Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2018 roku zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu piaseczyńskiego do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy: Powiat Piaseczyński, Gmina Piaseczno, Parafia św. Anny w Piasecznie, Centrum Kultury w Piasecznie, Zespół Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii, Extreme Warrior Park, Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi".

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W tym roku zainauguruje je Pierwszy Bieg Żołnierzy Niezłomnych: Grochowa-Piskórka, który wystartuje równo o północy ze środy na czwartek. Jego trasa pobiegnie przez Las Chojnowski – od startu koło Grochowej do mety w Piskórce, przy skrzyżowaniu ul. Głównej z Jagodową. – Zapraszamy wszystkich do uczczenia pamięci Niezłomnych – zachęca Starosta Piaseczyński Wojciech Ołdakowski. – Długość trasy wynosi 1963 metry i jest to dystans symboliczny. W 1963 roku we wsi Majdan ujęto Józefa Franczaka, pseudonim „Laluś”, ostatniego Żołnierza Wyklętego – tłumaczy starosta.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Na trasie będzie można spotkać przeszkody zarówno naturalne, jak i techniczne - takie jak zasieki i noszenie drewnianego bala. Na części odcinka może pojawić się błoto oraz woda. Bieg zakończy się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy krzyżu w Piskórce, upamiętniającym poległych w 1944 roku. Zapisy na stronie: extremewarriorpark.pl/bieg-zolnierzy-niezlomnych Regulamin biegu do zapoznania się po kliknięciu w link: regulamin pierwszego biegu żołnierzy niezłomnych (pdf).

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Równo w południe w Domu Kultury w Piasecznie rozpocznie się pokaz filmu „Czy warto było tak żyć” – filmowej opowieści o Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu", twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego walczącego po wojnie z komunistycznym zniewoleniem.

O godz. 14:00 w kościele św. Anny w Piasecznie rozpocznie się msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po niej, na dziedzińcu przed kościołem, rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz lokalnych, kombatantów, służb mundurowych, młodzieży szkolnej i mieszkańców. Po Apelu Pamięci nastąpi złożenie wiązanek pod tablicą pamiątkową. Zapraszamy!

Biuro Promocji Powiatu Piaseczyńskiego