Menu
A+ A A-

Ratujmy Serce Karpat w Godzinę dla Ziemi WWF

Gmina Piaseczno włącza się w akcję Godziny dla Ziemi WWF, która w tym roku odbywa się pod hasłem Ratujmy serce Karpat.

RATUJMY SERCE KARPAT W GODZINĘ DLA ZIEMI WWF

Region Karpat został uznany przez WWF za jedno z 200 najcenniejszych przyrodniczo miejsc na świecie. Dlatego przyroda tego obszaru zasługuje na szczególną ochronę. Fundacja WWF Polska rozpoczyna właśnie tegoroczną edycję, największej ekologicznej akcji na świecie Godziny dla Ziemi WWF pod hasłem: „Ratujmy serce Karpat”. Wszystkie działania kampanii poświęcone będą tematowi ochrony Puszczy Karpackiej. Ambasadorzy i za razem mieszkańcy Karpat: ryś, wilk, niedźwiedź, żbik i sóweczka symbolicznie wyruszają w Polskę by bić na alarm i przekonać Polaków do utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. To właśnie w Puszczy Karpackiej są jedne z ostatnich w Europie fragmentów lasów o naturalnym charakterze, dlatego musimy zachować je dla przyszłych pokoleń i zagwarantować im prawną ochronę. Podpisy pod petycją o utworzenie Parku można składać na stronie SerceKarpat.pl.

Kierunek: Turnicki Park Narodowy!

Puszcza Karpacka to obszar rozciągający się wzdłuż południowo-wschodnich granic Polski, daleko od dużych miast i skupisk ludzkich. Jest to już jeden z niewielu obszarów na Starym Kontynencie, gdzie człowiek może odpoczywać w pełnej harmonii z przyrodą. Puszcza Karpacka, skrywa swoje serce, czyli teren planowanego od wielu lat Turnickiego Parku Narodowego. Na jego obszarze zostało zlokalizowanych prawie 6,5 tys. drzew o wymiarach pomnikowych – wiekowych jodeł, buków i jaworów, osiągających wiek nawet 300 lat. O tym, jak jest to cenne przyrodniczo miejsce świadczy bogactwo żyjących tu gatunków roślin, zwierząt i grzybów. To jedyne z niewielu miejsce w Polsce, będące ostoją charyzmatycznych drapieżników takich jak niedźwiedź, wilk, ryś i żbik. Niezwykłym bogactwem przyszłego TuPN są również ptaki. Żyje ich tu 151 gatunków, wśród nich orzeł przedni, orlik krzykliwy, puszczyk uralski, sóweczka, bocian czarny oraz podobnie jak w Puszczy Białowieskiej, wszystkie występujące w Polsce gatunki dzięciołów. Mimo niekwestionowanych walorów przyrodniczych i turystycznych powołanie parku narodowego przeciąga się, a tamtejsza przyroda jest degradowana i eksploatowana. Na obszarze planowanego parku narodowego (17,5 tys. ha) zaplanowano w 2018 roku wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m3 drzew, z tego ponad 60% (41 tys. m3) przypada na obszar planowanego rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka” (8 tys. ha).

Serce Karpat jedzie w Polskę …. by bić na alarm!

Fundacja WWF Polska wraz z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze domagają się przyspieszenia prac nad utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego, a podczas marcowej kampanii Godzina dla Ziemi WWF chce uzyskać poparcie dla tej idei ok. 200 tysięcy ludzi w Polsce. „Do tej pory zebraliśmy ponad 100 tys. podpisów, mam nadzieję, że zbierzemy kolejne 100 tys. i że tak silny głos społeczny zostanie w końcu usłyszany. Chcemy ocalić najcenniejsze fragmenty karpackiej przyrody dla nas i dla przyszłych pokoleń. Nie chcemy, aby były one wycinane jak zwykłe lasy gospodarcze” – mówi Stefan Jakimiuk z Fundacji WWF Polska. Mieszkańcy Serca Karpat – ambasadorzy Puszczy Karpackiej, maskotki rysia, wilka, niedźwiedzia, żbika i sóweczki odwiedzą w marcu Kraków, Lublin, Rzeszów, Łódź, Gdańsk, Słupsk oraz Warszawę. We wszystkich tych miastach Fundacja planuje spotkać się z ich władzami oraz mieszkańcami, aby przekonać do wspólnej inicjatywy ochrony najcenniejszych karpackich lasów i złożenia podpisów pod petycją. Ambasadorzy kampanii spotkają się z mieszkańcami w najbardziej ruchliwych częściach miasta, aby wspólnie bić na alarm za pomocą bębnów i prosić o podpisy pod petycją o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego. Szczegóły wizyt dostępne będą na facebook.com/WWFpl.

Godzina dla Ziemi WWF

Godzina dla Ziemi WWF to największa akcja ekologiczna łącząca ludzi niezależnie od narodowości, religii czy poglądów politycznych. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach. W tym roku 24 marca na całym świecie o 20.30 czasu lokalnego słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. W Gminie Piaseczno 24 marca 2018 roku od godz. 20.30 zostanie na godzinę wyłączona iluminacja Ratusza na Pl. Piłsudskiego. Idea Godziny dla Ziemi WWF jest bardzo prosta: Wyłącz światło – włącz działanie planety, która daje nam, ludziom, życie. Globalna akcja Godzina dla Ziemi WWF inspiruje setki milionów ludzi na całym świecie. Jako konsumenci mamy ogromny wpływ na działania rynku. Jako obywatele – na tworzone prawo. Trzeba działać już dziś! Więcej informacji na: SerceKarpat.pl

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Całym życiem - harcerski wieczór wspomnień o Zośce i innych

23 marca 2018 roku o godz. 17.00 w ramach obchodów 75. rocznicy Akcji pod Arsenałem Fundacja Dom "Zośki" serdecznie zaprasza na świeczowisko pt: Całym życiem... - harcerski wieczór wspomnień o Zośce i innych. Wydarzenie odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalesiu Dolnym, al. Kasztanów 12. Spotkanie będzie także okazją do uczczenia sukcesu, jakim jest zakup Domu “Zośki” przez Gminę Piaseczno. Na spotkaniu będzie przeprowadzona aukcja, z której dochód będzie przeznaczony na cele Fundacji Dom "Zośki".

CAŁYM ŻYCIEM - HARCERSKI WIECZÓR WSPOMNIEŃ O ZOŚCE I INNYCH

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Film Kocham Kino - gość Adam Trzopek - Sztuka Mówi w Piasecznie

21 marca 2018 roku o godz. 19.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu SZTUKA MÓWI, którego gościem specjalnym będzie Adam Trzopek, wieloletni Dyrektor warszawskiego Kina Muranów i Kina Antropos (2013-2016). Dyrektor Dystrybucji Filmowej w Gutek Film. Członek zarządu regionu w europejskiej sieci kin - Europa Cinemas. Członek zarządu regionu w Sieci Kin Studyjnych przy FINIE. Kierownik Produkcji Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. W latach 2001-2010 Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk (2011-2013). Wykładowca Szkoły Wajdy, producent fimowy oraz scenarzysta. Podczas spotkania będzie można obejrzeć film pt. "Kocham kino". Moderator spotkania: Marcin Majkut. Miejsce: Dom Kultury w Piasecznie, ul. Kościuszki 49. Wstęp wolny.

FILM KOCHAM KINO - GOŚĆ ADAM TRZOPEK - SZTUKA MÓWI W PIASECZNIE

"Kocham kino" to antologia filmowa zrealizowana dla uczczenia sześćdziesięciolecia festiwalu w Cannes. Składa się z trzydziestu trzech etiud nakręconych przez uznanych światowych reżyserów. Film jest pomysłu Gilles'a Jacoba, szefa Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Motywem łączącym całość jest temat kina.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Pożegnanie Zimy przywitanie Wiosny z Piaseczyńsko-Grójecką Kolejką Wąskotorową - Piaseczno Runów

Nagły atak zimy w połowie marca przypomniał nam, że wciąż trwa kalendarzowa zima, choć wszyscy oczekują już nadejścia wiosny. Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa zaprasza w najbliższą niedzielę 25 marca 2018 roku, do udziału w tradycyjnym rytuale przepędzenia zimy i topienia Marzanny. Rezerwacja biletów online przez stronę: www.kolejka-piaseczno.pl

POŻEGNANIA ZIMY A PRZYWITANIA WIOSNY Z PIASECZYŃSKO-GRÓJECKĄ KOLEJKĄ WĄSKOTOROWĄ

Topienie Marzanny to dawny słowiański obyczaj opisany po raz pierwszy już przez Jana Długosza, jeden z nielicznych, który do dzisiejszych czasów przetrwały w kulturze ludowej. Marzanna w dawnej mitologii uosabiała śmierć i zimę. Symbolizującą ja słomianą kukłę ubierano ją w suknię, przywiązywano jej tasiemki i koraliki. W Święto Jare, a więc po równonocy wiosennej, ze wsi wyruszał orszak w kierunku najbliższej rzeki lub jeziora. Nad jego brzegiem Marzannę podpalano i wrzucano do wody. Miało to przepędzić zimę i przyspieszyć pojawienie się wiosny. Dawało nadzieję na pomyślny rok i dobre plony.

25 marca 2018 roku, w pierwszą niedzielę kalendarzowej wiosny, o godzinie 11.00, ze stacji Piaseczno Miasto ruszy pociąg, który zatrzyma się przy moście na rzece Głoskówce. Tam odbędzie się rytuał topienia Marzanny i przepędzania zimy po czym wycieczka ruszy dalej – na piknik w Tarczynie – gdzie przy ognisku będzie można snuć plany na zbliżającą się wiosnę. Na miejscu przewidziane jest też stanowisko z grillem, gdzie można kupić coś do jedzenia czy picia.

Powrót do Piaseczna przewidziany jest przed godziną 15.00

POŻEGNANIA ZIMY A PRZYWITANIA WIOSNY Z PIASECZYŃSKO-GRÓJECKĄ KOLEJKĄ WĄSKOTOROWĄ

Uwaga! 25 marca zmienia się czas z zimowego na letni: przesuwamy wskazówki zegarków o godzinę do przodu. Kto zapomni może się spóźnić na odjazd pociągu.

Kolejarze Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolejki Wąskotorowej czekają na wiosnę z utęsknieniem, ponieważ oznacza ona początek sezonu turystycznego. Powstała 120 lat temu dawna Grójecka Kolej Dojazdowa jest ostatnią tego typu linią, która zachowała się okolicach Warszawy. Kiedyś pociągi tej kolei dojeżdżały do pl. Unii Lubelskiej w Warszawie i jeździli nią liczni pasażerowie z Konstancina, Zalesia Dolnego, Góry Kalwarii czy Grójca. Wożono do stolicy cegły z podwarszawskich cegielni i płody rolne z grójeckich pól. Dziś kolej ta, znacznie okrojona, pełni rolę atrakcji turystycznej. Od początku kalendarzowej wiosny, w każdą niedzielę, z Piaseczna odjeżdża pociąg na piknik na leśnej polanie w Runowie lub stacji w Tarczynie. Przez cały sezon turystyczny szkoły, przedszkola, firmy i o osoby prywatne mogą zamawiać przejazdy Piaseczyńsko-Grójecką Kolejką Wąskotorową.

Piaseczyńsko - Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej
22 756 76 38, 607-155-188
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kolejka-piaseczno.pl

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Rozpoczyna się przebudowa skrzyżowania Geodetów - Wilanowska - Energetyczna w Józefosławiu

Rozpoczyna się przebudowa skrzyżowania ulic Geodetów, Wilanowskiej i Energetycznej w Józefosławiu. Po zakończeniu budowy mini ronda na ul. Cyraneczki, pierwszym etapem budowy dużego ronda na ul. Geodetów, będzie zamknięcie od poniedziałku (26 marca 2018 r.) odcinka tej drogi, pomiędzy ul. Energetyczną a Tenisową.

ROZPOCZYNA SIĘ PRZEBUDOWA SKRZYŻOWANIA GEODETÓW - WILANOWSKA - ENERGETYCZNA W JÓZEFOSŁAWIU

Od 26 marca, autobusy linii 739 i L-39 powrócą na swoje trasy ulicami Wilanowską i Ogrodową. Przejazd ul. Wilanowską i dalej ul. Geodetów, będzie nadal możliwy.

ROZPOCZYNA SIĘ PRZEBUDOWA SKRZYŻOWANIA GEODETÓW - WILANOWSKA - ENERGETYCZNA W JÓZEFOSŁAWIU

UMiG Piaseczno

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Zebranie w Złotokłosie w sprawie planowanej drogi 3KDZ z Bogatek

23 marca 2018 roku o godz. 19:00 odbędzie się zebranie w sprawie planowanej drogi 3KDZ z Bogatek. Miejsce: Zespół Szkół Publicznych w Złotokłosie (ul. Traugutta 10, sala gimnastyczna). Stowarzyszenie Miejscovi i Komitet Obrony Walorów Krajobrazowych miejscowości Złotokłos, Henryków Urocze i Łoś pokaże całą prawdę, za i przeciw oraz wszystkie blaski i cienie planowanej nowej drogi i związanych z tym wpływów na nasze miejscowości. Dużo ważnych i cennych informacji, możliwość dyskusji i wpływ na nasze miejscowości.

ZEBRANIE W ZŁOTOKŁOSIE W SPRAWIE PLANOWANEJ DROGI 3KDZ Z BOGATEK

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Rusza przebudowa skrzyżowania DK 79 z ul. Chyliczkowską w Piasecznie

W poniedziałek, 19 marca 2018 r. rozpoczyna się przebudowa skrzyżowania drogi krajowej nr 79 z drogą powiatową 2814W (ul. Chyliczkowska). Zadanie jest planowanym przedsięwzięciem zapisanym w Programie Budowy Dróg Krajowych 2014-2023, Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Umowa z Wykonawcą - Przedsiębiorstwem Budowy Dróg i Mostów sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim, została zawarta w kwietniu 2017r. a termin jej zakończenia upływa z dniem 31.08.2018r. Zadanie jest realizowane w systemie „projektuj i buduj”, czyli po zaprojektowaniu i po uzyskaniu stosowanych decyzji wykonywane są roboty w terenie.

RUSZA PRZEBUDOWA SKRZYŻOWANIA DK 79 Z UL. CHYLICZKOWSKĄ W PIASECZNIE

W zakres prac wchodzą przede wszystkim:
- wybudowanie dodatkowych pasów ruchu do skrętu w lewo na wszystkich wlotach,
- wykonanie nowej nawierzchni,
- budowa/przebudowa infrastruktury dla pieszych i rowerzystów,
- remont odwodnienia pasa drogowego,
- przebudowa urządzeń podziemnych (np. teletechnika, energetyka),
- budowa oświetlenia ulicznego,
- modernizacja sygnalizacji świetlnej,
- wykonanie oznakowania poziomego, pionowego oraz urządzeń BRD.

Prace będą realizowane w dwóch etapach. Pierwszy związany jest z robotami przygotowawczymi, wykonywanymi w większości poza jezdnią główną. Do wykonania jest wycinka drzew, rozbiórka ogrodzenia wraz z odtworzeniem jego w nowej lokalizacji, rozbiórka reklam i bilbordów, budowa kanału technologicznego.

Podczas prowadzenia powyższych robót będą następujące utrudnienia:
- zakaz ruchu pieszego wzdłuż drogi powiatowej (od ul. Julianowskiej do skrzyżowania z DK79)
- ograniczenie możliwości korzystania z poboczy
- chwilowe utrudnienia na jezdni głównej związane z załadunkiem/rozładunkiem materiałów budowlanych.

Projekt czasowej organizacji ruchu został zaopiniowany pozytywnie przez Starostwo Powiatowe w Piasecznie oraz Komendę Stołeczną Policji w Warszawie. Utrudnienia związane z realizacją II etapu robót, czyli przebudową jezdni głównych skrzyżowania zostaną podane po zatwierdzeniu projektu organizacji ruchu.

GDDKiA Warszawa www.gddkia.gov.pl

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

WOW Cyrk Korona w Piasecznie

25 marca 2018 roku o godz. 13.00 oraz 16.00 odbędzie się występ Cyrku Korona, który przedstawi swoj program WOW. Miejsce: Targowisko przy ul. Jana Pawła II w Piasecznie.Wstęp kosztuje 30 zł. Czas trwania: 120 minut, w tym przerwa: 15 minut. Atrakcje podczas przerwy: przejażdżki na wielbłądach oraz kucykach i zwiedzanie cyrkowego zoo. Program cyrku do zapoznania się na stronie internetowej: cyrk-korona.com.pl

CYRK KORONA W PIASECZNIE

Nowy extreme program WOW to pełne karkołomnych trików i kaskaderskich wyczynów show na miarę cyrku przyszłości! Cyrk Korona dodatkowo podkreśla wielki jubileusz 250’lecia Cyrku, który przypada w tym roku. Na przestrzeni lat sztuka cyrkowa ewoluowała i zmieniała swoje oblicze, dostosowując się do obecnych czasów. Na arenie można obejrzeć bardzo współczesne numery, których wcześniej nie można było oglądać pod namiotami. Pole Dance będący dyscypliną sportową w blasku kolorowych reflektorów jest pokazem młodości, piękna i precyzji oraz miotającego wiązkami światła Lasermana. Miłośnicy akrobatyki powietrznej będą zadowoleni. Ryzykowny balans na linie poziomej w wykonaniu szalonego El Diablo, siłowa gimnastyka w kobiecym wydaniu oraz podniebne akrobacje na olbrzymim żyrandolu to numery trzymające w napięciu. Charyzmatyczny duet klaunów z bogatym repertuarem przezabawnych gagów dba o dobry humor. Zaskakującym punktem show jest występ laureata Festiwalu Sztuki Cyrkowej w Monte Carlo, który prezentuje sensacyjny, pełen dynamiki i kaskaderskich wyczynów balans na wałkach.

CYRK KORONA W PIASECZNIE

Efekt WOW jest typowy dla żonglerki z użyciem bumerangów, magicznych transformacji oraz pełnego ryzyka pokazu rzucania nożami. Artysta rzuca nożami w tarczę na której stoi jego partnerka. Podczas programu będzie można podziwiać także piękno zwierząt. Na arenie prezentowane są wielbłądy, zebry afrykańskie, kuce szetlandzkie, lamy, koguty i kozy. Brytyjka wywodząca się z 7-pokoleniowej rodziny cyrkowej zaprezentuje grupę dziewięciu młodych i pełnych energii owczarków Border Collie. Program Cyrku Korona to gwarancja świetnej zabawy dla dorosłych i dzieci! Wszystkie atrakcje można oglądać w bardzo komfortowych warunkach, pod zupełnie nowym namiotem widowiskowym, który w chłodne dni jest dobrze ogrzewany.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Las w słoiku - warsztaty w Piasecznie

18 marca 2018 roku o godz. 15.00 odbędą się warsztaty pn. "Las w słoiku" w Przystanku Kultura, Pl. Piłsudskiego 9 w Piasecznie. Podczas warsztatów będzie można zrobić niezwykłe, efektowne oraz ciekawe dekoracje wielkanocne w 36 cm słoju. Koszt warsztatów to 160 zł. Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem telefonu 509 564 444.

LAS W SŁOIKU - WARSZTATY W PIASECZNIE

Napisz komentarz (0 Komentarzy)