Menu

Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że z dniem 01.07.2019 serwis i usługi dostępne pod adresem powiat-piaseczynski.info mają nowego właściciela i operatora - firmę Aktivo Media Marcin Piotrowicz, ul. Ossendowskiego 7, 93-228 Łódź, NIP: 9710663921.


A+ A A-

Bezpłatne badanie przesiewowe w kierunku występowania nowotworu jamy ustnej

Zapraszamy na bezpłatne badanie przesiewowe w kierunku występowania nowotworu jamy ustnej. Badania będą prowadzone 4 czerwca 2014 roku w gabinecie stomatologicznym NZOZ AMDENTAL PLUS, przy ul. Puławskiej 45B w Piasecznie. Akcja jest organizowana przez Fundację Z uśmiechem przez życie. Zapisy i więcej informacji pod numerem telefonu: 22 711 07 63.
 

Bezpłatne badanie przesiewowe w kierunku występowania nowotworu jamy ustnej

Poniżej kilka informacji dotyczących nowotworu jamy ustnej: Raki regionu głowy i szyi stanowią nieco ponad 5% wszystkich zarejestrowanych w Polsce nowotworów złośliwych. W ostatnich latach występuje rocznie około 6000 nowych zachorowań i 3800 zgonów z powodu omawianych nowotworów. Raki narządów głowy i szyi są najczęstsze u osób po 45 roku życia. Zachorowalność jest prawie 5-krotnie wyższa wśród mężczyzn niż u kobiet . Histologicznie są to najczęściej raki płaskonabłonkowe. Do raków występujących w obrębie jamy ustnej zalicza się raka dna jamy ustnej, raka ustnej części gardła, a także raka języka, raka migdałków podniebiennych i raka wargi.

Podstawowym czynnikiem przyczynowym płaskonabłonkowych raków w jamie ustnej są kancerogeny zawarte w dymie tytoniowym. Tak więc palenie tytoniu jest wciąż podstawowym czynnikiem odpowiedzialnym za zachorowanie na ten rodzaj nowotworów. Inne czynniki ryzyka zachorowania to nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu, niedostateczna higiena jamy ustnej oraz mechaniczne drażnienie błon śluzowych, np. przez źle dopasowane protezy stomatologiczne. W ostatnich latach zwiększył się udział czynników zakaźnych w rozwoju raków regionu głowy i szyi. Zakażenie wirusem Epsteina-Barr (wirus wywołujący mononukleozę zakaźną) może skutkować rozwojem raka nosowej części gardła, a zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), szczególnie podtypami 16 i 18 może wywoływać raka ustanej części gardła, raka jamy ustnej i raka krtani. W tych przypadkach zachorowania dotyczą osób młodych, niepalących tytoniu. Rosnąca częstość zachorowań na nowotwory HPV-zależne wiąże się ze zmianą zachowań seksualnych w postaci upowszechnienia stosunków oralnych. Do innych czynników ryzyka raka jamy ustnej i gardła zalicza się też zespół Plumera-Vinsona czyli zanikowe zapalenie błony śluzowej. Stanami przedrakowymi są stwierdzane w badaniu klinicznym lub w badaniu histopatologicznym : leukoplakia i erytroplakia. Raki jamy ustnej cechuje wysokie ryzyko wystąpienia przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych, co jest spowodowane bogatym unaczynieniem chłonnym tej okolicy. Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o przeżyciu pacjenta z rakiem jamy ustnej, jest stadium zaawansowania choroby nowotworowej, im rak bardziej zaawansowany tym krótsze przeżycie chorego. Dlatego tak istotne jest wczesne rozpoznanie tego nowotworu. Wcześnie rozpoznany rak jamy ustnej jest w 80% wyleczalny.

Objawy raka rozwijającego się w obrębie jamy ustnej są następujące:
- niegojące się owrzodzenie wargi, języka, dziąsła lub śluzówki wewnętrznej strony policzka
- wyczuwalny guzek lub zgrubienie w obrębie policzka, wargi lub na wyrostku zębodołowym,
- utrata czucia lub drętwienie w obrębie jamy ustnej, warg i języka,
- nieprawidłowe krwawienie
- białe i czerwone plamki na dziąsłach, języku lub błonie śluzowej,
- trudności przy przeżuwaniu lub połykaniu pokarmów,
- uczucie dławienia, przeszkody w gardle bez znanej przyczyny,
- bolesność lub niewyjaśniony ból w obrębie jamy ustnej,
- obrzęk żuchwy lub szczęki powodujący złe dopasowanie noszonej wcześniej protezy,
- zmiana barwy głosu,
- ograniczona ruchomość i bóle języka,
- szczękościsk,
- nieprzyjemny zapach z ust.

Lekarz dentysta powinien być lekarzem pierwszego kontaktu w profilaktyce nowotworów tego rejonu ciała . Badanie kontrolne powinno być przeprowadzane przynajmniej raz na rok , a u pacjentów o podwyższonym ryzyku, tj. z kilkoma czynnikami ryzyka lub z nowotworem w wywiadzie raz na 6 miesięcy. Badanie stomatologiczne powinno obejmować ocenę zewnątrzustną i wewnątrzustną, z badaniem węzłów chłonnych, wszelkich asymetrii, bolesności uciskowej oraz wnikliwym oglądaniem śluzówki jamy ustnej i gardła. W gabinetach stomatologicznych na szerszą skalę należy stosować testy i nowoczesne instrumenty np. lampy diagnostyczne, które ułatwiają wykrywanie i skuteczne leczenie pacjentów.

lek. stom. Anna Deptała

Opracowano na podstawie "Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013 rok"