszych sprawdzą, czy kierujący i piesi nie powodują dla siebie zagrożenia.

WRD KSP/mm/js
Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

ZAGINĄŁ ARTUR ZYGMUNT GAJEWICZ

Policjanci z wydziału kryminalnego poszukują zaginionego 57-letniego Artura Gajewicza. Mężczyzna po raz ostatni widziany był w dniu 11 stycznia br., około godziny 10.30 na ulicy Zielonej w Piasecznie. Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu jego miejsca pobytu prosimy o pilny kontakt z Komendą Powiatową Policji w Piasecznie tel. 22 60 45 213

ZAGINĄŁ ARTUR GAJEWICZ

W dniu 11 stycznia 2018 roku, wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił i nie skontaktował się z rodziną Artur Gajewicz ur. 23 stycznia 1961 roku. Ostatni raz mężczyzna widziany był około godziny 10.30 przy ulicy Zielnej w Piasecznie. Najprawdopodobniej mężczyzna z domu wyjechał samochodem marki renault laguna kombi koloru czarnego o numerze rejestracyjnym WPI VN50.

W chwili zaginięcia ubrany był w czarną kurtkę i czarne spodnie typu jeans., szary sweter. Mężczyzna jest krępej budowy ciała, ma 185 cm wzrostu, włosy proste blond- siwiejące, oczy niebieskie, twarz owalna.

ZAGINĄŁ ARTUR GAJEWICZ

Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu jego miejsca pobytu proszone są o pilny kontakt z Komendą Powiatową Policji w Piasecznie tel 22 60 45 213 lub z najbliższą jednostką policji w całym kraju.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

O bezpieczeństwie podczas ferii zimowych - cykl spotkań z uczniami szkół powiatu piaseczyńskiego

Uczniowie szkół powiatu piaseczyńskiego przed feriami uczestniczą w licznych spotkaniach prowadzonych przez policjantów. Celem zajęć jest zdobycie wiedzy np. jak zachowywać się w różnych miejscach, aby nie narazić się na zagrożenia? A także wskazywanie dzieciom i młodzieży najważniejszych zasad bezpieczeństwa również w cyberprzestrzeni, co jest szczególnie ważne właśnie teraz tuż przed zbliżającymi się feriami zimowymi.

O BEZPIECZEŃSTWIE PODCZAS FERII ZIMOWYCH - CYKL SPOTKAŃ Z UCZNIAMI SZKÓŁ POWIATU PIASECZYŃSKIEGO

Podczas prelekcji organizowanych w ostatnich dniach dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego policyjny profilaktyk, a także dzielnicowi przekazywali wiedzę potrzebną do bezpiecznego spędzania czasu w czasie zimowego wypoczynku w domu i poza nim, na drodze, a także w sieci. Uczestnicy dowiedzieli się jakie zagrożenia czyhają na nich, gdy zapomną o zasadach ostrożności.

Policjanci wiele uwagi poświęcali właściwemu zachowaniu na drogach. Przypominano zasady jakie obowiązują wszystkich pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię, a także w czasie przemieszczania się po drogach poza terenem zabudowanym po zmroku. Zachęcano do używania elementów odblaskowych także w ciągu całej doby, na wszystkich innych drogach. Uczniowie poznali także swoje obowiązki jako pasażerowie samochodów i autokarów podczas wyjazdów w czasie ferii.

Funkcjonariusze prezentowali również uczestnikom spotkań materiały profilaktyczne dotyczące korzystania z Internetu, i wynikających tu zagrożeń.

Uczniowie zostali poproszeni o przekazywanie poznanych zasad rówieśnikom i rodzicom, aby wszyscy każdego dnia, a szczególnie w czasie wolnym od zajęć szkolnych, dbali o swoje bezpieczeństwo.

Tylko w dniu wczorajszym takie zajęcia odbyły się w szkołach: Konstancina-Jeziornej, w Nowej Iwicznej i w Piasecznie. Zajęcia poprowadzili asp.szt. Maciej Blachliński, asp. Kamil Wożniak, mł.asp. Sebastian Majewski oraz kom. Jarosław Sawicki.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o dokonywanie kradzieży mieszkaniowych w czasie świąt Bożego Narodzenia

Policjanci z wydziału kryminalnego z Piaseczna, wytypowali mężczyznę podejrzewanego o dokonanie co najmniej trzech kradzieży mieszkaniowych, do których doszło pod nieobecność domowników w drugim dniu Świąt Bożonarodzeniowych. Straty wyceniono na ponad 25 tysięcy złotych. Dzięki pracy operacyjnej i współpracy z policjantami z Pabianic, 34- latek został zatrzymany i przewieziony do piaseczyńskiego aresztu.

ZATRZYMANO MĘŻCZYZNĘ PODEJRZEWNEGO O DOKONYWANIE KRADZIEŻY MIESZKANIOWYCH W CZASIE ŚWIĄT

W drugi dzień świąt policjanci z Piaseczna zostali poinformowani, że w jednym z domów doszło do kradzieży, skradziony został tu laptop. Po chwili spod tego samego adresu zgłosiły się dwie kolejne osoby i poinformowały, że w ich mieszkaniach również doszło do wyłamania zamków i kradzieży. Skradziony został sprzęt elektroniczny, telefony oraz znaczna ilość gotówki. Łącznie straty oszacowano na ponad 25 tysięcy złotych. Policjanci z wydziału kryminalnego w tej sprawie jako osobę podejrzewaną wytypowali 34- latka, który mimo intensywnych poszukiwań nagle „zniknął” z Piaseczna.

Funkcjonariusze o jego poszukiwaniu poprzez policyjny system informatyczny poinformowali wszystkie jednostki na terenie całego kraju.

I to dzięki temu w miejscowości Ksawerów funkcjonariusze z Komendy Powiatowej w Pabianicach w województwie łódzkim podczas legitymowania, dokonali zatrzymania 34- latka z Piaseczna.

ZATRZYMANO MĘŻCZYZNĘ PODEJRZEWNEGO O DOKONYWANIE KRADZIEŻY MIESZKANIOWYCH W CZASIE ŚWIĄT

Jeszcze tego samego dnia funkcjonariusze z wydziału kryminalnego przetransportowali podejrzewanego do piaseczyńskiego aresztu.

Sprawę przejęli mundurowi z wydziału dochodzeniowo- śledczego, którzy dzięki doskonale poprowadzonym czynnościom nie tylko zabezpieczyli pozostawione na miejscu kradzieży ślady, ale również odzyskali część skradzionych przedmiotów i pieniędzy. Przedstawili zatrzymanemu 34- latkowi trzy zarzuty kradzieży, nie wykluczając, że może on mieć również związek z innymi podobnymi przestępstwami, jakie miały miejsce w powiecie piaseczyńskim.

Przypominamy, że przestępstwo kradzieży zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Zachowaj ostrożność z fajerwekami

Sylwester i Nowy Rok to wyjątkowe dni dla wielu z nas. To czas radosnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi, których nieodłącznym elementem są pokazy sztucznych ogni. Niewłaściwe posługiwanie się materiałami pirotechnicznymi może prowadzić do wypadku i skutkować uszkodzeniem ciała. Zadbajmy o to, aby świętowanie Nowego Roku dostarczyło niezapomnianych wrażeń w bezpiecznej atmosferze. Pamiętajmy, że petardy i fajerwerki to materiały wybuchowe i musimy przestrzegać przy ich używaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ Z FAJERWEKAMI

Dekalog użytkownika pirotechniki:
- Używaj środków pirotechnicznych tylko z pewnego źródła, właściwie przechowywanych, z oznaczeniem producenta i polską instrukcją obsługi.
- Przeczytaj i zrozum instrukcję obsługi. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa wskazanych w instrukcji.
- Pirotechnika nie jest dla dzieci! Brak ostrożności może pozostawić straszny ślad na całe życie!
- Nie używaj samoróbek i "wynalazków", nie kombinuj! Ubezpieczyciele nie wypłacają odszkodowań autorom eksperymentów pirotechnicznych.
- Nigdy nie sięgaj po pirotechnikę po alkoholu! Twój opóźniony czas reakcji może być przyczyną tragedii.
- Odpalaj pirotechnikę tylko na otwartej przestrzeni, na czystym, niepalnym podłożu.
- Nigdy nie strzelaj "z ręki"! Nie pochylaj się nad ładunkami, bo możesz stracić palce lub głowę.
- Nie strzelaj wśród ludz! Zadbaj, aby publiczność stała w bezpiecznej odległości.
- Pamiętaj! Wyrzutnie i rzymskie ognie wymagają pewnego umocowania, a stabilizatory rakiet zawsze gdzieś spadają na ziemię.
- Niewłaściwe obchodzenie się ze środkami pirotechnicznymi grozi kalectwem. Pirotechnika nie wybacza błędów i głupoty!

ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ Z FAJERWEKAMI

Przypominamy, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Informujmy Policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom - uchroni to najmłodszych, którzy często padają ich ofiarami.

Niewłaściwe i nieuprawnione zachowanie może także skutkować odpowiedzialnością określoną w Kodeksie Wykroczeń:

Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Art. 83. § 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. § 2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia.

ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ Z FAJERWEKAMI

oraz w Ustawie o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym:

Art. 37. Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Betlejemskie światełko pokoju przekazano piaseczyńskim policjantom

W Komendzie Powiatowej Policji w Piasecznie odbyło się uroczyste przekazanie „Światełka Pokoju”. Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego z Piaseczna symboliczny ogień, który w tym roku jest niesiony pod hasłem „W Tobie jest światło” przekazali na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie mł. insp. Roberta Chmielewskiego. Światło Pokoju zachęca nas wszystkich do tego, byśmy w sposób czynny, bardzo praktyczny i konkretny doprowadzali do zgody tam, gdzie jej nie ma i szerzyli miłość oraz tolerancję wśród tych, którzy takiego pokoju nie doświadczają.

BETLEJEMSKIE ŚWIATEŁKO POKOJU PRZEKAZANO PIASECZYŃSKIM POLICJANTOM

Jednym z kluczowych wydarzeń Związku Harcerstwa Polskiego jest przyjęcie symbolu pojednania – Betlejemskiego Światła Pokoju. W połowie grudnia, po raz dwudziesty siódmy, płomień rozpalony został od ognia w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie, niesiony rękoma skautów, przybył do Austrii, a stamtąd na Słowację.

Po słowackiej stronie Tatr – harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego odebrali Światełko od skautów słowackich. Dziś z rąk piaseczyńskich harcerzy trafił on do rąk Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie mł insp. Roberta Chmielewskiego. Dzisiejsze spotkanie było możliwe dzięki inicjatywie Związku Harcerstwa Polskiego w Piasecznie.

BETLEJEMSKIE ŚWIATEŁKO POKOJU PRZEKAZANO PIASECZYŃSKIM POLICJANTOM

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii. Hasło tegorocznego światełka to: „W Tobie jest Światło”

Wpatrzeni w blask tego światła otwierajmy nasze serca, otwierajmy nasze drzwi, spójrzmy przez okna naszych domów, szkół, kościołów, urzędów i nie odwracajmy naszych dłoni od drugiego człowieka, który jest w potrzebie, od biedy i nieszczęścia….

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Przed świętami zachowaj szczególne bezpieczeństwo - apel policji

Przestępcy wykorzystują łatwowierność, dobroduszność, brak rozwagi i zwykłą niewiedzę. Policjanci tuż przed świętami ponownie ostrzegają przed złodziejami i oszustami podającymi się za przedstawicieli instytucji lub oferujących towar po okazyjnych cenach. Zareaguj i Powiadom Policję widząc podejrzane osoby. Ostrzeżenie przekazane starszemu wiekiem sąsiadowi także jest formą naszej reakcji. Ofiarą oszustwa „na centymetr” padł wczoraj mieszkaniec Piaseczna, któremu po pretekstem mierzenia obwodu pasa przy zakupie spodni skradziono portfel!

