Informacje10 sierpnia 2016, 21:30,

Film dokumentalny o miłości dwójki powstańców - konstancinianki Barbary Kulińskiej-Żugajewicz i Andrzeja Budzyńskiego


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


W najbliższą środę 10 sierpnia 2016 roku telewizyjna "jedynka" (TVP1) pokaże film dokumentalny pt.: Odnaleziony walc, o miłości dwójki powstańców - konstancinianki Barbary Kulińskiej-Żugajewicz i Andrzeja Budzyńskiego, którzy spotkali się po 72 latach rozłąki. Przed ekrany zapraszamy o godz. 21.30.

FILM DOKUMENTALNY O MIŁOŚCI DWÓJKI POWSTAŃCÓW - KONSTANCINIANKI BARBARY KULIŃSKIEJ-ŻUGAJEWICZ I ANDRZEJA BUDZYŃSKIEGO

Dokument zrealizowany przez TVP 1 powstał według scenariusza Julity Wołoszyńskiej-Matysek, która jednocześnie go wyreżyserowała oraz Agaty Gregorczyk-Janik. Premiera "Odnalezionego walca" miała miejsce 25 lipca w Konstancińskim Domu Kultury. Teraz opowieść o pięknej, choć obfitującej w tragiczne wydarzenia, miłości dwojga ludzi, brutalnie rozdzielonych podczas wojny zobaczy cała Polska.

Bohaterami filmy są: 87-letnia konstancinianka Barbara Kulińska-Żugajewicz i 90-letni Andrzej Budzyński, którzy po wybuchu powstania warszawskiego straciła ze sobą kontakt aż na 72 lata. Barbara sądziła, że jej ukochany zginął. Andrzej był przekonany, że Basia nie żyje. Po wojnie wyjechał do USA i tam rozpoczął karierę naukową. Barbara została w rodzinnym domu pod Warszawą. Oboje założyli rodziny, jednak owdowiali. Pewnego dnia Andrzej znalazł w Internecie wywiad, w którym jego ukochana opowiadała o działalności w konspiracji. Napisał do niej list. Miłość odżyła na nowo...

FILM DOKUMENTALNY O MIŁOŚCI DWÓJKI POWSTAŃCÓW - KONSTANCINIANKI BARBARY KULIŃSKIEJ-ŻUGAJEWICZ I ANDRZEJA BUDZYŃSKIEGO

Przed telewizyjne ekrany zapraszamy w środę 10 sierpnia o godz. 21.30. Wcześniej, bo ok. godz. 8.30 w programie "Pytanie na śniadanie" (TVP 2) zostanie wyemitowana rozmowa Michała Olszańskiego z główną bohaterką "Odnalezionego walca" - Barbarą Kulińską-Żugajewicz.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Anonimowy, 16 lipca 2019
bardzo piekna historia i wzruszajaca ale zaintrygowalo mnie co z panem Andrzejem dzialo sie zanim wyjechal w wieku 46 lat do USA bo z filmu tego nie wylapalem
Irenka , 16 lipca 2019
Przepiękna historia o miłości,walce w powstaniu warszawskim i wzajemny szacunek po latach jak sie odnależli...moim znajomym bardzo sie podobał film..Czekamy na powtórkę!!!
Anonimowy, 16 lipca 2019
Cos pieknego wzruszajaca opowiesc .TAKIE cos we dzisiejszych vzasach jest NIEMOZLIWE ZYVZE I'M DLUGICH LAT ZYCIA RAZEM JAK ZLAPAC Z NIM KONTAKT?
Informacje18 sierpnia 2016, 08:00,

PIASECZNO MIASTO WĄSKOTOROWE


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Gmina Piaseczno przystąpiła do aktualizacji programu rewitalizacji. Na ten cel pozyskane zostały środki z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

PIASECZNO MIASTO WĄSKOTOROWE

Celem rewitalizacji centrum Piaseczna jest ożywienie gospodarcze i społeczne miasta oraz zwiększenie jego potencjału turystycznego i kulturalnego. Obserwowany w ostatnich latach dynamiczny rozwój gminy i niektórych jej obszarów wyraźnie kontrastuje z problemami z jakim boryka się ścisłe centrum miasta, gdzie wciąż występują zaniedbane budynki mieszkalne oraz zdegradowana przestrzeń publiczna. - Aby utrzymać usługi, które coraz częściej wyprowadzają się na obrzeża gminy oraz zachęcić lokalnych przedsiębiorców do większej aktywności, chcemy zaproponować szereg działań angażujących mieszkańców, wspólnoty oraz inwestorów, właścicieli nieruchomości i przedstawicieli różnych instytucji – mówi wiceburmistrz Daniel Putkiewicz, Pełnomocnik ds. Rewitalizacji. - We wszystkich działaniach musimy też mieć na względzie zachowanie tożsamości miasta poprzez pielęgnowanie jego elementów historycznych – dodaje.

Wspólne działanie, którego koordynatorem jest gmina realizowane będzie poprzez odnowę zdegradowanych obszarów, uzupełnianie infrastruktury, bazy lokalowej wsparcie inicjatyw oddolnych, zachęcanie lokalnej społeczności do rozwijania nowych form aktywności gospodarczej. Aby przeprowadzić rzetelną analizę oraz zaproponować konkretne rozwiązania w urzędzie miasta powołany został specjalny Zespół Zadaniowy złożony z pracowników różnych wydziałów merytorycznych urzędu. - Z uwagi na fakt, że większość niezbędnych danych do aktualizacji programu znajduje się w urzędzie, aktualizację przeprowadzą sami pracownicy, wcześniej przeszkoleni przez ekspertów z zewnątrz, eksperci zaopiniują również przygotowany dokument – mówi kierownik projektu Honorata Kalicińska. – Wcześniej przeprowadzimy ankiety „rewitalizacyjne”, będziemy rozpowszechniać informacje nt. rewitalizacji za pomocą środków masowego przekazu, stworzymy grupy doradcze złożone z mieszkańców, liderów społeczności lokalnych, zwieńczeniem dyskusji będzie zaś konferencja podsumowująca cały projekt – wyjaśnia Kalicińska

Referat ds. Pozyskiwania Środków Zewnętrznych przygotował wniosek do konkursu organizowanego przez Województwo Mazowieckie oraz Ministerstwo Rozwoju, na podstawie którego projekt pod nazwą „Piaseczno – Miasto Wąskotorowe” otrzymał 49 600 zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

Projekt zakończy się na koniec października 2016 roku, a zaktualizowany dokument będzie podstawą do ubiegania się o środki zewnętrzne na realizację konkretnych programów rewitalizacyjnych w naszym mieście.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie