Artykuł partnerskiPopularny: 700 odsłon27 lutego 2020, 09:54,

Dofinansowanie do fotowoltaiki z programu "Mój Prąd"

Dofinansowanie do fotowoltaiki z programu "Mój Prąd"

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej oraz ociepleniem klimatu warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej. Obecnie jest bardzo dobry moment na tego typu inwestycję z uwagi na rządowy program "Mój Prąd", dzięki któremu można zyskać nawet 5,000 zł dofinansowania na fotowoltaikę.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Panele fotowoltaiczne z dofinansowaniem z programu "Mój Prąd"



Kilka dni temu co uważniejsi słuchacze i czytelnicy mogli się dowiedzieć, iż Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżki cen prądu i gazu zaproponowane przez największych dostawców energii w Polsce. Nowe ceny mają być wyższe o co najmniej 8%, a to dopiero początek wzrostu cen. O ile na koszty związane z opłatami gazu trudno będzie nam wpłynąć, o tyle możemy uchronić swój portfel przed stawkami za kilowatogodzinę. W jaki sposób to zrobić – o tym w poniższym artykule.
 

Własna elektrownia słoneczna w domu



Pierwszym – i jak się okazuje, najlepszym – pomysłem wielu z nas na uniknięcie wzrostu opłat jest uniezależnienie się od lokalnych dostawców energii. Możemy to zrobić poprzez stworzenia własnego źródła generującego prąd, w czym pomocna okaże się instalacja fotowoltaiczna. Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na taki krok, widząc przyszłość w odnawialnych źródłach energii. Widok paneli FV na dachach budynków, domów czy bloków mieszkalnych wpisuje się w krajobraz polskich przedmieść, nie jest już obrazkiem rodem z Holandii, Niemiec czy innego zachodniego kraju. Mało tego – systematycznie obserwuje się wzrost trendu tworzenia farm fotowoltaicznych wśród rolników, którzy na swoim areale instalują panele.
 

Zalety instalacji fotowoltaicznej



Inwestując w panele solarne oraz system FV, możemy zyskać o wiele więcej korzyści, niż tylko niższe rachunki za prąd. Po pierwsze – niezależność. Nie musimy obawiać się zerwanych trakcji oraz awarii, z którymi borykają się koncerny energetyczne. Co się z tym wiąże, w przypadku ewentualnych usterek nie jesteśmy zdani na łaskę lub niełaskę specjalistów firmowych, którzy na naprawę mogą potrzebować nawet kilku dni roboczych. Po drugie – ekologiczny styl życia. Nie od dziś wiadomo, że odnawialne źródła energii są przyjazne planecie, nie powodują eksploatacji złóż naturalnych oraz nie emitują toksycznych substancji. Pamiętajmy, że energia solarna nie wymaga spalania nieodnawialnych paliw w postaci węgla kamiennego czy brunatnego, co zdecydowanie pomaga w walce o czystość naszej planety. Po trzecie – możliwość zarabiania. Jeżeli okaże się, że nasza instalacja pozyska więcej energii, niż jesteśmy w stanie jej zużyć, możemy odsprzedać nadwyżki. To nie tylko opcja na ekonomiczną gospodarkę energetyczną, ale również dobry sposób na zasilenie domowego budżetu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej odnośnie tego jak działa i dlaczego jest tak opłacalna instalacja fotowoltaiczna, zapraszamy na stronę: www.sunes.pl/oferta/instalacje-fotowoltaiczne/
 

Program „Mój prąd” – dofinansowanie do fotowoltaiki



Jeżeli obawiamy się, że inwestycja pochłonie znaczne sumy domowego budżetu lub okres zwrotu środków z inwestycji będzie nadzwyczajnie długi – bez obaw. Rząd przygotował kolejną edycję programu „Mój prąd”, którego głównym celem jest dofinansowanie instalacji panelów FV. Od 13 stycznia rusza ponowny nabór wniosków, który może złożyć każdy właściciel domu jednorodzinnego. W jaki sposób działa omawiany program? Każdy prosument energii elektrycznej pochodzącej z przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej może ubiegać się o zwrot poniesionych nakładów na inwestycję w panele FV. Zgodnie z informacjami ministerstwa, dofinansowaniu podlegają instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kilowoltów, które zostały zakończone po dniu 23 lipca 2019 roku. Dofinansowanie ma postać dotacji, która stanowi zwrot do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej jednak niż 5000 złotych na jedną instalację fotowoltaiczną. Z proponowanego rozwiązania mogą skorzystać osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które zawarły kompleksową umowę na wprowadzenie do sieci wytworzonego prądu z mikroinstalacji. Więcej szczegółów odnośnie dofinansowania na fotowoltaikę można znaleźć na stronie: www.sunes.pl/oferta/fotowoltaika-dofinansowanie/
 

Jak złożyć wniosek o objęcie dofinansowaniem z programu "Mój prąd"?