PRZED ŚWIĘTAMI ZACHOWAJ SZCZEGÓLNE BEZPIECZEŃSTWO

Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności, dobroduszności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność, najczęściej osób starszych, choć nie brakuje ich również wśród osób młodych. Akwizytorzy działający dla nieuczciwych firm są często bardzo przekonujący i starają się być wiarygodni. „Zakupowe okazje” domokrążców, niespodziewane telefony od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów z prośbą o pomoc finansową na zakup leków, opłacenie lekarzy czy tez okazjonalny zakup mogą zakończyć się naszą finansową porażką. I oby tylko.

Dopiero już oszukani czy obrabowani, zdajemy sobie sprawę, że było wiele sygnałów mogących wzbudzić nasze podejrzenia. Sprzedawca nie okazał się żadnym dokumentem, sąsiad przecież nie ma dzieci za granicą, a one właśnie wprosiły się do nas na herbatę, pracownicy ZUS nie chodzą po domach w sprawach rent i emerytur, a właśnie po takich wizytach giną pieniądze.

Oszuści wchodzą do mieszkań osób starszych, najczęściej mieszkających samotnie, pod różnymi pretekstami np. z prośbą o wodę, jako sprzedawca lub powołując się na osoby urzędowe. Czasem przedstawiają się jako np. listonosz, policjant, pracownik ZUS-u, opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego albo innych instytucji.

Wybór mieszkania, do którego zapuka oszust nigdy nie jest przypadkowy. Przestępcy biorą pod uwagę wiek mieszkańca, liczbę lokatorów, ich zwyczaje oraz inne możliwe do zdobycia informacje. Po rozpoznaniu sytuacji rodzinnej i materialnej ofiary, wykorzystują różne metody działania w celu zdobycia jak największej sumy pieniędzy.

Oszuści podając się za pracowników różnych instytucji mogą twierdzić, iż osoba starsza otrzyma jakieś dodatkowe świadczenia pieniężne. Czasem proszą o jednorazową opłatę. Najczęściej jednak chodzi tylko o wskazanie miejsca, gdzie przechowywane są pieniądze. Później złodziej prosi o podanie np. szklanki wody, a tymczasem sam okrada właściciela.

Zupełnie inną metodę oszustwa zastosował wczoraj na piaseczyńskim bazarku pewien „sprzedawca” ubrań. Podszedł on z centymetrem do wybranego przez siebie mężczyzny i zaczął go mierzyć twierdząc, że ma dla niego idealne spodnie. Jednak po dokonanych pomiarach szybko się oddalił zabierając nie tylko centymetr, ale i portfel, który został wyciągnięty z tylnej kieszeni spodni 50 latka.

Warto być czujnym. Dzięki odpowiedniej reakcji i powiadomieniu Policji złodziejski proceder może zakończyć się niepomyślnie dla przestępców. Uważajmy nie tylko na bazarach, ale także każdej placówce handlowej czy we własnym domu, bo ufność, dobroduszność i starszy wiek najczęściej wykorzystują złodzieje.

Piaseczyńscy policjanci przestrzegają i radzą jak uniknąć zagrożeń i nie dać się oszukać:
1) Zanim otworzysz drzwi spójrz przez wizjer kto stoi za drzwiami, jeżeli jest to nieznana Ci osoba – przez zamknięte lub uchylone za pomocą łańcucha drzwi spytaj o cel wizyty i poproś o okazanie dokumentu, tak abyś mógł przeczytać nazwisko (policjant też ma obowiązek wylegitymować się). Osoba o uczciwych zamiarach zrozumie Twoją ostrożność i nie obrazi się;
2) na ogół znasz "swojego" listonosza, inkasenta, księdza lub dzielnicowego. Zachowuj się szczególnie ostrożnie jeżeli pojawi się nieznana Ci osoba podająca się za pracownika tych instytucji, koniecznie potwierdź jego dane w jego miejscu pracy, pamiętaj, że informacje o większości wizyt w mieszkaniach są wcześniej przekazywane lokatorom (np. kontrole, naprawy itp.);
3) jeżeli obawiasz się nieznajomego - nie wpuszczaj go, umów się na inny termin, kiedy będziesz mógł zapewnić sobie towarzystwo zaufanej osoby;
4) jeśli podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustem, zaobserwuj przez okno lub wizjer jak najwięcej szczegółów jego wyglądu, a po rozmowie z nim, przekaż swoje obawy Policji;
5) jeśli musisz kogoś wpuścić do mieszkania, nie zostawiaj go ani na chwilę samego, najlepiej w miarę możliwości, żeby towarzyszyła Wam inna zaufana osoba np. sąsiad;
6) nie przeprowadzaj żadnych transakcji z inkasentami lub akwizytorami. Nie nabierz się na typowe okazje zdobycia łatwych pieniędzy. Okazyjny zakup, niespodziewana przesyłka, czy nieoczekiwane pieniądze powinny zawsze budzić wątpliwości. Nigdy nie dawaj zadatków na jakiekolwiek usługi i nie szukaj w obecności obcej osoby swoich dokumentów i pieniędzy. Podpisywanie umów organizuj zawsze w obecności zaufanej osoby, najlepiej w siedzibie firmy, która ma wykonywać jakąś pracę w Twoim domu;
7) nie daj się nabrać na oszustów działających „na litość” – mówiących, że są chore, głodne, spragnione, nie mają za co wrócić do domu. Jeśli chcesz dać komuś coś do jedzenia lub pieniądze nie wpuszczaj go do domu i zamknij drzwi na klucz, gdy przygotowujesz dla niego posiłek czy datki;
8) nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. "Dobre schowki” są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności, nie przechowuj portmonetki z pieniędzmi w miejscu widocznym i dostępnym np. blisko drzwi wejściowych;
9) nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich;
10) w obecności przypadkowych osób nie mów o swoim majątku, oszczędnościach, terminie i miejscu odbierania emerytury, planach życiowych (wyjazdach, pobycie w szpitalu), nie pokazuj większych sum pieniędzy w portfelu;
11) bądź ostrożny i współpracuj z sąsiadami, przestrzegaj rad dotyczących bezpieczeństwa płynących od innych osób, Policji, z mediów;
12) jeśli padłeś ofiarą oszustwa jak najszybciej zgłoś ten fakt Policji.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem, PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – pod numerami alarmowymi 997 lub 112 (z telefonów komórkowych).

Zwracamy się również z prośbą do przedstawicieli środków masowego przekazu o dalszą pomoc w rozpowszechnianiu informacji o oszustach i metodach jakimi się posługują. Dotarcie do jak największej liczby osób narażonych na działania przestępców, pozwala Policji na skuteczną reakcję.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Uroczyste powitanie nowego Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Roberta Chmielewskiego

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej burmistrz Piaseczna, jego zastępcy oraz radni uroczyście powitali nowego Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie, mł. insp. Roberta Chmielewskiego. Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej burmistrz Piaseczna Pan Zdzisław Lis, wraz zastępcami oraz Przewodniczacym Rady Miejskiej Panem Piotrem Obłozą, a także z obecnymi na sesji radnymi, uroczyście powitali nowego Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie, mł. insp. Roberta Chmielewskiego.

UROCZYSTE POWIATANIE NOWEGO KOMENDANTA POWIATOWEGO POLICJI NA SESJI RADY MIEJSKIEJ W PIASECZNIE

Nowo powołany komendant służy w policji od 28 lat, a przez ostatnie 6 lat pełnił funkcję I zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie. Burmistrz Piaseczna pogratulował objęcia stanowiska i podkreślił, że jest ono dowodem uznania zasług i skuteczności działąń na rzecz bezpieczeństwa.

