Menu
A+ A A-

Koncert z okazji Dnia Matki w Tarczynie

27 maja 2017 roku o godzinie 16.00 odbędzie się koncert z okazji Dnia Matki w Tarczynie. Na koncert złożą się jedne z najpiękniejszych i najbardziej znanych piosenek hiszpańskich i południowo-amerykańskich. Usłyszymy m. in.: Cancion de la paloma, Sevillanas del siglo, Por una cabeza - tango, Yo soy Maria, Dziewczęta z Kadyksu (L. Delibes), Pierścionek - piosenka Hanki Ordonówny na melodię z hiszpańskiej zarzueli, Granada, Besame Mucho, Cielito lindo, Caminito - tango, Tomo y obligo - Tango, Nostalgias - tango, Si senior, Caballero, Dulcinea, La Bamba, Dziewczęta z Barcelony. Wystąpią: Dorota Szczepańska  - sopran, Piotr Rafałko – tenor, Mirosław Feldgebel fortepian.

KONCERT Z OKAZJI DNIA MATKI W TARCZYNIE 2017

Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie, ul. J. Stępkowskiego 17. Sala widowiskowo-koncertowa im. Mieczysława Fogga. Wstęp wolny - ilość miejsc ograniczona.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Posprzątajmy kirkut w Tarczynie 2017

20 maja 2017 roku od godz. 9:30 odbędzie się akcja pn.: Posprzątajmy kirkut w Tarczynie. Wiosną tego roku grupa tarczynian i warszawiaków podjęła trud oczyszczenia terenu dawnego cmentarza żydowskiego. Wycięto już krzewy i częściowo posprzątano śmieci. Kolejna akcja sprzątania będzie odbywać się 20 maja. Wszystkich chętnych do pomocy – serdecznie zapraszamy! Należy posiadać ochronne rękawice do pracy, mile widziane są taczki i wiadra. Panowie powinni mieć nakrycia głowy. Próbujemy przywrócić pamięć o dawnych mieszkańcach Tarczyna dlatego też poszukujemy zaginionych z cmentarza macew. Przywrócenie imion i tożsamości zmarłym przed laty ludziom jest szczytnym celem. Stąd prośba o pomoc w szukaniu zaginionych nagrobków. https://www.facebook.com/events/104174443472205/

POSPRZĄTAJMY KIRKUT W TARCZYNIE

Cmentarz żydowski w Tarczynie - kirkut mieści się na zachód od miasta. Z centrum Tarczyna idzie się do niego ul. Mszczonowską, na wysokości cmentarza parafialnego skręca się w prawo w polną drogę, prowadzącą między sadami i nieużytkami rolnymi a zabudowaniami stacji benzynowej. Po pokonaniu kilkuset metrów, na końcu drogi po jej prawej stronie widoczna jest rozległa kępa zarośli, ukrywająca kirkut. Kirkut uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej przez nazistów. Obecnie teren kirkutu zajmuje nielegalne wysypisko śmieci. Zachowały się fragmenty rozbitych macew. Historia tego cmentarza sięga do około roku powstania gminy żydowskiej w Tarczynie, czyli do 1845 roku. Ostatni pochówek jest znany w 1942. W roku w którym w mieście zlikwidowano tutejsze getto, a Żydów przewieziono do Grójca, skąd trafiali do Góry Kalwarii czy też bezpośrednio do Warszawy, a dalej trafiali do obozów zagłady i do gazu. Wojnę przetrwał mały ułamek tej społeczności ok. 32 Żydów obywateli osady Tarczyn z 1600 Żydów, którzy trafili do miejscowego getta, a przecież stanowili ponad połowę przedwojennych mieszkańców. Lecz nie zostali tam na długo.

POSPRZĄTAJMY KIRKUT W TARCZYNIE

POSPRZĄTAJMY KIRKUT W TARCZYNIE

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Fastfoodowy poradnik żywieniowy

11 kwietnia 2017 roku o godz. 19.00 odbędzie się fastfoodowy poradnik żywieniowy w Tarczynie. Podczas spotkania szeroko omówimy tematykę tzw. szybkiej żywności. Zbliżający się sezon urlopowy sprzyja niewłaściwym wyborom żywieniowym. Zanim ponownie sięgniemy po lody, hamburgery, piwo czy pizze, poznajmy prawdę którą skrywa żywność "FAST FOOD". Dlaczego tak nam smakuje ? Dlaczego szybko tuczy? Dlaczego jest taka tania i szybka w przygotowaniu? Jak objadanie się fasfoodami wpływa na nasze zdrowie? Na te i inne pytania odpowiemy podczas ostatniego w tym sezonie spotkania z dietetykiem, Marcinem Jasińskim.

FASTFOODOWY PORADNIK ŻYWIENIOWY TARCZYN

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Niech zstąpi Duch Twój - koncert poświęcony Janowi Pawłowi II

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w wieku 84 lat. Był jednym z najbardziej wpływowych przywódców przełomu wieków. Pracował bez wytchnienia, aby budować fundament moralny świata współczesnego i odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu w Polsce. W tym roku obchodzimy 12. rocznicę jego śmierci.

NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ - KONCERT POŚWIĘCONY JANOWI PAWŁOWI II

Burmistrz Tarczyna – Barbara Galicz oraz Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie zapraszają na koncert muzyczny pt. Niech zstąpi Duch Twój..., poświęcony Janowi Pawłowi II. Wykonawcy: Soliści i Chór Miasta Tarczyna, Jan Zakrzewski - opieka wokalna, Jan Dąbrowski - dyrygent, Adam Sychowski - akompaniator. Koncert odbędzie się 2 kwietnia 2017 roku godz. 18.00. Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury, Tarczyn ul. J. Stępkowskiego 17, sala widowiskowo-koncertowa im. M. Fogga.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)