Wniosek o dofinansowanie możemy złożyć za pośrednictwem trzech kanałów:
1. Internetowo na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej (w tym celu konieczne będzie założenie profilu zaufanego);
2. Poprzez siedzibę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
3. Tradycyjną wersją listowną na adres kancelarii NFOŚiGW (ul, Konstruktorska 1, 02-673 Warszawa)

Złożenie wniosku jest bezpłatne, a cały proces zajmuje mniej niż 15 minut. Wszelkie wytyczne oraz instrukcje składania wniosku można znaleźć na stronie www. gov. pl w zakładce "Skorzystaj z programu 'Mój Prąd' ". Warto zatem poświęcić chwilę na przystąpienie do programu, dzięki któremu połowa inwestycji zostanie niemal natychmiastowo zwrócona przez rząd. To pozwoli na szybszy okres zwrotu z całej inwestycji, a co za tym idzie, o wiele szybciej będziemy generować dodatkowy przychód do naszego domowego budżetu.

 

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Sun Energy Solutions - www.sunes.pl

autor/źródło: sunes.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski27 lutego 2020, 09:41,

Kolory w drukarce – jak powstają i jakie podstawowe kolory wyróżniamy

Kolory w drukarce – jak powstają i jakie podstawowe kolory wyróżniamy

Nowoczesne drukarki, których używamy w domach i biurach, potrafią wydrukować obraz w każdym kolorze czy odcieniu. Nie oznacza to jednak, że sprzęty potrzebują tuszy we wszystkich możliwych barwach. Dowiedz się, jak działają kolory w drukarce, które z nich są podstawowe i jak się ze sobą mieszają, by powstawały realistyczne wydruki.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Podstawowe kolory tuszu

Drukarka kolorowa wydrukuje zarówno czarny tekst, jak i wielobarwną grafikę. Tak, jak zostało wyżej wspomniane, nie montujemy w urządzeniach niezliczonej ilości tuszów. Rozmaite barwy powstają z czterech podstawowych kolorów. Są nimi czarny – wykorzystywany najczęściej, żółty, niebieski oraz magenta, który bywa mylony z różem. Dobór tych szczególnych barw zwiększa funkcjonalność urządzeń i nie wymaga od nas montowania kilkudziesięciu pojemników z atramentem.

Model CMYK

Cztery podstawowe barwy znajdujące się w drukarce mają swoją nazwę. Noszą one miano modelu CMYK. Jest to zestaw czterech podstawowych farb drukarskich nazywanych też barwami procesowymi. Taki komplet pozwala na uzyskanie dowolnego koloru o wybranym odcieniu i natężeniu. Dlaczego zestaw określa się jako CMYK? Jest to skrót stworzony z pierwszych liter nazw barw procesowych w języku angielskim. Odcień niebieskiego to cyjan, magenta – kolor zbliżony do fuksji, yellow – żółty oraz czarny – key, czyli key colour.

Atramenty w modelu CMYK do kolorowych drukarek warto kupować od sprawdzonych producentów. Tusze HP i innych cenionych marek można znaleźć na stronie https://www.profibiuro.pl/hp-c-86_49.html. Kupując ze sprawdzonego źródła, zyskujemy pewność wysokiej jakości wydruku i odpowiedniego natężenia kolorów.

Jak mieszają się barwy?

Drukarka potrzebuje tylko czterech wyżej wspomnianych barw. Poprzez odpowiednie mieszanie się ich ze sobą uzyskujemy każdy kolor. Dzięki temu wydrukujemy grafiki, wyraźne zdjęcia z idealnie odwzorowaną kolorystyką czy barwne napisy. Atramenty, takie jak tusze do drukarek HP, czy tonery do urządzeń laserowych nie muszą być produkowane w setkach oddzielnych odcieni. Oszczędza to pieniądze użytkowników i nie obniża funkcjonalności drukarek. Nie musimy stale dokupować kolorów ani martwić się ich wymianą.

Zasobniki zintegrowane lub oddzielne dla każdego koloru

Część drukarek wymaga stosowania zintegrowanych zasobników z tuszem. Oznacza to, że w urządzeniu atramentowym montujemy dwa zasobniki – jeden z czarnym, a drugi z kolorowym. Takie rozwiązanie występuje najczęściej w kartridżach ze zintegrowaną głowicą drukującą. Jego wadą jest to, że gdy drukujemy dużo jednokolorowych dokumentów, zwykle okazuje się, że jeden kolor atramentu się kończy, a pozostałe są prawie pełne. Wówczas trzeba wymienić cały wkład. Podobnego problemu nie mają osoby, których drukarki wyposażono w osobne zasobniki z tuszem. Kiedy kończy się jeden z kolorów, wystarczy wymienić wyłącznie kartridż z tą barwą.

Kolory w drukarce powstają z czterech mieszających się barw w modelu CMYK. Dzięki temu uzyskujemy wydruki o wybranej kolorystyce. Aby mieć pewność wysokiej jakości barw i dobrego odwzorowania subtelnych odcieni, warto kupować tonery i atramenty jak tusze HP, Brother czy Canon w renomowanych sklepach z materiałami eksploatacyjnymi. Można zdecydować się na oryginały lub zamienniki – ważnym wyznacznikiem powinna być marka.

autor/źródło: Marcin Piotrowicz

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie