Artykuł partnerski7 października 2019, 07:38,

Odszkodowanie za straty moralne

Odszkodowanie za straty moralne

Pojęciem strat moralnych określamy sytuację, w której zostało naruszone czyjeś dobro osobiste. W takim przypadku osoba poszkodowana może domagać się od sprawcy naprawienia szkód które wyrządził. Krzywda taka ma charakter niematerialny. Rekompensatą za nią jest zadośćuczynienie.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Nie trzeba być uczestnikiem wypadku aby odnieść straty moralne

Odszkodowanie za straty moralne po wypadku- przykłady

Odszkodowanie za straty moralne ma charakter pieniężny i zależy od następstw jakich doznała osoba poszkodowana. Straty takie powstają gdy dana osoba np.: musi przejść kilka operacji,. cierpieć, długo się rehabilitować, lub też nie może spędzać czasu tak jak przed wypadkiem. Młoda dziewczyna która posiada blizny powypadkowe, będzie się czuła mniej atrakcyjna, niż wcześniej, co może wpłynąć na jej zachowanie czy też decyzje życiowe. Jeżeli chłopak kształcił się w jakimś kierunku, a wypadek uniemożliwił mu pracę w danym zawodzie, wtedy także odniósł szkodę ponieważ lata nauki i przygotowania do zawodu zostały utracone. W zakres strat moralnych wlicza się również niemożność spędzania wolnego czasu tak jak przed wypadkiem, czy też uprawiania sportu. Każdorazowo straty moralne są inne i zależą od konkretnej sytuacji osoby poszkodowanej.

Straty moralne- po śmierci osoby bliskiej

Nie trzeba być uczestnikiem wypadku aby odnieść straty moralne. Jeżeli ktoś z naszych bliskich zginął w wypadku to możemy liczyć na zadośćuczynienie. Posiadanie rodziny jest naszym dobrem osobistym. Jeżeli osoba która nagle odeszła była dla nas wsparciem i pomocą to każdorazowo należy nam się odpowiednie zadośćuczynienie. W takim przypadku w ciągu 20 lat przedawnienia możemy – wykazując nasze straty starać się o wyrównanie takich szkód moralnych

Wykazanie strat moralnych

Wykazanie strat moralnych jest czasem trudne. Musimy wtedy udokumentować swój styl życia z przed wypadku lub nasze relacje z osobą która nagle odeszła. Nie warto także zapominać o pomocy udzielanej w Poradni Zdrowia Psychicznego, aby szybciej uporać się z trudną sytuacją. Ponadto poradnia jako podmiot specjalistyczny będzie mogła wykazać w jaki sposób przeżywamy daną sytuację, oraz wskazać jak wypadek wpłynął na nasze samopoczucie. Czy nastąpił spadek naszej aktywności życiowej? Czy dotychczasowa linia życiowa uległa załamaniu, a jeżeli tak to w jaki sposób.

Kancelaria ADVOCO ma duże kompetencje w udowadnianiu strat moralnych dla swoich klientów.

autor/źródło: advoco.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerskiPopularny: 500 odsłon7 października 2019, 07:35,

Zawsze jest ci zimno? Skorzystaj z tych 6-ciu praktycznych porad!

Zawsze jest ci zimno? Skorzystaj z tych 6-ciu praktycznych porad!

Zima to trudny czas dla wszystkich z nas, którzy łatwo marzną. Trudno normalnie funkcjonować, kiedy poczucie chłodu nas nie opuszcza. Na pogodę wprawdzie nie mamy wpływu, ale na swoje działania – już tak. Dlatego przedstawiamy 6 praktycznych porad, które warto wprowadzić w życie, by bez problemu przetrwać zimowe miesiące.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Zima to trudny czas dla wszystkich z nas

 

  • Miej przy sobie ogrzewacze

To małe żelowe przedmioty, które przyjdą z pomocą w sytuacji awaryjnej, kiedy będziesz czuła, że już lada moment odmrozisz sobie palce. Wystarczy, że naciśniesz metalowy element, a uruchomisz falę ciepła, dzięki której poczujesz, jakbyś ogrzewała swoje dłonie przy kominku. Możesz użyć ogrzewaczy do ocieplenia dowolnej części ciała, np. zmarzniętych stóp. Pamiętaj jedynie, by nie zastępować nimi odpowiedniego ubioru. Mogą cię wspomagać w walce z zimnem, ale podstawą zawsze jest właściwe okrycie.

