Menu
A+ A A-

Poznaj kleszcze od podszewki

Czym są kleszcze, gdzie jest ich najwięcej, jak się przed nimi chronić i jak je usuwać. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w specjalnym kompendium wiedzy na temat kleszczy.

POZNAJ KLESZCZE OD PODSZEWKI

Na świecie żyje prawie 900 gatunków kleszczy. Te małe pajęczaki z rodziny roztoczy opanowały niemal całą planetę. W Polsce najbardziej powszechne są kleszcz pospolity, kleszcz łąkowy i obrzeżek gołębi. Ocieplenie klimatu powoduje, że kleszczy jest coraz więcej, a wczesna jesień to drugi po wiośnie okres wzmożonej aktywności tych stworzeń. Co gorsza, coraz częściej są one nosicielami groźnych chorób. Obecnie, co trzeci kleszcz jest zarażony patogenami mogącymi wywoływać groźne infekcje. Do najgroźniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze należą:

Anaplazmozagranulocytarna:

Jest to ostra, choroba gorączkowa przenoszona przez ukłucie kleszcza. Zakażenie jest niebezpieczne i może prowadzić do bardzo poważnych skutków.

Leczenie:Zazwyczaj stosuje się doksycyklinę. Alternatywnie u dzieci młodszych niż 8 lat i o lekkim przebiegu zakażenia oraz kobiet ciężarnych, stosuje się terapię ryfampicyną.

Babeszjoza:

Znana jest także pod nazwą malaria północy, ze względu na występowanie podobnych objawów. Babeszjoza często towarzyszy boreliozie i musi być leczona w pierwszej kolejności. Najczęściej ma przebieg bezobjawowy lub przypomina łagodne przeziębienie.

Leczenie:Terapia polega na podawaniu pacjentom leków przeciwmalarycznych i antybiotyków. W skrajnych przypadkach osoba chora może wymagać nawet przetoczenia krwi.

Bartonelloza:

Nazywana chorobą kociego pazura, gdyż chociaż wywoływana jest przez bakterie przenoszone m.in. przez kleszcze, to u ludzi przypadki zachorowań mają zwykle związek z podrapaniem przez chorego kota. Typowe objawy to powiększenie węzłów chłonnych, gorączka i zmęczenie.

Leczenie:Zazwyczaj dolegliwości szybko się cofają i następuje wyzdrowienie bez żadnych następstw. W sytuacjach ostrych zakażeń stosuje się tetracykliny, fluorochinolony i rifampicynę.

Borelioza:

Najbardziej znana i rozpoznawalna spośród chorób odkleszczowych. W Polsce najwięcej zachorowań odnotowuje się w północnej części kraju w okresie pomiędzy majem a listopadem. W początkowej fazie typowym objawem jest rumień wędrujący. Czasami jednak rumień się nie pojawia, wówczas o chorobie świadczą objawy grypopodobne związane ze stawami lub układem nerwowym.

[zdjęcie] Rumień wędrujący– zdjęcie przedstawiające rumień wywołany boreliozą

Leczenie:w leczeniu boreliozy stosuje się antybiotyki. Kuracja trwa od trzech do czterech tygodni. Potwierdzeniem skuteczności antybiotykoterapii jest ustąpienie objawów klinicznych.

Gorączka Q

Nie jest przenoszona przez ukąszenia kleszczy, ale to kleszcze odpowiedzialne są za przenoszenie zakażeń pomiędzy zwierzętami. Do zakażeń u ludzi dochodzi głównie poprzez wdychanie skażonego bakterią powietrza. Często ma przebieg bezobjawowy, niekiedy wywołuje wysoką gorączkę, zaburzenia układu oddechowego, silne bóle głowy, światłowstręt i bóle mięśni. Czasem przybiera formę przewlekłą doprowadzając do zaburzeń w funkcjonowaniu organów wewnętrznych.

Leczenie:W leczeniu ostrej postaci- terapia antybiotykowa, postaci przewlekłe wymagają czasami interwencji chirurgicznej.

Koinfekcje

Jest to zakażenie wielogatunkowe wiążące się najczęściej z chorowaniem na boreliozę i jeszcze jedną chorobą odkleszczową, najczęściej jest to anaplazmoza lub kleszczowe zapalenie mózgu.

Leczenie:W zależności od rodzaju zakażeń, najczęściej terapia antybiotykowa. Ostre przypadki wymagają hospitalizacji.

TIBOLA

Zoonoza przenoszona przez kleszcza Dermacentorreticulatus, który najczęściej żeruje na psach. Jeżeli atakuje ludzi to najczęściej kobiety z długimi włosami. Po ukąszeniu powstaje strup na głowie.

Leczenie:Choroba ma łagodny przebieg, wywołuje osłabienie i czasowy brak włosów w miejscu strupa.

Tularemia

Odkleszczowa choroba zakaźna. Typowe objawy to gorączka, bóle mięśni, stawów i głowy, kaszel, osłabienie, duszności, wymioty, biegunka, wysypki i zapalenie spojówek.

Leczenie:Terapia antybiotykowa, ciężkie przypadki wymagają hospitalizacji.

Nasze tegoroczne działania prowadzone w ramach kampanii opierają się przede wszystkim na edukacji i profilaktyce - mówi Andrzej Kuczara Prezes Fundacji Aby żyć. Wiosną przygotowaliśmy i przekazaliśmy samorządowcom kilkaset tysięcy ulotek oraz kilkaset tabliczek. Teraz udostępniamy broszurę będącą skróconym kompendium wiedzy na temat praktyk prewencyjnych związanych z ochroną zdrowia przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze – wyjaśnia Prezes. Mam nadzieję, że nasza wspólna akcja przyczyni się do lepszej ochrony zdrowia mieszkańców województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – kończy Kuczara.

W broszurze omówione są najlepsze sposoby na zabezpieczenie się przed kleszczami polegające na unikaniu miejsc będącychsiedliskami kleszczy, noszeniu odpowiedniej odzieży i używaniu repelentów.Opracowanie zawiera również prosty poradnik usunięcia kleszcza w 5 krokach, poglądowe mapy występowania kleszczy oraz informacje na tematzagrożeń związanych z kleszczowym zapaleniem mózgu.

W kampanii edukacyjnej dotyczącej chorób przenoszonych przez kleszcze uczestniczą następujące samorządy:
·         Starostwo Powiatu Elbląskiego
·         Starostwo Powiatu Grodziskiego
·         Starostwo Powiatu Iławskiego
·         Starostwo Powiatu Radomskiego
·         Starostwo Powiatu Szczycieńskiego
·         Starostwo Powiatu Wołomińskiego
·         Urząd Miasta Bartoszyc
·         Urząd Miejski w Dobrym Mieście
·         Urząd Miasta Hajnówka
·         Urząd Miasta Iławy
·         Urząd Miasta Legionowa
·         Urząd Miasta Łochowa
·         Urząd Miasta Łomży
·         Urząd Miasta i Gminy w Młynarach
·         Urząd Miasta Olecka
·         Urząd Miasta Zielonka
·         Urząd Gminy w Baboszewie
·         Urząd Gminy w Biskupcu
·         Urząd Gminy w Długosiodle
·         Urząd Gminy w Dubeninkach
·         Urząd Gminy w Grodzicznie
·         Urząd Gminy w Jadowie
·         Urząd Gminy w Kowali
·         Urząd Gminy w Kuleszach Kościelnych
·         Urząd Gminy w Kuźnicy
·         Urząd Gminy w Małej Wsi
·         Urząd Gminy w Nowych Piekutach
·         Urząd Gminy w Reszlu
·         Urząd Gminy w Sokołowie Podlaskim
·         Urząd Gminy w Staroźrebach
·         Urząd Gminy w Starych Babicach

Broszura o kleszczach (pdf)

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Rewitalizacja Parku w Piasecznie

Zmiany, jakie zachodzą w parku miejskim, już dziś są widoczne i cieszą mieszkańców. Niebawem miejsce to stanie się jeszcze piękniejsze. Z końcem sierpnia z parku zniknęły bowiem stare słupy energetyczne, które do tej pory szpeciły rewitalizowaną przestrzeń.

REWITALIZACJA PARKU W PIASECZNIE

– Wyciągnięcie słupów jest ważne ze względu na zabytkowy charakter parku, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jego użytkowników, dlatego cieszy mnie współpraca jaką podjęliśmy w tym zakresie z PGE Dystrybucja S.A. – mówi Daniel Putkiewicz, I Zastępca Burmistrza.

Prace, jakie można zaobserwować obecnie w parku miejskim, są efektem współpracy piaseczyńskich samorządów. Rewitalizacja byłaby niemożliwa, gdyby nie podpisane 16 października 2015 r. przez Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno Zdzisława Lisa, Starostę Piaseczyńskiego Wojciecha Ołdakowskiego oraz Członka Zarządu Ksawerego Guta porozumienie. Na mocy porozumienia Gmina Piaseczno zyskała możliwość rewitalizacji terenu przekazanego jej przez Starostwo w dzierżawę.

REWITALIZACJA PARKU W PIASECZNIE

Kolejny, 2016 rok, był czasem wzmożonej pracy, projektowania, konsultacji z Konserwatorem zabytków.

Od 2017 roku w parku odbywają się roboty, podzielone na kilka etapów i przeprowadzane zgodnie z założonym harmonogramem. Problematyczna do tej pory linia średniego napięcia, która przebiegała przez środek parku, została usunięta na koszt własny PGE Dystrybucja, dzięki porozumieniu zawartemu z Gminą. Na mocy powyższego dokumentu Gmina sfinansowała projekt skablowania nowej linii.

REWITALIZACJA PARKU W PIASECZNIE

Park w Piasecznie staje się przyjazną i atrakcyjną przestrzenią, a mieszkańców powinny ucieszyć także liczne nowe nasadzenia. Zrewitalizowany teren wzbogaci się o ok. 140 drzew, kilka tysięcy krzewów i około 3000 róż.

REWITALIZACJA PARKU W PIASECZNIE

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Lilac młodzi zdolni z Piaseczna

27 sierpnia Lilac, tercet muzyczny z Piaseczna i okolic (w składzie: Jan Bąk, Jakub Zalasa, Michał Poniński), otrzymał tytuł laureata 47. festiwalu FAMA w kategorii Debiut. Był to pierwszy występ zespołu na odbywającym się w Świnoujściu od 1966 r. Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej, skierowanym przede wszystkim do studentów.

LILAC MŁODZI ZDOLNI Z PIASECZNA

Na FAMIE debiutowali m. in. Marek Grechuta, Mela Koteluk, Maryla Rodowicz czy zespół COMA.

Muzycy z Piaseczna byli najmłodszymi (od 16 do 18 lat) uczestnikami festiwalu; większość członków sekcji muzycznej przekraczała 25 lat (w tym zdobywcy tegorocznej nagrody Tryton – Swiernalis oraz zespół Przybył).

Trio wykonuje muzykę indie-rock. Zespół w 2016 roku wydał epkę ,,…out of the dead land’’, zarejestrowaną w Red Yeti Studio w Zalesiu Górnym. Aktualnie młodzi muzycy pracują nad drugim wydawnictwem, a już 21 października będą mieli Państwo okazję usłyszeć tercet Lilac w Centrum Kultury w Piasecznie wraz z zespołem Antidotum. Lilac wystąpi także 9 września 2017 r. na imprezie Muzyczny Hyde Park przy Ogrodowej. Zapraszamy także do odwiedzenia strony Lilaca na facebooku: https://www.facebook.com/lilaccmusic

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Przystanek Zalesie nr 91 - Gazeta Sołecka Zalesie Górne

Przystanek Zalesie to regularnie wydawana gazetka sołecka. Ukazuje się od maja 2008 roku jako miesięcznik w nakładzie papierowym w standardowej ilości 700 szt. Jej podstawowym celem jest informowanie lokalnej społeczności o działaniach podstawowego szczebla samorządu czyli Rady Sołeckiej i inicjatywach społeczno - kulturalnych podejmowanych w Zalesiu Górnym i sąsiednich miejscowościach.

GAZETA SOŁECKA ZALESIE GÓRNE

Najnowszy numer gazety Przystanek Zalesie: przystanek-zalesie-91.pdf. Zachęcamy mieszkańców, do pobrania gazetki Zalesia i zapoznania się z jej zawartością.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

GDDKiA podpisała kontrakty na budowę południowego wylotu trasy S7

17 sierpnia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz wicewojewody mazowieckiego Artura Standowicza zostały podpisane trzy umowy na zadanie: „Projekt i budowa południowego wylotu z Warszawy drogi ekspresowej S7 na odcinku od węzła Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy do obwodnicy Grójca”.

 

GDDKIA PODPISAŁA KONTRAKTY NA BUDOWĘ POŁUDNIOWEGO WYLOTU TRASY S7

Cieszę się, że udaje się nam realizować złożone deklaracje, że Polska potrzebuje spójnego rusztu komunikacyjnego, który pozwoli bezpiecznie i komfortowo przemieszczać się w ruchu pasażerskim i towarowym na osi północ – południe.  Droga ekspresowa S7 jest uzupełnieniem sieci w centralnej Polsce, dzięki której łączymy w sposób bardzo bezpieczny, komfortowy  porty Trójmiasta, północną Polskę, Bałtyk z południem Europy - powiedział minister Andrzej Adamczyk.

 

Inwestycja jest ujęta w aktualizacji Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023
(z perspektywą do 2025 r.), który 12 lipca 2017 r. przyjęła Rada Ministrów. Zmieniony dokument dokonuje priorytetyzacji drogowych zadań inwestycyjnych, z uwzględnieniem nowego limitu dostępnego na inwestycje realizowane na sieci dróg krajowych.

 

Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z 20 czerwca 2017 r. limit finansowy Programu Budowy Dróg Krajowych został zwiększony ze 107 mld zł do 135 mld zł. Jednocześnie Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk został zobowiązany do przedstawienia do końca roku listy inwestycji, których budowa zostanie sfinansowana w ramach podwyższonego o 28 mld zł limitu. Zobowiązanie to zostało już wypełnione.

 

GDDKIA PODPISAŁA KONTRAKTY NA BUDOWĘ POŁUDNIOWEGO WYLOTU TRASY S7

 

Budowa południowego wylotu trasy S7 Warszawa – Grójec została podzielona na trzy zadania:

 

Zadanie A

 • Odcinek: w. Lotnisko (bez węzła) do w. Lesznowola (z węzłem)
 • Długość: ok. 6,64 km
 • Wykonawca Robót: Konsorcjum firm Rubau Polska Sp. z o. o, Construcciones Rubau S.A., Wartość kontraktu: 221,4 mln zł brutto
 • Parametry techniczne: dwie jezdnie po 3 pasy ruchu
 • Węzły drogowe: w. Zamienie; w. Lesznowola
 • Obiekty inżynierskie: 8 wiaduktów, kładka pieszo-rowerowa

Zadanie B

 • Odcinek: w. Lesznowola (bez węzła) do w. Tarczyn Północ (z węzłem)
 • Długość: ok. 14,8 km
 • Wykonawca Robót: IDS-BUD S.A.
 • Wartość kontraktu: 388,7 mln zł brutto
 • Parametry techniczne: dwie jezdnie po 2 pasy ruchu
 • Węzły drogowe: w. Antoninów; w. Złotokłos; w. Tarczyn Północ
 • Obiekty inżynierskie: 13 wiaduktów, 3 mosty, kładka dla pieszych nad drogą ekspresową
 • Remont istniejącej DK 7: ok. 17 km

Zadanie C

 • Odcinek: w. Tarczyn Północ (bez węzła) do początku obwodnicy Grójca
 • Długość: ok. 7,9 km
 • Wykonawca Robót: Mota-Engil Central Europe S.A.
 • Wartość kontraktu: 203,4 mln zł brutto
 • Parametry techniczne: dwie jezdnie po 2 pasy ruchu
 • Węzły drogowe: w. Tarczyn Południe
 • Obiekty inżynierskie: 10 wiaduktów, kładka dla pieszych nad drogą ekspresową 

Termin realizacji dla wszystkich zadań jest następujący:

Prace projektowe i roboty będą trwać 34 miesiące (z wyłączeniem miesięcy zimowych) od daty rozpoczęcia, tj. od 17.08.2017 r., a w tym:

 • 16 miesięcy - projektowanie i uzyskanie decyzji ZRID
 • 18 miesięcy - realizacja robót (od marca 2019 do marca 2021)

 

GDDKIA PODPISAŁA KONTRAKTY NA BUDOWĘ POŁUDNIOWEGO WYLOTU TRASY S7

 

Nadzór inwestorski nad przebiegiem inwestycji pełni firma SAFEGE S.A.S., z którą GDDKiA podpisała umowę o wartości 15 mln zł w dniu 02.08.2017r.

 

O inwestycji (trzy zadania)

Zadanie zostało podzielone na 3 odcinki:

 • w. Warszawa Lotnisko - Lesznowola - ok. 6,6 km;
 • Lesznowola - Tarczyn - ok. 14,8 km;
 • Tarczyn - obwodnica Grójca - ok. 7,9 km.

 

Zadaniem wykonawców będzie wybudowanie dwujezdniowej trasy ekspresowej o łącznej długości ok. 29 km. Dostępność do drogi będzie możliwa poprzez węzły drogowe:

 • węzeł Zamienie;
 • węzeł Lesznowola;
 • węzeł Antoninów;
 • węzeł Złotokłos;
 • węzeł Tarczyn Północ;
 • węzeł Tarczyn Południe.

