Wybory samorządowe w 2018 roku

Wybory samorządowe w Polsce w 2018 - I tura odbędzie się 21 października, natomiast II tura wyborów na włodarzy dwa tygodnie później - 4 listopada. W wyborach tych wybierani będą włodarze (wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast) oraz radni dzielnicowi, gminni (w tym miejscy), powiatowi i wojewódzcy.

Idę na Wybory Samorządowe 2018 Powiat Piaseczyński

Zmiana prawa wyborczego
Wybory te będą odbywać się po znaczącej nowelizacji prawa wyborczego (obejmującego kodeks wyborczy oraz ustawę o samorządzie gminnym, powiatowym, wojewódzkim i o ustroju m.st. Warszawy) wprowadzonej ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (weszła w życie 31 stycznia 2018), którego najważniejszymi elementami są:
- wprowadzono dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast;
- wydłużono z 4 do 5 lat kadencję organów samorządowych (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, rady gmin, powiatów i sejmiki województw);
- ograniczenie jednomandatowych okręgów wyborczych do gmin do 20 tys. mieszkańców (wcześniej nie obowiązywały jedynie w miastach na prawach powiatów oraz dzielnicach m.st. Warszawy);
- ograniczenie możliwości głosowania korespondencyjnego jedynie dla osób niepełnosprawnych;
- wprowadzenie dwóch rodzajów komisji obwodowych: jedna będzie organizować głosowanie, a druga ustalać wyniki głosowania;
- zwiększenie uprawnień mężów zaufania i wprowadzenie instytucji obserwatorów społecznych.

Znamy już daty wyborów samorządowych, w związku z tym stworzyliśmy wydarzenie na facebook, aby promować terminy bardzo ważnych wyborów lokalnych, podczas których będziemy decydować o przyszłości gmin powiatu piaseczyńskiego: Idę na Wybory Samorządowe 2018 Powiat Piaseczyński.

Zapraszamy również na forum dyskusyjne o wyborach lokalnych: wybory samorządowe na terenie powiatu piaseczyńskiego.