 

  • Ubieraj się odpowiednio do sytuacji

Ten punkt może wydawać ci się oczywisty, ale przyznaj się sama przed sobą: czy zawsze stawiasz na odpowiednie ubranie, dobrane do warunków? Czy w mroźny dzień masz na sobie kurtkę puchową, a na płaszcz pozwalasz sobie tylko w czasie oficjalnych spotkań (płaszcz powinien być wełniany, a najlepiej – również puchowy)? Pomyśl także, czy pamiętasz o specjalnej odzieży do uprawiania sportu. Przykładowo na nartach nic nie zastąpi kurtki narciarskiej i spodni narciarskich damskich, bo są one wykonane z takich materiałów i w taki sposób, by zapewnić ci ciepło i wygodę właśnie podczas tej sytuacji – jazdy na nartach. Twoimi sprzymierzeńcami są też odzież termoaktywna, bluzy, polary oraz rękawice, szalik i czapka.

 

  • Noś ze sobą termos z herbatą

To właśnie od środka najłatwiej się rozgrzać – herbatą lub kawą. Jeśli zaopatrzysz się w dobry termos turystyczny, możesz być pewna, że nawet po wielu godzinach, kiedy tylko otworzysz wieczko termosa, uderzy cię przyjemne ciepło parującego napoju. Miej herbatę czy czekoladę w wygodnym termosie schowanym w torebce, by móc sięgnąć po nią zawsze, gdy będziesz mieć ochotę na rozgrzanie się połączone z miłymi doznaniami smakowymi. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w termos na żywność, gdzie możesz przechować gorącą zupę czy drugie danie, po to, by zażegnać zarazem głód i zimno. Prawidłowe odżywianie w czasie zimowych chłodów jest szczególnie ważne, bo to właśnie z pożywienia twój organizm pobiera energię, którą potem zużywa m. in. do ogrzania ciała.

 

  • Uprawiaj sport

Zima wydaje się nie sprzyjać aktywności fizycznej, ale to właśnie o tej porze roku twój organizm szczególnie jej potrzebuje. Spacerując, biegając czy ćwicząc na świeżym powietrzu, poprawiasz swoje krążenie i odporność. Wszystko to sprawia, że jest ci cieplej. Oczywiście powraca tu również temat odpowiedniej odzieży, która ochroni cię przed zimnem, ale także przed przegrzaniem, i nie będzie krępować ruchów. Zawsze pod tym względem spisuje się odzież termoaktywna i kurtki ze sklepu E-Horyzont.

 

  • Zdejmuj okrycie wierzchnie w zatłoczonych miejscach

Zapewne jadąc w zatłoczonej komunikacji miejskiej lub wstępując do ogrzewanego sklepu niechętnie zdejmujesz kurtkę i czapkę, bo to za dużo zachodu, a poza tym jest przyjemnie ciepło. Jednak jeśli chcesz przestać marznąć, zdejmij okrycie wierzchnie, gdy z zimnego otoczenia wchodzisz do nagrzanego. Po pierwsze ze względów zdrowotnych, by uniknąć wyjścia na mróz po przegrzaniu i w konsekwencji przeziębienia. Po drugie, z uwagi na temperaturę odczuwalną. Jeśli w ciepłym otoczeniu będziesz przebywać w tym samym ubraniu, to po wyjściu z powrotem na zewnątrz będzie ci zimniej niż poprzednio, ponieważ twój organizm przyzwyczai się do wyższej temperatury i powrót na świeże, chłodne powietrze będzie dla niego większym szokiem.

 

  • Dbaj o obuwie

Dobre buty zimowe są niezbędne, ale konieczna jest również odpowiednia ich pielęgnacja. Czyść swoje buty regularnie, zgodnie z tym, czego wymaga ich materiał. Zwracaj uwagę zwłaszcza na to, by usuwać sól gromadzącą się na obuwiu, którą zimą posypywane są chodniki. Może ona zniszczyć twoje buty i wpłynąć niekorzystnie nie tylko na względy estetyczne, ale także na wytrzymałość obuwia. A przecież ciepłe, suche buty to podstawa, by zażegnać wszechogarniające zimno!

autor/źródło: e-horyzont.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie