Informacje1 lipca 2016, 18:34,

Rząd zapowiada likwidację gimnazjów - co to oznacza dla Piaseczna?

W Gminie Piaseczno funkcjonują 4 szkoły podstawowe, 6 zespołów (szkoła podstawowa + gimnazjum) oraz 2 samodzielne gimnazja ( Gimnazjum nr 1 przy ul. Sikorskiego i Gimnazjum nr 2 przy Alei Kalin). Łącznie do 8 piaseczyńskich gimnazjów w roku szkolnym 2015/2016 uczęszczało 2157 uczniów.

RZĄD ZAPOWIADA LIKWIDACJĘ GIMNAZJÓW - CO TO OZNACZA DLA PIASECZNA?

Zapowiedzi Ministerstwa Oświaty o planowanej likwidacji gimnazjów stawiają samorządy gminne przed trudnymi decyzjami dotyczącymi organizacji nauki. A samorząd piaseczyński dodatkowo przed koniecznością ponownego przeanalizowania decyzji o budowie nowej szkoły. Z prostych obliczeń opartych na danych demograficznych wynika, że w Gminie Piaseczno po wprowadzeniu zmiany ubędzie około 1000 uczniów.

Przypomnijmy, że ze względu na duże obłożenie Szkoły Podstawowej nr 5, budowa nowej szkoły, czyli CEM-u od kilku lat stanowi priorytetowe zadanie Gminy. Zadanie któremu podporządkowano wiele kolejnych budżetów. Przeprowadzono cały szereg kosztownych i czasochłonnych działań takich jak: poprzedzone trudnymi negocjacjami wykupy prywatnych gruntów, zmiana zapisów Studium i planów zagospodarowania, wykonano koncepcję i projekt. Obecnie trwa procedura przetargowa na budowę – jej rozstrzygniecie będzie jednak uzależnione od ostatecznej decyzji w sprawie tej inwestycji.

Zapowiedziana w ostatnich dniach zmiana modelu nauczania znacząco wpłynie na kierunek polityki oświatowej i plany Gminy. Jesteśmy w trakcie ponownej analizy danych demograficznych, które w zestawieniu ze zmienionymi wymogami ustawowymi, możliwościami istniejącej bazy oraz symulacją możliwych zmian w obwodach szkolnych odpowiedzą na pytanie czy budowa CEM-u w zaplanowanym kształcie ma dalszy sens.

RZĄD ZAPOWIADA LIKWIDACJĘ GIMNAZJÓW - CO TO OZNACZA DLA PIASECZNA?

A jeśli nie, to co? Przed nami pytanie, czy i w jakim kierunku zmienić projekt i funkcje budynku, aby maksymalnie i z największym pożytkiem dla mieszkańców wykorzystać zdobyty nakładem olbrzymich starań i kosztów teren. Potrzeb takich jak centrum multimedialne, sala widowiskowa, nowy basen, hala sportowa i inne jest wciąż bardzo wiele. Trzeba tylko zmienić kierunek myślenia i działania.

Jakakolwiek decyzja zapadnie, nie będzie dla samorządu łatwa i będzie wymagała odwagi. Rezygnacja z zamierzenia - ze względu na zaawansowanie inwestycji i oczekiwania mieszkańców. Jej kontynuacja - ze względu na olbrzymie, sięgające kilkudziesięciu milionów nakłady, których spłata obciąży budżet gminy na wiele lat, a których zasadność staje się w tym momencie pod znakiem zapytania.

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

Informacje8 lipca 2016, 08:44,

Wakacyjne zajęcia z Centrum Sportu w Gminie Lesznowola

Centrum Sportu w Gminie Lesznowola serdecznie zaprasza na bezpłatne zajęcia sportowe organizowane w okresie wakacyjnym.

Qigong
Chińskie ćwiczenia prowadzące do uzyskania równowagi psychofizycznej, zachowania zdrowia i równowagi. Mogą być uprawiane przez ludzi w każdym wieku. Zajęcia odbywać się będą w każdą sobotę lipca o godzinie 9.00 przy stawie w Mysiadle.

Slow jogging
Nowe zajęcia w Centrum Sportu- slow jogging jest rodzajem treningu biegowego, polegającym na truchtaniu wolniejszym niż chodzenie. Najbliższe zajęcia odbędą się 9 i 23 lipca br. w Magdalence, zbiórka przy górkach piaskowych przy ul. Brzozowej.

Przeczytaj też: Czy woda w gminie Lesznowola jest bezpieczna do picia?

Nordic walking
Jest połączeniem marszu fitness z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków. Uprawiany jest na świeżym powietrzu, w kontakcie z naturą, przez cały rok i w dowolnym terenie, co czyni go idealnym treningiem prozdrowotnym dla każdego, bez względu na wiek, płeć i możliwości kondycyjne. Zajęcia odbędą się 23 lipca 2016 w Mysiadle przy stawie oraz 30 lipca 2016 w Magdalence na górkach piaskowych przy ul. Brzozowej.

W okresie wakacji kontynuowane będą zajęcia z Krav magi w Łazach i Mysiadle oraz Zumby w Mysiadle. Ze względu na okres wakacyjny zawieszone są zajęcia z fitness w Łazach i Lesznowoli.