Wybudowane zostaną również urządzenia ochrony środowiska jak i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Parametry techniczne:

 • klasa drogi - S;
 • długość – ok. 29 km (6,6 km + 14,8 km + 7,9 km);
 • liczba jezdni – 2;
 • przekrój normalny:
  • na odcinku od węzła Warszawa Lotnisko – do węzła Lesznowola - dwie jezdnie po trzy pasy ruchu, pas dzielący 5 m;
  • od węzła Lesznowola – do końca opracowania: dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pas dzielący 12,0 m(rezerwa pod trzeci pas ruchu).

GDDKIA PODPISAŁA KONTRAKTY NA BUDOWĘ POŁUDNIOWEGO WYLOTU TRASY S7

 

Projekt i budowa drogi ekspresowej S7 w. Lotnisko - obwodnica Grójca

 


źródło: gddkia.gov.pl

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Nie niszczmy trybun przy stadionie obok Parku Miejskiego w Piasecznie

Nie niszczmy trybun! - Młodzież apeluje na facebooku do rówieśników o szacunek do projektu, który sami zgłosili do budżetu gminy Piaseczno. Trybuny w parku miejskim to kultowe miejsce spotkań młodzieży. W ramach rewaloryzacji parku miejskiego miały one zostać usunięte, ale burmistrz wsłuchał się w głos młodzieży i zamiast usunąć je z parku postanowił je zmodernizować. Niestety, inwestycja nie została jeszcze oddana do użytku a już jest dewastowana. Na szczęście spotyka się to z dużą dezaprobatą, którą młodzi ludzie wyrażają na portalach społecznościowych, krytykując swoich rówieśników https://www.facebook.com/MRGPiaseczno/posts/1652113521468217 My również apelujemy, aby zwracać uwagę tym, którzy próbują niszczyć to ładne i przyjazne miejsce w naszym mieście.

NIE NISZCZMY TRYBUN PRZY STADIONIE

NIE NISZCZMY TRYBUN PRZY STADIONIE

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

W centrum Piaseczna przy ul. Sierakowskiego stanie toaleta publiczna

Trwają prace fundamentowe przy budowie miejskiego szaletu obok parkingu przy ul. Sierakowskiego. Pierwsza publiczna toaleta będzie obiektem modułowym, dwustanowiskowym, dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komfort użytkowania dawać mają automatyczne zestawy umywalkowe z podajnikami mydła i suszarkami do rąk, a także ogrzewanie podłogowe. Jedna z kabin wyposażona ma być w przewijak dla niemowląt.

W CENTRUM PIASECZNA PRZY UL. SIERAKOWSKIEGO STANIE TOALETA PUBLICZNA

Ściany i dach toalety wyłożone będą płytami elewacyjnymi włóknowo-cementowymi, a dekorację stanowić będzie drewniana konstrukcja. Budżet na ten cel ma zamknąć się, wraz z pracami projektowymi, w kwocie ok. 280 tys. zł. Oddanie do użytku obiektu planowane jest na początku września. Inwestycję prowadzi Gmina Piaseczno.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Wspólny Bilet Samorządowy - pierwszy taki bilet kolejowy w kraju

Od 1 sierpnia 2017 roku można kupić Wspólny Bilet Samorządowyuprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów we wszystkich pociągach uruchamianych przez przewoźników: Koleje Mazowieckie, Warszawską Kolej Dojazdową, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arrivę, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Oferta została opracowana przez Związek Samorządowych Pracodawców Kolejowych.

WSPÓLNY BILET SAMORZĄDOWY - PIERWSZY TAKI BILET KOLEJOWY W KRAJU

- To pierwsze wspólne przedsięwzięcie Związku Samorządowych Pracodawców Kolejowych – mówi Dariusz Grajda, prezes związku. - Wspólny bilet samorządowy ma przede wszystkim ułatwić przemieszczanie się pomiędzy regionami i zachęcić mieszkańców Polski do częstszych podróży pociągami. To pilotaż, dlatego oferta nie obowiązuje jeszcze u wszystkich przewoźników, którzy tworzą związek. Będziemy sukcesywnie ją rozbudowywać. Przede wszystkim będziemy wsłuchiwać się w głosy pasażerów i brać je pod uwagę przy modyfikacji oferty – zapowiada Dariusz Grajda.

Wspólny Bilet Samorządowy to pierwsza tego typu oferta kolejowa w Polsce. Bilet kosztuje 38 złotych i jest ważny przez 24 godziny. Można na nim podróżować na 62 liniach, obsługujących ponad 950 stacji na terenie

12 województw. Oferta jest dostępna w następujących kanałach dystrybucji Kolei Mazowieckich: w kasach biletowych, biletomatach, przez telefon komórkowy za pomocą aplikacji SkyCash oraz przez Internet. Wspólny Bilet Samorządowy można kupić już na tydzień przed planowaną podróżą.

11 kolejowych spółek samorządowych zrzeszonych w ZSPK obsługuje dziś ponad 4800 kilometrów linii kolejowych, zatrudniając 6265 pracowników. Liczba wykorzystywanego taboru, wliczając człony elektrycznych zespołów trakcyjnych, wynosi dziś 1473 wagony oraz 43 lokomotywy i stanowi bardzo poważny i stale rosnący udział na polskim rynku kolejowym. W roku 2016 przewoźnicy zrzeszeni w związku przewieźli ponad 133 miliony pasażerów, co stanowiło 46% liczby wszystkich podróżujących koleją w Polsce. Na drugim miejscu znalazły się Przewozy Regionalne (obecnie Polregio) z wynikiem 27% a na trzecim PKP Intercity - 13%.

Koleje samorządowe to dziś ponad 500 nowoczesnych pociągów i symbol doskonałej współpracy pomiędzy przewoźnikami, jak i z lokalnymi społecznościami.

Kolejarze zrzeszeni w związku zapowiadają dalsze wspólne działania.

Donata Nowakowska - Rzecznik Prasowy Kolei Mazowieckich – KM

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Alejki parkowe w Parku przy Chyliczkowskiej w Piasecznie

Trwają prace przy rewaloryzacji parku miejskiego w Piasecznie. Na ukończeniu są nowe alejki, które zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków mają naturalne podłoże mineralne.

ALEJKI PARKOWE W PARKU PRZY CHYLICZKOWSKIEJ W PIASECZNIE

Park miejski w Piasecznie w całości objęty jest ochroną konserwatorską i jego modernizacja przebiega z zachowaniem jego historycznego charakteru. – Niektóre osoby spacerujące po parku zadają nam pytania, kiedy wyłożona zostanie w nim kostka. Wyjaśniam więc, że podłoże w parku będzie utwardzone ale naturalnymi materiałami, nie będzie też krawężników oddzielających alejki od zieleni. Jest to zgodne z koncepcją zatwierdzoną przez wojewódzkiego konserwatora zabytków – mówi Patrycja Zych z wydziału utrzymania terenów Publicznych.

Ze względu na starodrzew, konserwator zabytków usunął z projektu także krawężniki, polecając wykonanie obrzeża w technologii eko-board.

Dzięki temu w parku odetchniemy od otaczającego nas w Centrum miasta betonu i asfaltu. Ma to być miejsce rekreacji, gdzie mile spędzimy czas na spacerach wśród zabytkowych drzew. Zamontowane w parku nowe latarnie nadadzą mu jeszcze bardziej romantycznego wyrazu, a zamontowany monitoring sprawić ma, że będziemy mogli czuć się w nim bezpiecznie. Planowane są też ścieżki turystyczne i artystyczne instalacje, wszystko po to aby miejsce to stało się chętnie odwiedzanym nie tylko przez mieszkańców ale i turystów.

UMiG Piaseczno

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Przystanek Zalesie nr 90 - Gazeta Sołecka Zalesie Górne

Przystanek Zalesie to regularnie wydawana gazetka sołecka. Ukazuje się od maja 2008 roku jako miesięcznik w nakładzie papierowym w standardowej ilości 700 szt. Jej podstawowym celem jest informowanie lokalnej społeczności o działaniach podstawowego szczebla samorządu czyli Rady Sołeckiej i inicjatywach społeczno - kulturalnych podejmowanych w Zalesiu Górnym i sąsiednich miejscowościach.

PRZYSTANEK ZALESIE NR 90 - GAZETA SOŁECKA ZALESIE GÓRNE

Najnowszy numer gazety Przystanek Zalesie: przystanek-zalesie-90.pdf. Zachęcamy mieszkańców, do pobrania gazetki Zalesia i zapoznania się z jej zawartością.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)