Artykuł partnerski9 marca 2020, 17:30,

Jak rozliczyć PIT w 2020 roku?

Jak rozliczyć PIT w 2020 roku?

Ostateczny termin rozliczenia się z fiskusem zbliża się wielkimi krokami. W tym roku podatnicy mają ułatwione zadanie. Mogą skorzystać z internetowego programu rozliczania PIT-ów,  albo z uruchomionego przez Ministerstwo Finansów systemu „Twój e-PIT”. Podpowiadamy, kiedy i jak należy to zrobić. 

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

1.       Terminy rozliczenia PIT

2.       Wypełnianie deklaracji  PIT- darmowe programy internetowe

3.       System "Twój e-PIT"

Terminy rozliczenia PIT

Informację, do kiedy składać PIT,  można znaleźć w każdym urzędzie skarbowym lub na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Przypominamy, że w roku 2020 terminy rozliczeń PIT uległy zmianie. Na rozliczenie deklaracji PIT – 28  mieliśmy czas od 15 lutego do 2 marca 2020r. Oznacza to, że jeśli nawet złożyliśmy PIT 2020 wcześniej, to i tak termin zwrotu ewentualnej nadpłaty liczony będzie od 17 lutego 2020r. (poniedziałek). 

A do kiedy PIT składany przez pracowników i zleceniobiorców, za których zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik ? Otóż rozliczenie PIT za  2019 rok  na druku PIT-37 należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2020r, podobnie jak pozostałe zeznania podatkowe tj. PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Terminy wyznaczone przez Ministerstwo Finansów są nieprzekraczalne. Jeśli jednak nie złożyliśmy deklaracji PIT 2019 w wyznaczonym czasie, musimy na piśmie wyrazić czynny żal i zanieść wraz z zaległym PIT-em do właściwego urzędu skarbowego. Czynny żal będzie nieskuteczny, gdy urząd  posiada już udokumentowaną informację o popełnionym przez podatnika przestępstwie, lub wszczęto już wobec niego procedury sprawdzające.

Wypełnianie deklaracji PIT- darmowe programy internetowe

Żmudne, ręczne  rozliczanie deklaracji podatkowych na udostępnianych przez urząd skarbowy drukach to już przeszłość. Rozliczenia PIT w 2020 roku ułatwiają specjalne darmowe programy internetowe, które obsługują wszystkie rodzaje przychodów. Dzięki podpowiedziom systemu można odliczyć  przysługujące podatnikowi koszty uzyskania przychodów czy liczne ulgi i w ten sposób obniżyć należny  podatek. Sporządzoną deklarację wystarczy wysłać droga elektroniczną do właściwego urzędu skarbowego i pobrać wygenerowane przez system Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Dzięki rozliczeniom online czas oczekiwania na zwrot nadpłaty podatku wynosi 45 dni, a nie 3 miesiące, jak w przypadku deklaracji drukowanej, wysłanej pocztą lub doręczonej osobiście.  

System "Twój e-PIT"

Jeszcze łatwiejszym sposobem jest składanie deklaracji podatkowych przez system ”Twój e-PIT” uruchomiony na stronie Ministerstwa Finansów.  Podatnik, po zalogowaniu się na założone wcześniej konto, uzyska dostęp do wypełnionego już formularza za 2019 rok. Jeśli nie korzysta z żadnych ulg i odliczeń, nie musi robić nic, a formularz zostanie 30 kwietnia 2020 roku wysłany do urzędu skarbowego. W przypadku prawa do ulg podatnik musi deklarację odpowiednio zmodyfikować. Można też odrzucić zamieszczony formularz i wypełnić go samodzielnie. Niezależnie od sposobu rozliczania, podatek należy zapłacić do końca kwietnia br. Po tym terminie fiskus rozpoczyna naliczanie odsetek.

autor/źródło: pitax.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski4 marca 2020, 20:24,

Chorujesz na cukrzycę? Sprawdź jak uniknąć kwasicy ketonowej

Chorujesz na cukrzycę? Sprawdź jak uniknąć kwasicy ketonowej

Kwasica ketonowa, nazywana także cukrzycową, to poważne zaburzenie, które stanowi zagrożenia życia diabetyka. Nieleczenie kwasicy ketonowej może być przyczyną śpiączki cukrzycowej, a także śmierci. Z punktu widzenia pacjenta, kluczowe znaczenie ma wiedza, dotycząca tego, jak uniknąć tego zaburzenia.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Przyczyny kwasicy ketonowej

Kwasica ketonowa jest jednym z bardzo groźnych powikłań cukrzycy, a jej główną przyczyną jest niedobór lub brak insuliny. Oznacza to, że cukier jest gromadzony we krwi, natomiast brakuje go w komórkach, które poszukują innych źródeł energii w tkance tłuszczowej. W tym momencie zaczyna dochodzić do rozkładu tłuszczów, a skutkiem ubocznym są ciała ketonowe, których odczyn jest kwaśny, czego konsekwencją jest zaburzenie funkcjonowania organizmu i pojawienie się schorzenia, nazywanego kwasicą ketonową. Wśród najważniejszych przyczyn kwasicy ketonowej można wyróżnić przede wszystkim nieodpowiednie leczenie cukrzycy, a także zakażenia bakteryjne oraz ostre zapalenie trzustki.

Objawy kwasicy ketonowej

Objawy kwasicy ketonowej można pomylić ze zmęczeniem lub grypą żołądkową, ponieważ początkowe stany zaburzenia są raczej łagodne. Wśród najważniejszych objawów wyróżnia się:

  • Bóle głowy,
  • Osłabienie,
  • Suchość ust i duże pragnienie,
  • Częste oddawanie moczu,
  • Zapach acetonu z ust, który powinien wzbudzić niepokój.

W sytuacji, w której pojawią się powyższe objawy, od razu należy skontaktować się z lekarzem, a także zbadać mocz na obecność ciał ketonowych. Więcej na temat przyczyn i objawów kwasicy ketonowej można przeczytać tutaj: https://zywieniemaznaczenie.pl/kwasica-ketonowa-przyczyny-objawy-i-postepowanie/

Jak uniknąć kwasicy ketonowej?

Pacjenci chorujący na cukrzycę powinni wiedzieć, w jaki sposób uniknąć kwasicy ketonowej. Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że zaburzenie to jest najczęściej powikłaniem cukrzycy typu I. Nieodpowiedzialne zachowanie diabetyka jest jedną z głównych przyczyn kwasicy ketonowej. Oznacza to, że chorzy na cukrzycę nie powinni pomijać dawki insuliny, samodzielnie zmniejszać dawkowania lub stosować  przeterminowaną insulinę. Wszystkie te zachowania mogą doprowadzić do pojawienia się kwasicy ketonowej, a tym samym wystąpienia zagrożenia zdrowia i życia pacjenta. Warto także pamiętać o okresowej konserwacji pompy insulinowej oraz o tym, aby przechowywać insulinę w odpowiedni sposób, zgodny z zaleceniami lekarza. Osoby chore na cukrzycę powinny dodatkowo przeczytać artykuł: Dieta dla diabetyka – najczęstsze błędy popełniane w żywieniu cukrzyków.

autor/źródło: zywieniemaznaczenie.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie