Informacje15 sierpnia 2016, 09:30,

Święto Wojska Polskiego Piaseczno

15 sierpnia 2016 roku zapraszamy na uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Piasecznie. Organizatorzy: Związek Kombatantów RP i BWP, Powiat Piaseczyński, Gmina Piaseczno, Centrum Kultury w Piasecznie, Parafia św. Anny w Piasecznie.

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO PIASECZNO

Program uroczystości Święto Wojska Polskiego Piaseczno:
godz. 09.30 - Cmentarz Parafialny w Piasecznie, Kwatera Wojenna 1939-1945; Ogródek Niepodległościowy, róg ul. Kościuszki i Sienkiewicza - złożenie wiązanek i zapalenie zniczy przez władze Powiatu Piaseczyńskiego
godz. 10.00 - Msza św. za Ojczyznę w Kościele św. Anny w Piasecznie z udziałem Chóru Lira
godz. 11.00 - Ratusz. Hołd Pamięci pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Złożenie wiązanek i zapalenie zniczy
godz. 11.30 - Parking przy ul. Sierakowskiego. Wyjazd członków Związku Kombatantów RP i BWP oraz zaproszonych gości na Piknik Patriotyczny do Jastrzębia. W trakcie pikniku: wystąpienia okolicznościowe Prezesa Związku Kombatantów i władz samorządowych, wystąp zespołu "Kłosowianki", poczęstunek
godz. 11.45 - Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w Lesie Chojnowskim w miejscu straceń więźniów Pawiaka w 1945 roku.

Informacje10 sierpnia 2016, 21:30,

Film dokumentalny o miłości dwójki powstańców - konstancinianki Barbary Kulińskiej-Żugajewicz i Andrzeja Budzyńskiego

W najbliższą środę 10 sierpnia 2016 roku telewizyjna "jedynka" (TVP1) pokaże film dokumentalny pt.: Odnaleziony walc, o miłości dwójki powstańców - konstancinianki Barbary Kulińskiej-Żugajewicz i Andrzeja Budzyńskiego, którzy spotkali się po 72 latach rozłąki. Przed ekrany zapraszamy o godz. 21.30.

FILM DOKUMENTALNY O MIŁOŚCI DWÓJKI POWSTAŃCÓW - KONSTANCINIANKI BARBARY KULIŃSKIEJ-ŻUGAJEWICZ I ANDRZEJA BUDZYŃSKIEGO

Dokument zrealizowany przez TVP 1 powstał według scenariusza Julity Wołoszyńskiej-Matysek, która jednocześnie go wyreżyserowała oraz Agaty Gregorczyk-Janik. Premiera "Odnalezionego walca" miała miejsce 25 lipca w Konstancińskim Domu Kultury. Teraz opowieść o pięknej, choć obfitującej w tragiczne wydarzenia, miłości dwojga ludzi, brutalnie rozdzielonych podczas wojny zobaczy cała Polska.

Bohaterami filmy są: 87-letnia konstancinianka Barbara Kulińska-Żugajewicz i 90-letni Andrzej Budzyński, którzy po wybuchu powstania warszawskiego straciła ze sobą kontakt aż na 72 lata. Barbara sądziła, że jej ukochany zginął. Andrzej był przekonany, że Basia nie żyje. Po wojnie wyjechał do USA i tam rozpoczął karierę naukową. Barbara została w rodzinnym domu pod Warszawą. Oboje założyli rodziny, jednak owdowiali. Pewnego dnia Andrzej znalazł w Internecie wywiad, w którym jego ukochana opowiadała o działalności w konspiracji. Napisał do niej list. Miłość odżyła na nowo...

Przed telewizyjne ekrany zapraszamy w środę 10 sierpnia o godz. 21.30. Wcześniej, bo ok. godz. 8.30 w programie "Pytanie na śniadanie" (TVP 2) zostanie wyemitowana rozmowa Michała Olszańskiego z główną bohaterką "Odnalezionego walca" - Barbarą Kulińską-Żugajewicz.