UROCZYSTE POWIATANIE NOWEGO KOMENDANTA POWIATOWEGO POLICJI NA SESJI RADY MIEJSKIEJ W PIASECZNIE

Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie dziękując burmistrzowi, jego zastępcom i radnym podkreślił wyjątkowo dobrze układającą się współpracę pomiędzy piaseczyńską policją, a władzami miasta i gminy Piaseczno, czego przykładem jest choćby kolejne dofinansowanie zakupu nowych policyjnych radiowozów.

UROCZYSTE POWIATANIE NOWEGO KOMENDANTA POWIATOWEGO POLICJI NA SESJI RADY MIEJSKIEJ W PIASECZNIE

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Wprowadzenie Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie

W Komendzie Powiatowej Policji w Piasecznie odbyła się dzisiaj uroczysta zbiórka, podczas której wprowadzono nowego szefa piaseczyńskiej komendy mł. insp. Roberta Chmielewskiego, który pełnił do tej pory obowiązki na tym stanowisku.

WPROWADZENIE KOMENDANTA POWIATOWEGO POLICJI W PIASECZNIE

1 grudnia 2017 roku o godzinie 12.00 w komendzie przy ulicy Kościelnej rozpoczęła się uroczystość wprowadzenia Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie. Po uroczystym złożeniu meldunku i wprowadzeniu Sztandaru, Zastępca Naczelnika Wydziału Kadr Komendy Stołecznej Policji Pan podinsp. Tomasz Rylski odczytał rozkaz personalny o powołaniu na stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie mł. insp. Roberta Chmielewskiego, który do tej pory pełnił obowiązki na tym stanowisku, a przez ostatnie kilka lat jako I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie odpowiadał za pion kryminalny.

WPROWADZENIE KOMENDANTA POWIATOWEGO POLICJI W PIASECZNIE

Nadkom. Tomasz Szymański p.o I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji pogratulował powołanemu właśnie komendantowi powiatowemu i życzył mu wielu sukcesów w kierowaniu jednostką. W imieniu samorządu głos zabrał Starosta Powiatu Piaseczyńskiego Pan Wojciech Ołdakowski, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Pan Zdzisław Lis, Burmistrz Tarczyna Pani Barbara Galicz, którzy również złożyli gratulacje Komendantowi Powiatowemu Policji mł. insp. Robertowi Chmielewskiemu. W swoim wystąpieniu zadeklarowali pomoc i dalszą współpracę samorządów na rzecz bezpieczeństwa w powiecie.

WPROWADZENIE KOMENDANTA POWIATOWEGO POLICJI W PIASECZNIE

Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie, mł. insp. Robert Chmielewski podziękował za życzenia oraz zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby nie zawieść zaufania jakim został obdarzony. Uroczystość zakończyło wyprowadzenie sztandaru Komendy Powiatowej Policji i złożenie meldunku nadkom. Tomaszowi Szymańskiemu p.o. I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji.

WPROWADZENIE KOMENDANTA POWIATOWEGO POLICJI W PIASECZNIE

A oto kilka słów na temat dotychczasowej służby nowego komendanta. Mł. insp. Robert Chmielewski pełni służbę w Policji od 28 lat, przez cały ten czas związany był praktycznie z pionem kryminalnym. W swej długoletniej służbie piastował kierownicze stanowiska, między innymi w Komendzie Powiatowej Policji w Pruszkowie, Komendzie Rejonowej Policji Warszawa III ,Komendzie Rejonowej Policji Warszawa II. Przez ostatnie 6 lat pełnił służbę jako I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie. Od dnia dzisiejszego młodszy inspektor Robert Chmielewski kieruje naszą jednostką.

WPROWADZENIE KOMENDANTA POWIATOWEGO POLICJI W PIASECZNIE

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)