Artykuł partnerski29 listopada 2019, 11:53,

Dlaczego szybowiec unosi się w powietrzu?

Dlaczego szybowiec unosi się w powietrzu?

Ludzie od wieków marzyli o tym, by wzbić się w niebo. Osobami, które walnie się do tego przyczyniły, byli Amerykanie, bracia Wright. Uznaje się ich za konstruktorów pierwszego udanego samolotu. A swoją przygodę z awiacją zaczęli od szybowców.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Kiedy bracia Wright uporali się z rozwiązaniem skutecznych metod sterowania oraz analizą zasad aerodynamiki, skonstruowali cięższą od powietrza maszynę, która dzięki napędowi silnika spalinowego zdołała wzbić się w przestrzeń. Ich samolot oderwał się od ziemi pod koniec 1903 roku. Zanim do tego doszło, sporo czasu poświęcili na praktyczne ćwiczenia, dzięki użyciu pozbawionych silników szybowców.

Jak to możliwe, że szybowiec lata?

Podstawowe szkolenie szybowcowe można zrobić w dwa tygodnie. Wszystko zależy od liczby lotów, na które zdecydujemy się podczas nauki. Na ten cel trzeba przeznaczyć kilka tysięcy złotych, ale wrażenia są niezapomniane. Kiedy już w pełni opanujemy wszystkie niuanse szkolenia, możemy odbywać w powietrzu wielokilometrowe przeloty. Jak to możliwe? Konstrukcja szybowca pozwala na unoszenie się w atmosferze dzięki zamianie energii potencjalnej w postaci wysokości na ruch postępowy. Tłumacząc bardziej obrazowo, jest to spychanie w dół mas powietrza, tak jak to robią ptaki, paralotnie czy latawce. Każde z nich posiada regulowany płat, który może szybko zmieniać kąt, by skierować w dół opływające go powietrze. By zmniejszyć straty energii, szybowce są tak budowane, by wytwarzały jak najmniej oporów powietrza. Poruszają się lotem ślizgowym, a do długotrwałego utrzymywania się w atmosferze wykorzystują pionowe prądy powietrza. Uchodzą przy tym za jeden z najbezpieczniejszych obiektów latających na świecie. Doświadczony pilot szybowca omija miejsca, w których powietrze opada, a wybiera te, gdzie się wznosi, co pozwala mu na stabilny i długotrwały lot. 

Ile czasu może trwać lot szybowca?

Szybowiec może unosić się długi czas dzięki masom rozgrzanego promieniami słońca powietrza. Wznosi się ono ku górze, a wraz z nim wszystkie obiekty, które potrafią wykorzystać ten ruch. W trakcie lotu pilot wybiera właśnie takie miejsca, swobodnie przemieszczając się pomiędzy nimi, pokonując często przy tym spore odległości. Polskie rekordy w lotach szybowcowych wynoszą 35 godzin nieprzerwanego utrzymywania się w powietrzu. W 1949 roku dokonał tego S. Wielgus na szybowcu Komar. Dzisiejsze przepisy ograniczają wykonywanie czynności lotniczych do dziesięciu godzin na dobę, by nie dopuścić do wypadków powstałych na skutek przemęczenia. Prędkość, jaką może osiągać szybowiec, wynosi grubo ponad 100 km/h i to wyłącznie wykorzystując siły natury. W ten absolutnie bezemisyjny i bezszelestny sposób szybowiec może dolatywać nawet do stratosfery, co miało już miejsce w historii lotnictwa. Na ponad 16 tysiącach metrów człowiek musi używać już skafandrów kosmicznych, by poradzić sobie z ciśnieniem i temperaturą. W takim miejscu szybowiec pokonał 3000 kilometrów w ciągu jednego dnia. A to pewnie jeszcze nie koniec jego możliwości.

autor/źródło: redbull.com

Napisz komentarz

Informacje24 listopada 2019, 07:31,

Zawartość kalorii w karczochu. Dane zasakakują

Zawartość kalorii w karczochu. Dane zasakakują

Sprawdziliśmy kaloryczność karczocha. Jeśli chcesz wiedzieć ile kalorii ma ten produkt czytaj dalej. Kalorie w karczochu pochodzą w 23% z białka, 74% z węglowodanów i 2% z tłuszczy.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Udostępnij. To zainteresuje Twoich znajomych

Informacje zawarte w tym artykule pochodzą z serwisu wszystkoojedzeniu.pl. Odwiedź stronę źródłową aby dowiedzieć się dokładnie ile kalorii ma karczoch, ile waży karczoch lub poznać jakie wartości odżywcze zawarte są w karczochu, (węglowodany, białko, tłuszcze, indeks glikemiczny, błonnik, gluten itp.)

Możesz także sprawdzić informacje w wersji angielskiej na stronie calories-info.com (link: Artichoke - calories, nutrition and weight)

Przeczytaj też: Ile kalorii ma mięso mielone wieprzowe? Nie uwierzysz

Karczoch - kalorie i wartości odżywcze

Karczoch zawiera 47 kcal na 100g.

Przykładowo średniej wielkości karczoch (35 g) to około 16 kalorii (kcal).

Odpowiada to ok. 1% dziennego zapotrzebowania kalorycznego dla dorosłego człowieka o średniej wadze i przeciętnej aktywności fizycznej (Przyjęto dzienne zapotrzebowanie w wysokości 2400kcal).

Aby zobrazować sobie ile to jest, warto zwrócić uwagę, że kalorie które zawiera średniej wielkości karczoch (35 g) można porównać do kalorii, które zawiera np. 0.5 łyżeczki cukru.

Aby spalić taką ilość kalorii potrzebujesz na przykład jeździć na rowerze przez co najmniej 2 minuty, pływać przez 2 minuty lub biegać przez 2 minuty.

Czy karczoch tuczy i jak wpływa na odchudzanie?

Zawartość kalorii w karczochu jest średnia w porównaniu do innych produktów z kategorii warzyw. Spożywanie karczocha wydaje się być też średnim wyborem dla osób na diecie. Nie trudno znaleźć mniej tuczące produkty pośród warzyw.

Inne przydatne informacje

Ile białka jest w karczochu?

Karczochy zawierają 3.27 g białka na 100g.
Średniej wielkości karczoch (35 g) zawiera ok. 1.1 g białka.

Ile węglowodanów jest w karczochach?

Karczochy zawierają 10.51 g węglowodanów na 100g.
Średniej wielkości karczoch (35 g) zawiera ok. 3.7 g węglowodanów.

Ile waży karczoch?

Średniej wielkości karczoch (część jadalna po obraniu) waży ok. 35g.

Ile błonnika jest w karczochach?

Karczochy zawierają w sobie 5.4 g błonnika na 100g.
Średniej wielkości karczoch (35 g) zawiera ok. 1.9 g błonnika. Odpowiada to ok. 6% dziennego zapotrzebowania dla dorosłego człowieka. ?

autor/źródło: wszystkoojedzeniu.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie